Newsy

Zbyt krótki sen zwiększa podatność na infekcje

2015-02-03  |  06:35

Naukowcy zwracają uwagę na to, że niedobór snu doprowadza do spadku wydolności układu immunologicznego. U osób, które śpią zbyt krótko, obserwuje się niższe stężenia limfocytów T, które są odpowiedzialne za walkę z zakażeniem oraz wyższe stężenie białek stymulujących procesy zapalne. Odpowiednia długość i jakość snu może przyspieszyć regenerację u osób zmagających się z przeziębieniem lub grypą. 

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym „European Journal of Physiology” długotrwały niedobór snu doprowadza do zaburzenia czynności układu odpornościowego.

Pierwsza reakcją na niedostatek snu jest spadek wydolności układu immunologicznego, w tym spadek liczby leukocytów, których funkcją jest walka z infekcjami. Dlatego tak istotne przy wszelkiego rodzaju zakażeniach jest to, by zapewnić naszemu organizmowi odpowiednią ilość dobrego snu – mówi agencji informacyjna Newseria Lifestyle Katarzyna Pęcherska, kierownik ds. komunikacji produktu z firmy Vicks.

Naukowcy zwracają uwagę na to, że zbyt krótki sen może doprowadzić do obniżenia liczby limfocytów T, które są odpowiedzialne m.in. za niszczenie obcych komórek, oraz podwyższenia stężenia cytokin prozapalnych.

Z tego względu odpowiednia długość i jakość snu jest szczególnie istotna u osób zmagających się z przeziębieniem lub grypą. Objawy towarzyszące zakażeniom dróg oddechowych często zakłócają jednak prawidłowy sen, przez co mogą opóźniać regenerację organizmu.

W światowym badaniu dotyczącym przeziębienia i grypy respondenci aż w 50 proc. mówią o tym, że objawy tych chorób przeszkadzają im w odpoczynku. Dla 70 proc. to właśnie zatkany nos i kaszel są objawami, które powodują, że budzą się oni średnio nawet trzy razy w ciągu nocy – tłumaczy Katarzyna Pęcherska.

Nocne problemy oddechowe towarzyszące przeziębieniom można złagodzić za pomocą maści z olejkami eterycznymi, takimi jak olejek terpentynowy, eukaliptusowy, mentolowy czy kamforowy.

Nanosimy je na klatkę piersiową lub górną część pleców. Dzięki temperaturze ciała olejki eteryczne zawarte w preparacie parują, unoszą się w przez całą noc, co ułatwia spokojny sen – radzi Pęcherska.

Tego typu preparaty mogą być stosowane u dzieci, które skończyły 5 lat.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.