Newsy

Magdalena Różczka namawia do profilaktyki raka piersi i samobadania w domu specjalnym urządzeniem

2016-11-14  |  06:45

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet w Polsce – rocznie z jego powodu umiera 5 tys. pacjentek. Wcześnie wykryty jest uleczalny, znaczna część kobiet zgłasza się jednak do lekarza w zbyt późnym stadium choroby. Tylko 20 proc. zachorowań rozpoznawanych jest na wczesnym etapie zaawansowania. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Zdaniem Magdaleny Różczki polskie kobiety do dbania o zdrowie przekonuje przede wszystkim troska o rodzinę.

– Przyszło mi do głowy, żeby namawiać kobiety do tego, aby każda pokochała siebie i poczuła, że jest ważna i potrzebna. Jeżeli w to uwierzymy, to każda z nas dojdzie do takiego samego wniosku: musimy dbać o to, żebyśmy długo żyły w cudownym zdrowiu – mówi aktorka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Podstawową metodą wykrywania tego nowotworu jest samobadanie piersi. Powinno się je wykonywać raz w miesiącu, najlepiej między 6. a 9. dniem cyklu. W systematycznym samobadaniu może pomóc urządzenie o nazwie Braster, które wykrywa nawet niewielkie zmiany w piersiach. Magdalena Różczka została jego ambasadorką. Jest to urządzenie przypominające kształtem kobiecą pierś i wykorzystujące technologię ciekłokrystalicznej termografii kontaktowej oraz telemedycyny. Do jego obsługi niezbędna jest aplikacja mobilna do ściągnięcia na telefon lub tablet. 

– Mam nadzieję, że Braster zmotywuje wszystkie kobiety do regularnego samobadania i że stanie się ono naszym nawykiem. Wykonanie badania Brasterem trwa zaledwie 15 minut raz i jest niezwykle łatwe dzięki aplikacji, która przeprowadza nas przez nie krop po kroku – mówi Magdalena Różczka.

Badanie Brasterem jest bezbolesne i nieinwazyjne. Jeśli urządzenie wykryje zmianę w piersi, wyśle informację do centrum telemedycznego. Zrobione przez nie zdjęcie zostanie tam ocenione – w przypadku podejrzenia guza kobieta otrzyma informację o konieczności zgłoszenia się do lekarza. O konieczności regularnego badania co miesiąc przypomina aplikacja zainstalowana w smartfonie lub na tablecie.

– Z własnego doświadczenia wiem, że regularność jest największym wyzwaniem. Wydaje nam się, że minęły trzy dni, a to minął miesiąc albo że minął miesiąc, a to minęły trzy lata, dobrze więc, że aplikacja przypominana nam o mijającym czasie i konieczności przeprowadzenia kolejnego badania – mówi Magdalena Różczka.

Samobadanie Brasterem nie może stanowić jedynej metody profilaktyki raka piersi. Stanowi ono uzupełnienie regularnie wykonywanych badań mammograficznych i ultrasonograficznych. W profilaktyce nowotworu niezwykle istotny jest również zdrowy tryb życia: właściwa dieta, regularne spożywanie posiłków, picie dużej ilości wody, systematyczna aktywność fizyczna i odpowiednia dawka snu.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Gwiazdy

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Infrastruktura

Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.