Newsy

Materace hybrydowe dostosowują swój kształt do sylwetki użytkownika. Zapewniają prawidłowe podparcie kręgosłupa i idealną pozycję do wypoczynku

2016-01-21  |  06:35

Z badań TNS wynika, że tylko co czwarty Polak śpi na łóżku z ramą i materacem. Aż 55 proc. do tego celu wykorzystuje rozkładane sofy czy narożniki. Takie meble mają jednak zbyt twarde podłoże, co z czasem może przełożyć się na różne problemy zdrowotne. Zdaniem ekspertów najlepszą opcją są materace hybrydowe, w których górną część wykonana jest z pianki idealnie podpierającej kręgosłup i zapewniającej odpowiednią temperaturę, a w dolnej umieszczona jest tradycyjna sprężyna.

Sen pozwala zregenerować organizm, poprawia samopoczucie i zwiększa witalność. Jego niedobór jest natomiast przyczyną rozkojarzenia, osłabienia i niskiej wydajności intelektualnej. Najlepsze warunki do snu zapewnia łóżko ze stelażem i odpowiednio dobrany materac. Przy jego zakupie trzeba przede wszystkim kierować się wagą, wzrostem i stanem zdrowia użytkownika.

Aby zapewnić sobie odpowiedni komfort snu, eksperci radzą zakup materaca hybrydowego, który idealnie dopasowuje się do ciała, zapewnia swobodną cyrkulację powietrza i niweluje drgania. Górna część materaca to współpracujące ze sobą warstwy pianki. Pierwsza z nich to żelowa pianka z pamięcią, która nie tylko zapewnia wygodę, lecz także optymalną temperaturę. Z kolei głębsza warstwa daje stabilne, dopasowane podparcie.

– Chodzi o to, żeby materac podpierał nasz kręgosłup, żeby nie naciskał, tylko redukował nacisk. W przypadku hybrydowych materacy śpimy tak naprawdę na piankach, a w dolnej części materaca mamy sprężynę. Sprężyna nigdy nie podeprze tak idealnie kręgosłupa jak pianka i to jest właśnie clou tego rozwiązania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Przemysław Gierchatowski, ekspert marki Sealy.

Odpowiedni materac powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb osoby, która z niego korzysta. Tymczasem wiele osób bagatelizuje sprawę. Zamiast w wygodnym łóżku śpią na rozkładanej kanapie, sofie czy wersalce. Nie tylko pogarsza to jakość ich snu, ale z czasem może też przełożyć się na uciążliwe bóle kręgosłupa. Obecnie na rynku konsument ma bardzo szeroki wachlarz materacy do wyboru. Zróżnicowane są także ceny i każdy może zdecydować się na taki model, który będzie mu odpowiadał pod każdym względem.

– Można wybierać, począwszy od sprężyny, która na szczęście powoli odchodzi do lamusa, jest starym XIX-wiecznym wynalazkiem i w takiej swojej podstawowej formie nie podeprze nam dobrze kręgosłupa, poprzez lateksy, które też już kiedyś miały swoje pięć minut, natomiast ze względu na to, że nie oddychają, nie są dobrym rozwiązaniem i nie polecam ich, aż po materace hybrydowe i piankowe, które pod wpływem nacisku i temperatury idealnie się do nas dopasowują, podpierają i redukują naciski – tłumaczy Przemysław Gierchatowski.

Eksperci podkreślają, że osoby, które mają dyskopatię, powinny spać na twardszych materacach, a te, które zmagają się z chorobami nowotworowymi – na miękkich. Alergicy dodatkowo muszą używać powłok antyalergicznych.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”

Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.

Edukacja

Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce

Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.

Prawo

Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.