Newsy

Za 12 lat co piąta osoba zachoruje na cukrzycę

2013-11-22  |  06:00

W 2025 r. już co piąty mieszkaniec globu będzie chory na cukrzycę – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. W większości przypadków chorobie można zapobiec już dziś, jeśli będziemy prowadzić zdrowy tryb życia.

Najwięcej, bo aż ok. 90 proc. chorych zmaga się z cukrzycą typu 2. W większości przypadków pojawia się ona u osób, które źle się odżywiają, cierpią na otyłość i nie uprawiają żadnego sportu. Diabetolodzy są zgodni co do tego, że aby zapobiec pojawieniu się choroby warto prowadzić zdrowy styl życia.

– Nawet przejście dwóch przystanków autobusowych do domu czy przejście schodami w prac to jest już pewna aktywność – przypomina Alicja Szewczyk z Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii.

Specjalistka radzi, że właśnie od zmiany takich niepozornych nawyków warto zacząć zmieniać styl życia.

– Także może ten spacer przy wyjściu z autobusu, te 30 minut niech będzie dla nas takim dopingiem, że będziemy o te 10 tys. kroków dalej od cukrzycy, bo będziemy chodzić – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Alicja Szewczyk.

Osoby z tendencją do tycia powinny również zmienić nawyki żywieniowe. Warto jeść mniej wysokoenergetycznych potraw, za to do diety wprowadzić odpowiednie warzywa i owoce. Wskazane są warzywa zielone typu brokuły, kapusta, sałata oraz korzenne czyli np. czosnek, chrzan. Bardzo dobre dla osób z ryzykiem zachorowania na cukrzycę są również truskawki.

– Nie potrzeba na to dużych finansów, tylko chęci i pomyślenia o tym, że mogę nie mieć cukrzycy, bo zacznę od dzisiaj chodzić, regularnie się odżywiać, moja rodzina też będzie się regularnie i zdrowo odżywiać – podsumowuje Alicja Szewczyk.

Cukrzyca jest nazywana potocznie cichym zabójcą, bo przez kilka lat może rozwijać się bezobjawowo. Nieleczona wyniszcza organizm i w rezultacie doprowadza do ciężkich powikłań m.in. zawału serca, udaru mózgu, zaćmy, impotencji. W Polsce na cukrzycę choruje już ok. 3 mln osób, z czego tylko milion jest świadoma swojej choroby. Liczba zachorowań wciąż rośnie.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.

Konsument

Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.