Newsy

Zbyt krótki sen zwiększa podatność na infekcje

2015-02-03  |  06:35

Naukowcy zwracają uwagę na to, że niedobór snu doprowadza do spadku wydolności układu immunologicznego. U osób, które śpią zbyt krótko, obserwuje się niższe stężenia limfocytów T, które są odpowiedzialne za walkę z zakażeniem oraz wyższe stężenie białek stymulujących procesy zapalne. Odpowiednia długość i jakość snu może przyspieszyć regenerację u osób zmagających się z przeziębieniem lub grypą. 

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym „European Journal of Physiology” długotrwały niedobór snu doprowadza do zaburzenia czynności układu odpornościowego.

Pierwsza reakcją na niedostatek snu jest spadek wydolności układu immunologicznego, w tym spadek liczby leukocytów, których funkcją jest walka z infekcjami. Dlatego tak istotne przy wszelkiego rodzaju zakażeniach jest to, by zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość dobrego snu – mówi agencji informacyjna Newseria Lifestyle Katarzyna Pęcherska, kierownik ds. komunikacji produktu z firmy Vicks.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że zbyt krótki sen może doprowadzić do obniżenia liczby limfocytów T, które są odpowiedzialne m.in. za niszczenie obcych komórek, oraz podwyższenia stężenia cytokin prozapalnych.

Z tego względu odpowiednia długość i jakość snu jest szczególnie istotna u osób zmagających się z przeziębieniem lub grypą. Objawy towarzyszące zakażeniom dróg oddechowych często zakłócają jednak prawidłowy sen, przez co mogą opóźniać regenerację organizmu.

W światowym badaniu dotyczącym przeziębienia i grypy respondenci aż w 50 proc. mówią o tym, że objawy tych chorób przeszkadzają im w odpoczynku. Dla 70 proc. to właśnie zatkany nos i kaszel są objawami, które powodują, że budzą się oni średnio nawet trzy razy w ciągu nocy – tłumaczy Katarzyna Pęcherska.

Nocne problemy oddechowe towarzyszące przeziębieniom można złagodzić za pomocą maści z olejkami eterycznymi, takimi jak olejek terpentynowy, eukaliptusowy, mentolowy czy kamforowy.

Nanosimy je na klatkę piersiową lub górną część pleców. Dzięki temperaturze ciała olejki eteryczne zawarte w preparacie parują, unoszą się w przez całą noc, co ułatwia spokojny sen – radzi Pęcherska.

Tego typu preparaty mogą być stosowane u dzieci, które skończyły 5 lat.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Teatr

Joanna Trzepiecińska: W polskim kinie nie ma już ról dla kobiety w moim wieku. Weszło już inne pokolenie, które ma swoją widownię i są inne oczekiwania

Aktorka podkreśla, że na razie nie widzi dla siebie miejsca w polskich produkcjach. Z jej obserwacji wynika, że reżyserzy skupiają się teraz na innej grupie wiekowej i właśnie dlatego dużo pracy ma młode pokolenie. Joanna Trzepiecińska nie ubolewa jednak z tego powodu, bo choć nie dostaje propozycji od twórców filmów i seriali, to dużo występuje na teatralnych scenach – w spektaklach i recitalach.

Farmacja

Bioinformatyczne narzędzia ułatwiają diagnostykę opartą na danych genetycznych. W Polsce dostęp do niej wciąż jest niewystarczający

Głównie na rynek amerykański trafiają rozwiązania z zakresu diagnostyki genetycznej opracowywane na całym świecie, również w Polsce. Na rodzimym rynku wciąż brakuje spójnych działań na rzecz przeprowadzania takich badań i ich wykorzystywania w praktyce klinicznej. Strategia powinna obejmować m.in. stworzenie ram prawnych, odpowiednią wycenę i kształcenie kadr. Jak się okazuje, choć teoretycznie możemy w leczeniu nowotworów sięgać już po terapie celowane, to nakłady na badania umożliwiające ich odpowiedni dobór stanowią zaledwie ułamek procenta wydatków na onkologię.