Mówi: | dr n. med. Grzegorz Południewski |
Funkcja: | ginekolog położnik |
Suchość pochwy powoduje dyskomfort w trakcie współżycia. Problem dotyczy co czwartej kobiety i nasila się w okresie menopauzy
Z badania Instytutu GfK Polonia wynika, że na dolegliwości związane z suchością pochwy cierpi 23 proc. Polek, a problem dodatkowo nasila się w okresie menopauzy i wtedy dotyczy już 40 proc. kobiet. Ma to znaczący wpływ na ich aktywność seksualną i powoduje dyskomfort w trakcie współżycia.
O niedostatecznym nawilżeniu pochwy może świadczyć swędzenie i pieczenie okolic intymnych, a także ból podczas stosunku. U kobiet cierpiących na suchość pochwy częściej dochodzi również do infekcji dróg rodnych i moczowych.
– Ponad 20 proc. kobiet ma problemy z suchością pochwy w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Suchość pochwy dotyczy ponad 40 proc. kobiet, które są po okresie menopauzy. Uczucie suchości idzie w parze nie tylko z dyskomfortem w kontekście aktywności seksualnej, lecz także noszenia bielizny, otarć w tej okolicy, łatwiejszego ranienia się nabłonka – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog położnik.
Na suchość pochwy skarżą się kobiety, które często korzystają z publicznych basenów, nadużywają alkoholu, substancji psychoaktywnych, żyją w ciągłym stresie lub zbyt dużo pracują. Problem dotyczy również pań, które stosują tampony, a niepokojącym objawem jest to, że po zakończeniu menstruacji dolegliwości nie ustępują. U pewnej grupy kobiet suchość pochwy występuje przed okresem, kiedy naturalnie spada poziom estrogenów. Podobnie jest w czasie ciąży, zwłaszcza w pierwszych miesiącach, oraz po porodzie i w trakcie karmienia piersią.
– U kobiet po okresie menopauzy niewątpliwą przyczyną jest spadek stężenia hormonów. W konsekwencji śluzówka staje się cienka, podatna na urazy i bardziej sucha. U młodszych pań suchość pochwy mogą powodować środki antykoncepcyjne lub stany zapalne – wirusowe, bakteryjne lub grzybicze, które mają charakter przewlekły – wyjaśnia dr n. med. Grzegorz Południewski – Innym czynnikiem jest nieprawidłowość w funkcjonowaniu tzw. gruczołów Bartholina. Są to gruczoły przedsionkowe, które między innymi nawilżają wejście do pochwy, w przypadku stanów zapalnych, torbieli czy niedrożności tych gruczołów kobiety mogą narzekać na suchość pochwy.
Obniżony poziom hormonów może mieć również związek z nieprawidłowo dobranymi lekami na cukrzycę, stosowaniem niewłaściwych antydepresantów albo być wynikiem radioterapii. Leczenie i kurację trzeba dopasować do wieku pacjentki oraz przyczyny dolegliwości.
– U kobiet z menopauzą zalecane jest wyrównanie sytuacji hormonalnej, hormonoterapia zastępcza, stosowanie substancji zawierającej estrogeny miejscowo, dopochwowo. U kobiet młodszych trzeba stosować substancje o miejscowym działaniu nawilżającym, upłynniającym śluz, jak również odbudowującym nabłonek – radzi dr n. med. Grzegorz Południewski.
Kobiety rzadko poruszają ten problem podczas wizyty u ginekologa. 66 proc. respondentek wskazało, że suchość pochwy to trudny temat do rozmów, a dla ponad połowy zapytanych jest to temat tabu.
– Jeżeli pacjentki się nie zapyta bezpośrednio o tego typu objaw, to jest on po prostu zapomniany. Kobiety mówią o tym dopiero wtedy, kiedy bezpośrednio wpływa to na ich życie seksualne bądź łączy się ze stanem zapalnym. Ale cała grupa pacjentek w ogóle o tym nie mówi, bo uważa, że tak powinno być – dodaje dr n. med. Grzegorz Południewski.
Miejscowe stosowanie leków zmniejsza również ryzyko nakładających się na ten stan infekcji. Taka profilaktyka jest nie tylko elementem higieny, lecz także zapobiega znacznie poważniejszym powikłaniom.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-14: Ubóstwo menstruacyjne wciąż jest problemem w Polsce. Nowy program MEN ma z nim walczyć
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-09-23: Monika Mrozowska: Półmaraton dodał mi siły i odwagi. Zamierzam próbować rzeczy, które kiedyś spisałam na straty
- 2024-09-12: Do BGK trafiło już 240 wniosków na pożyczkę wspierającą zieloną transformację miast. Samorządy mogą zyskać 40 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek na inwestycje
- 2024-09-10: Prezes PAN: Akademia wymaga reformy i usprawnienia. Nie będzie ona skuteczna przy obecnym poziomie finansowania
- 2024-09-03: Edukacja zdrowotna za rok będzie nowym przedmiotem. Już teraz ma się jednak znaleźć wśród priorytetów szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Psychologia
Martyna Wojciechowska: 82 proc. dzieci przyznaje, że przerastają ich problemy dnia codziennego. Rodzice powinni kształtować w nich sprawczość
Dziennikarka zauważa, że kształtowanie sprawczości u dzieci jest kluczowym aspektem ich rozwoju emocjonalnego, osobistego i społecznego. Jest wdzięczna swoim rodzicom za motywację, ale i wsparcie w tych momentach, kiedy nie wszystko szło po jej myśli. Teraz ona stara się być właśnie taką matką dla swojej nastoletniej córki.
Media
Miuosh: Czegoś takiego jak w studiu „Must Be the Music” jeszcze nie przeżyłem. To jest inny świat, to jest rozmach
Artysta z entuzjazmem odpowiada o swoich wrażeniach z castingów i nagrań do nowej edycji programu „Must Be the Music”. Jako nowy członek jury czuje się doskonale w tej roli i cieszy się, że może zobaczyć kulisy realizacji tego kultowego show, które powraca na antenę Polsatu po ośmiu latach. Miuosh podkreśla, że są wykonawcy, którzy już zrobili na nim ogromne wrażenie, ale na razie nie zdradza, czy ma już swojego faworyta.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.