Newsy

Zima spowolni kierowców

2013-12-11  |  06:05

Czujność kierowców mógł uśpić dość ciepły listopad, ale nieubłaganie nadchodzi czas opadów, porannego skrobania szyb i stania w korkach za piaskarkami. Bardziej przezorni kierowcy zmienili już opony na zimowe, a cała reszta wkrótce utknie w kolejkach do warsztatów.

NaviExpert, dostawca nawigacji mobilnej na smartfony i tablety, przypomina, że w zimie codzienne korki mogą zwiększyć się nawet o 30 proc.

– Co roku opady śniegu powodują spadek prędkości. Będziemy więc jeździli wolniej i bezpieczniej. Jak pokazały badania, które przeprowadziliśmy na podstawie ubiegłorocznej zimy, w pierwszy dzień opadów śniegu średnia prędkość w Warszawie spadła o 12 proc., a we Wrocławiu o 23 proc. – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Bernadeta Stożek z NaviExpert.

Grudzień ze względu na występujące w tym okresie pierwsze opady śniegu oraz okres przedświąteczny, jest najwolniejszym miesiącem w roku. Ludzie zwykle po pracy wybierają się do centrów handlowych, by dokonać świątecznych zakupów, co powoduje wzrost ruchu ulicznego.

– By odpowiednio przygotować się do zimy, każdy kierowca powinien przede wszystkim zmienić opony w samochodzie, kupić skrobaczki i zimowy płyn do spryskiwaczy – radzi Bernadeta Stożek.

W walce z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi może pomóc odpowiednio dobrana nawigacja – taka, która pozwala w trudnych sytuacjach znaleźć trasę najbardziej optymalną dla nas. Oszczędzamy w ten sposób czas, pieniądze i przede wszystkim nerwy.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Coraz więcej światowych zasobów ryb jest przełowionych. Nadmierne połowy dotyczą już blisko 38 proc. stad ryb na świecie

Według najnowszych danych ONZ FAO nadmierne połowy dotyczą 37,7 proc. wszystkich stad ryb i ten odsetek stale rośnie. W niektórych akwenach, takich jak Morze Śródziemne i Czarne, ponad 60 proc. stad jest przełowionych. Może to prowadzić nie tylko do degradacji ekosystemów morskich, ale także mieć poważne konsekwencje dla milionów ludzi na świecie. – Gdyby wszystkie stada na świecie były poławiane w  zrównoważony sposób, pozwoliłoby to wygenerować o 16 mln t więcej ryb i owoców morza rocznie, co z kolei przełożyłoby się na możliwość wyżywienia dodatkowych 72 mln ludzi – wskazuje Joanna Ornoch z organizacji pozarządowej MSC (Marine Stewardship Council).

Media

Magdalena Boczarska: Tantiemy z internetu to jest należna nam wypłata za naszą pracę. Te pieniądze pozwoliłyby nam spokojnie przeżyć od pierwszego do pierwszego

Magdalena Boczarska była w gronie aktorów, którzy we wtorek protestowali przed Sejmem. Podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu odbywało się bowiem pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mateusz Banasiuk podkreśla, że środowisko twórców filmowych już od wielu miesięcy z determinacją walczy o stosowne zapisy, które jak najszybciej powinny być dostosowane do norm europejskich. Platformy cyfrowe i sieci kablowe rozpowszechniające filmy i seriale czerpią bowiem ogromne zyski z pracy artystów i pozostałych wykonawców, dlatego też powinny płacić im za to należne wynagrodzenie. Szacuje się, że każdego roku tracą oni z tego tytułu ponad 41 mln zł.

Media

Anna Kalczyńska: Ostatni rok dał mi duży oddech i dziś już oglądam „Dzień Dobry TVN” z dystansem. Zmiany doceniamy po jakimś czasie

Prezenterka nie ukrywa, że na początku trudno było się jej pogodzić ze zmianami kadrowymi w „Dzień Dobry TVN”,  bo dobrze czuła się w tym formacie śniadaniowym i wiązała z nim duże nadzieje. Teraz jednak, patrząc na wszystko z perspektywy czasu, zdążyła się już przekonać, że ta zmiana na ścieżce zawodowej była jej potrzebna, bo dała motywację do działania na innych płaszczyznach. Anna Kalczyńska ma już nową pracę. Wkrótce na portalu Goniec.pl będzie miał premierę jej autorski program o tematyce geopolitycznej.