Newsy

Złoto i marmur coraz chętniej wykorzystywane do produkcji ekskluzywnych mebli

2015-09-15  |  06:40

Wśród producentów luksusowych mebli coraz większą popularnością cieszą się materiały szlachetne, takie jak marmur, złoto czy uszlachetniona stal. Meble te charakteryzują się klasycznymi formami i ponadczasową elegancją. Mają pomagać w tworzeniu wnętrz pełnych ciepła, harmonii i spokoju, a więc przestrzeni sprzyjającej odpoczynkowi i wytchnieniu po ciężkim dniu.

– Po zachwycie produktami, które choć były bardzo modne i świetnie zaprojektowane, to ich formy szybko przeminęły, wracamy do klasycznych wzorów, zaczynamy myśleć o przedmiotach, które niosą ze sobą jakąś wartość, mają jakąś historię, które nie są tworzone tylko po to, żeby zapełnić rynek i półki i sprzedawać kolejne produkty, tylko po to, żeby klient, który stworzy swoje wnętrze, miał z tego satysfakcję na lata – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Wojciech Łanecki, dyrektor kreatywny marki meblowej Brahman’s Home.

Luksusowe meble mają zachwycać nie tylko pięknym designem, lecz także wyjątkową trwałością. Zapewniają to wysokiej jakości produkty użyte do ich produkcji. Są to m.in. uszlachetniona stal, skóra, szkło, metal i drewno. Coraz bardziej popularne jest także drewno orzecha amerykańskiego, niegdyś ze względu na wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne wykorzystywane przez armię Stanów Zjednoczonych do produkcji broni. Wraca także moda na wykorzystanie kamienia.

– Kamień, który jest używany w naszych kolekcjach, to kamień carrara, który pochodzi z Włoch. Ma tysiącletnią historię, był używany już przez Michała Anioła do tworzenia rzeźb. Jest to materiał spotykany w pałacach i zamkach, ma wieloletnią tradycję i historię. Jest najbardziej popularnym i jednocześnie najdroższym kamieniem na świecie – mówi Wojciech Łanecki.

Twórcy nowoczesnych mebli coraz chętniej sięgają również po wysokogatunkowe kruszce, np. mosiądz, złoto lub brąz. Złoto uważane za jeden z najcenniejszych materiałów używane jest głównie do zdobienia metalowych elementów mebli. Jest to materiał klasyczny, opierający się przejściowym trendom, a zarazem niezwykle trwały, dzięki czemu meble zyskują nie tylko ponadczasową elegancję, lecz także stają się dobrą inwestycją. Nowoczesne meble nie mogą się także obyć bez szkła.

– Szkło ze stalą łączy się w bardzo naturalny sposób, ponieważ jest to materiał, który można ze sobą skleić. Używamy go również w taki sposób, że zestawiamy je ze sobą. Te powierzchnie powodują, że tworzą się różne przezroczystości, odbicia, które są bardzo interesujące we wnętrzu mówi Wojciech Łanecki.

Do produkcji nowoczesnych mebli używana jest również skóra, obrabiana ręcznie przy użyciu nowoczesnych impregnatów. W procesie tym nadawany jest jej elegancko postarzany wgląd oraz długoletnia trwałość. Meble wykonane z tych materiałów są odporne na upływ czasu oraz uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania czy przetarcia. Odznaczają się jednocześnie klasyczną, ponadczasową elegancją, która sprawdzi się w niemal każdym rodzaju wnętrz, zwłaszcza klasycznym, nowoczesnym i postindustrialnym. Są one potwierdzenie statusu materialnego właściciela i dobrą inwestycją na przyszłość.

Według raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” wartość rynku luksusowych mebli w 2014 roku wyniosła 625 mln zł.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.