Newsy

Za 12 lat co piąta osoba zachoruje na cukrzycę

2013-11-22  |  06:00

W 2025 r. już co piąty mieszkaniec globu będzie chory na cukrzycę – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. W większości przypadków chorobie można zapobiec już dziś, jeśli będziemy prowadzić zdrowy tryb życia.

Najwięcej, bo aż ok. 90 proc. chorych zmaga się z cukrzycą typu 2. W większości przypadków pojawia się ona u osób, które źle się odżywiają, cierpią na otyłość i nie uprawiają żadnego sportu. Diabetolodzy są zgodni co do tego, że aby zapobiec pojawieniu się choroby warto prowadzić zdrowy styl życia.

– Nawet przejście dwóch przystanków autobusowych do domu czy przejście schodami w prac to jest już pewna aktywność – przypomina Alicja Szewczyk z Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

Specjalistka radzi, że właśnie od zmiany takich niepozornych nawyków warto zacząć zmieniać styl życia.

– Także może ten spacer przy wyjściu z autobusu, te 30 minut niech będzie dla nas takim dopingiem, że będziemy o te 10 tys. kroków dalej od cukrzycy, bo będziemy chodzić – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Alicja Szewczyk.

Osoby z tendencją do tycia powinny również zmienić nawyki żywieniowe. Warto jeść mniej wysokoenergetycznych potraw, za to do diety wprowadzić odpowiednie warzywa i owoce. Wskazane są warzywa zielone typu brokuły, kapusta, sałata oraz korzenne czyli np. czosnek, chrzan. Bardzo dobre dla osób z ryzykiem zachorowania na cukrzycę są również truskawki.

– Nie potrzeba na to dużych finansów, tylko chęci i pomyślenia o tym, że mogę nie mieć cukrzycy, bo zacznę od dzisiaj chodzić, regularnie się odżywiać, moja rodzina też będzie się regularnie i zdrowo odżywiać – podsumowuje Alicja Szewczyk.

Cukrzyca jest nazywana potocznie cichym zabójcą, bo przez kilka lat może rozwijać się bezobjawowo. Nieleczona wyniszcza organizm i w rezultacie doprowadza do ciężkich powikłań m.in. zawału serca, udaru mózgu, zaćmy, impotencji. W Polsce na cukrzycę choruje już ok. 3 mln osób, z czego tylko milion jest świadoma swojej choroby. Liczba zachorowań wciąż rośnie.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Dowbor: Kiedy odchodziłam z TVP, to była to taka rodzinna telewizja. Teraz to już jest porządna fabryka, ale ja się szybko przestawiłam

Prezenterka nie ukrywa, że telefon z propozycją prowadzenia „Pytania na śniadanie” bardzo ją ucieszył, bo ma do tego programu duży sentyment i zna go od podszewki. Pamięta, jak powstawał, jak wyglądały pierwsze wydania, miała też przyjemność być już jego gospodynią razem z Jolantą Fajkowską. Teraz więc z przyjemnością ponownie zasiadła na kanapie w studiu TVP i jak zaznacza, bardzo brakowało jej formatu realizowanego na żywo, który jest dla prowadzących prawdziwym sprawdzianem i wyzwaniem, zwłaszcza gdy trwa cztery godziny. Katarzyna Dowbor chwali organizację pracy w redakcji, bo z doświadczenia wie, że ze zgranym zespołem można tworzyć nawet najbardziej wymagające projekty.

Zdrowie

Tomasz Ciachorowski: Publiczna służba zdrowia wymaga reform. Kiedy chciałem zapisać się do gastrologa, to okazało się, że na wizytę muszę czekać pół roku

Zdaniem aktora publiczna służba zdrowia w wielu kwestiach rzuca pacjentom kłody pod nogi. Aby bowiem zadbać o swoje zdrowie, korzystając z usług lekarzy mających podpisane umowy z NFZ, trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości. Jego samego najbardziej męczą kolejki do rejestracji i długi czas oczekiwania na wizyty u specjalistów. Tomasz Ciachorowski zaznacza, że kiedy koniecznie musiał się skonsultować z gastrologiem, to okazało się, że taka możliwość jest dopiero za pół roku.

Handel

Rynek zastępników mięsa jest pełen wysoko przetworzonych produktów. Wkrótce mogą one zniknąć ze sklepowych półek

Wysoko przetworzone produkty pochodzenia roślinnego, które są substytutem tych pochodzenia zwierzęcego, zaczną znikać z rynku. Zrobią w ten sposób na sklepowych półkach miejsce dla produktów 2.0, które nie będą tak mocno przetworzone, a do tego będą się cechowały dużo lepszymi walorami odżywczymi i smakowymi. To szansa również dla polskich firm spożywczych, które już dziś stawiają na innowacyjność.