Mówi: | dr n. med. Katarzyna Skórzewska |
Funkcja: | zastępca dyrektora medycznego ds. Przychodni Specjalistycznych Centrum Medyczne ENEL-MED |
Badania genetyczne pozwalają ocenić stan organizmu. Dzięki nim można zapobiegać rozwojowi nowotworów i dobrać odpowiednią dietę
Badania genetyczne umożliwiają podjęcie odpowiednich działań profilaktycznych jeszcze przed wystąpieniem nowotworu, a także w znacznym stopniu zwiększają szansę na jego wczesne rozpoznanie i wyleczenie. Pomagają także osobom zmagającym się z chorobami układu pokarmowego i układu krążenia. Polecane są kobietom, które mają problem z donoszeniem ciąży. Testy pozwalają też dobrać odpowiednią dietę oraz określić sportowe predyspozycje lub wyjątkowe zdolności dziecka.
– Badania genetyczne polegają na oznaczaniu w obrębie genów mutacji, które mogą być związane z ryzykiem wystąpienia określonych chorób czy określonych wad wrodzonych u dzieci. Wykonujemy je z krwi żylnej, z kropli krwi albo ze śliny. Najbardziej optymalnym materiałem do pozyskania DNA jest jednak krew żylna i kropla krwi – mówi agencji Newseria Lifestyle dr n. med. Katarzyna Skórzewska, zastępca dyrektora medycznego ds. Przychodni Specjalistycznych Centrum Medyczne ENEL-MED.
Badaniom genetycznym może się poddać każdy, ale przede wszystkim powinny je zrobić osoby z obciążoną rodzinną historią występowania np. choroby nowotworowej, chorób układu krążenia czy epizodów zatorowo-zakrzepowych. Dzięki wykonaniu testów możemy uzyskać dużo informacji o przyczynach tych schorzeń, a także o możliwościach zapobiegania im. Badania genetyczne są także bardzo przydatne przy doborze odpowiedniej terapii w leczeniu nowotworów.
– Dzięki wykonaniu badań genetycznych możemy wskazać grupę osób predysponowanych do wystąpienia niektórych nowotworów, tj. rak piersi, rak jajnika, jelita grubego, prostaty, ale też trzustki czy czerniaka. Choroby te przebiegają bardzo dynamicznie, a późno rozpoznane zazwyczaj kończą się śmiertelnie. Zastosowanie profilaktyki polegającej przede wszystkim na ścisłej obserwacji, wykonywaniu regularnie badań czy objęciu nadzorem onkologicznym pozwala na wczesne wykrycie tych nowotworów i skuteczniejsze leczenie – tłumaczy dr n. med. Katarzyna Skórzewska.
Testy badające nietolerancje pokarmowe mają z kolei wyjaśnić nieprawidłowości związane z pracą układu pokarmowego, przyswajaniem i metabolizowaniem składników odżywczych. Tym samym pozwalają pacjentowi prawidłowo skomponować codzienną dietę tak, by nie wpływała ona negatywne na funkcjonowanie całego organizmu. Badania mają więc bardzo szeroki zakres.
– Badamy również geny związane z kardiomiopatią, ze zwiększonym ryzykiem występowania zawałów, choroby Alzheimera oraz geny oceniające skłonność do dysleksji i leworęczności. Możemy również wykonać badania, które pozwalają sportowcom określić ich wydolność czy predyspozycje do określonych rodzajów sportów – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Skórzewska.
Również bardzo istotne jest wykonywanie badań genetycznych u kobiet, które chciałyby stosować bądź już stosują antykoncepcję, a także u planujących ciążę.
Czytaj także
- 2025-01-31: Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
- 2025-01-23: Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2025-01-21: Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
- 2025-01-16: Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
- 2025-01-13: Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-13: Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO. Największym problemem są braki kadrowe
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2025-01-10: W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.