Mówi: | dr n. med. Michał Kunicki |
Funkcja: | ginekolog położnik |
Firma: | Klinika Leczenia Niepłodności Invicta |
Według ginekologów test NIFTY to milowy krok w diagnostyce prenatalnej
Nieinwazyjne badania prenatalne są obecnie polecane każdej kobiecie w ciąży bez względu na wiek. Nowością w tej dziedzinie jest test NIFTY, który wykrywa 99 proc. przypadków zaburzeń genetycznych u płodów. Dzięki tak dużej dokładności kobiety, które uzyskały wynik negatywny, nie muszą poddawać się badaniom inwazyjnym. Test NIFTY można wykonać już w 75 placówkach w całej Polsce.
Do niedawna badania prenatalne były proponowane jedynie kobietom po 35. roku życia. Obecnie Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie ich u każdej ciężarnej bez względu na wiek.
– Patrząc na statystyki, okazuje się, że w każdej grupie wiekowej mogą urodzić się chore dzieci. Nieinwazyjne badania prenatalne są obecnie proponowane praktycznie każdej kobiecie w ciąży. Polegają one na tym, że wykonujemy ultrasonografię, w której możemy stwierdzić, czy istnieją jakieś odchylenia od stanu prawidłowego, oraz badania krwi, które pozwalają na oznaczanie pewnych białek – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Michał Kunicki, ginekolog położnik z Kliniki Leczenia Niepłodności Invicta.
USG powinno być przeprowadzone pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, ponieważ skuteczność diagnostyczna badania jest w tym czasie największa. Ultrasonografia umożliwia określenie ryzyka niektórych zaburzeń genetycznych (w tym zespołu Downa i zespołu Edwardsa) oraz wad rozwojowych, w tym wad serca i dużych naczyń krwionośnych. Również w 3 trymestrze zaleca się wykonanie testu PAPPA, który bada określone markery biochemiczne we krwi matki. Według Fundacji Medycyny Płodu test PAPPA łącznie z badaniem USG pozwala na wykrycie 90 proc. przypadków zespołu Downa.
Jeszcze większą dokładnością charakteryzuje się test NIFTY, najnowsza metoda nieinwazyjnej diagnostyki prenatalnej.
– Badanie NIFTY polega na tym, że z krwi ciężarnej kobiety możemy określić skład komórek płodu. Czułość tego badania wynosi 99 proc. To milowy krok w diagnostyce prenatalnej – dodaje Michał Kunicki.
Dzięki tak wysokiej czułości NIFTY kobiety, które uzyskały negatywny wynik testu, nie muszą poddawać się inwazyjnej diagnostyce prenatalnej.
– Proszę zwrócić uwagę na to, że przed wprowadzeniem NIFTY badanie takie jak amniopunkcja było proponowane każdej kobiecie po 35. roku życia. Powodowało to, że część pacjentek, które miały zupełnie zdrowe dzieci, była narażona na utratę ciąży. Amniopunkcja, choć bezpieczna, jest jednak związana z około 1-2 proc. ryzykiem poronienia czy zakażenia wewnątrzmacicznego – tłumaczy ginekolog.
Test można wykonać pomiędzy 10. a 24. tygodniem ciąży. Wyniki wysokiego ryzyka nadal muszą być jednak potwierdzone za pomocą metod inwazyjnych. Oprócz amniopunkcji, czyli pobrania płynu owodniowego, należą do nich biopsja kosmówki oraz kordocenteza, czyli przezbrzuszne pobranie krwi pępowinowej. W przypadku każdej z metod powikłania dotyczą około 2 proc. badanych ciąż.
W Polsce NIFTY można wykonać już w 75 placówkach. Jedynym ograniczeniem jest wysoka cena – 2 500 zł.
Czytaj także
- 2025-01-31: Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
- 2025-01-13: Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-13: Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO. Największym problemem są braki kadrowe
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
- 2024-12-11: Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków
- 2024-12-04: Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
- 2025-01-03: Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
- 2024-11-27: Wiktor Dyduła: W listopadzie wąsy są szczególnym symbolem dbania o zdrowie. Ale na nowy rok może je już zgolę
- 2024-12-10: Polscy naukowcy poszukują innowacyjnych terapii z wykorzystaniem RNA. Na celowniku są choroby rzadkie, zakaźne i nowotwory
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.