Mówi: | Katarzyna Uścińska |
Funkcja: | dietetyk |
Firma: | Klinika Demeter |
Szybkie odchudzanie może prowadzić do odwodnienia i zaburzeń metabolizmu
Dietetycy przestrzegają – nie można odchudzić się w ciągu kilkunastu dni bez konsekwencji dla zdrowia. Szybka utrata kilogramów przy jednoczesnym pozbawieniu organizmu witamin i składników odżywczych może doprowadzić do odwodnienia i zaburzeń metabolizmu. Trzeba postawić na zbilansowaną dietę – do południa węglowodanowy zastrzyk energii, a po południu posiłki mniej energetyczne, ale równie sycące i odżywcze.
Specjaliści do spraw żywienia podkreślają, że stosowanie drastycznych diet odchudzających może przynieść negatywne skutki.
– Głodówki i diety niskokaloryczne zubożają organizm w podstawowe mikro-, makroelementy, witaminy i sole mineralne. Organizm się odwadnia, pozbawiamy się płynów ustrojowych. Panie traktują to jako ubytek masy tłuszczowej, a to jest poważny błąd. To zwalnia metabolizm, co w konsekwencji skutkuje efektem jojo. Kiedy jest efekt jojo, to panie znowu starają się walczyć z nadmierną masą ciała i tak błędne koło się kręci – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Katarzyna Uścińska, dietetyk Klinika Demeter.
Najlepszym sposobem na zdrową utratę zbędnych kilogramów jest ułożenie racjonalnego menu i stosowanie się do rad dietetyków. Ci zalecają spożywanie 3-4 pełnowartościowych posiłków dziennie – śniadania, obiadu i kolacji. Pomiędzy nimi dozwolone są dwie małe przekąski.
– Bardzo ważne jest to, co i o jakiej porze dnia spożywamy. Na początku dnia, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni fizycznie, warto jeść węglowodany złożone, pieczywa, kasze, makarony i owoce. Natomiast po południu i wieczorem lepiej koncentrować swoje posiłki na spożywaniu chudego białka, warzyw, które mają niższą kaloryczność, są sycące, ale nie mają tylu węglowodanów. Podsumowując: w ciągu dnia zastrzyk energii węglowodanowy, a po południu, kiedy już nasza aktywność trochę się spada, posiłki trochę mniej energetyczne, ale równie sycące i odżywcze – tłumaczy Katarzyna Uścińska.
Specjaliści do spraw żywienia podkreślają, że ważne jest, aby spożywać posiłki o regularnych porach. Porcje nie powinny być zbyt duże, tak by się nie przejadać.
– Regularne spożywanie posiłków jest bardzo istotne dla organizmu, dlatego że on czuje się wtedy bezpiecznie. Nie głodzimy się, nie ma gwałtownych spadków glukozy we krwi i organizm po prostu wie, że każdego dnia o tej samej porze dostanie jakąś dawkę energii i będzie mógł spokojnie funkcjonować. To przez cały czas utrzymuje metabolizm na odpowiednim poziomie, dzięki czemu organizm nie gromadzi zbędnych kalorii w postaci tkanki tłuszczowej, a my możemy spokojnie chudnąć – wyjaśnia Katarzyna Uścińska.
Szacuje się, że przy odpowiednio niskiej wartości kalorycznej diety i dobrze skomponowanych posiłkach można stracić nawet do 2 kg tygodniowo, a w ciągu miesiąca 8 kg. Ważna jest też odpowiednia aktywność fizyczna – codziennie albo przynajmniej 2-3 razy w tygodniu po 30 minut.
Czytaj także
- 2024-12-16: Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Pacjenci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2025-01-22: Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
- 2024-10-08: Już małe dziewczynki wiążą poczucie własnej wartości z wyglądem. Przykładają do tego większą wagę niż chłopcy [DEPESZA]
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.