Mówi: | Katarzyna Dowbor |
Funkcja: | dziennikarka |
Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta
Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.
Specjaliści chorób zakaźnych tłumaczą, że kleszczowe zapalenie mózgu to jedna z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Niestety większość pacjentów nie jest świadoma swojego kontaktu z pajęczakiem, a przez to nie kojarzy pierwszych jej objawów (bóle mięśni, stawów, gorączka) z możliwym zakażeniem, tylko na przykład z grypą.
– Zabezpieczam się przeciwko kleszczom, ale powiem szczerze, że kompletnie nie zdawałam sobie sprawy, jak ciężką i nieodwracalną chorobą jest kleszczowe zapalenie mózgu. Nie sądziłam, że na to nie ma leków i myślę, że troszkę jako społeczeństwo jesteśmy niedoinformowani, to jest bardzo smutne. Cieszę się więc, że są tego typu akcje, które pomogą nam zobaczyć to całe zjawisko – mówi agencji Newseria Katarzyna Dowbor.
Prezenterka była gospodynią konferencji, która zainaugurowała ósmą edycję kampanii edukacyjnej „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu!”. W naszym kraju z roku na rok rośnie odsetek osób dotkniętych KZM. Z danych Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH–PIB wynika, że w 2019 roku zanotowano 265 przypadków, w roku 2022 – 445, a w 2024 już niemal 800. W tym roku tylko w styczniu i lutym odnotowano 31 przypadków zakażenia wirusem KZM.
– Dopiero wsłuchując się we wszystkie informacje o kleszczowym zapaleniu mózgu, które dzisiaj na konferencji usłyszałam, doszłam do wniosku, że muszę się jak najszybciej zaszczepić. Już zamówiłam sobie szczepionkę do apteki i idę to zrobić – mówi.
Dwie dawki dają 90 proc. efektywności szczepienia, a w ciągu kilku kolejnych miesięcy efekt utrwala się trzecią dawką. Z raportu „Kleszczowe zapalenie mózgu. Wiedza, praktyki i profilaktyka wśród Polek i Polaków”, opracowanego przez Ośrodek Badań Socjomedycznych UW oraz Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, wynika, że zaledwie 10 proc. Polaków zaszczepiło się przeciwko KZM, chociaż o takiej możliwości słyszało prawie dwie trzecie badanych (61,6 proc.). Wśród właścicieli psów odsetek zaszczepionych wynosi niecałe 12 proc. Właściciele często zabezpieczają przed tymi groźnymi pajęczakami swoje pupile, a nie zabezpieczają siebie.
– Moje psy, koty i konie są bardzo dobrze zabezpieczone, mają specjalne tabletki, obroże, więc o tym wszystkim pamiętamy, natomiast zapominamy, że bardzo często ten kleszcz z naszego pupila, ulubieńca, bez jego winy absolutnie, może przejść na nas i w sytuacji, kiedy nie ma takich tabletek dla ludzi, jakie są dla zwierząt, niestety może się to różnie skończyć. Oczywiście jest kleszcz, który nie przeniesie żadnej choroby, ale jest też taki, który przeniesie takie ciężkie schorzenia, że potem nie poradzimy sobie ze zdrowiem – mówi prezenterka TVP.
Kleszcze występują nie tylko w lasach i na łąkach, ale także w ogrodach, parkach i na skwerach miejskich, ponieważ są przenoszone m.in. przez ptaki, wiewiórki czy jeże. W naszym klimacie kleszcze pozostają aktywne cały rok. Ich sprzymierzeńcem są łagodne zimy i stosunkowo wysokie temperatury. Dlatego tak ważna jest profilaktyka antykleszczowa. Katarzyna Dowbor apeluje, aby po każdym spacerze zachować czujność.
– Codziennie chodzę z nimi na spacery na łąki, gdzie kleszczy jest bardzo dużo. Moje zwierzaki są zabezpieczone, więc te kleszcze są już wysuszone, takie nieżyjące, ale ten kleszcz może też przejść na mnie i wtedy ja będę żywicielem. Więc sprawdzam to i staram się pilnować. Kiedy wychodzę na łąkę czy do lasu, to zakładam wysokie obuwie, długie spodnie. Dbam o to, żeby jednak nie dać temu kleszczowi szansy – dodaje.
Czytaj także
- 2025-04-14: Trwa kontrola szczepień dzieci. Rodzice uchylający się od tego obowiązku muszą się liczyć z karami
- 2025-04-07: Młode pokolenie szczególnie narażone na choroby cywilizacyjne. Unijni ministrowie zdrowia chcą przemodelować kwestie profilaktyki
- 2025-03-25: Katarzyna Dowbor: Od 30 lat uczę się pielęgnacji ogrodu. Zieleń wycisza, uspokaja i ja to uwielbiam
- 2025-03-27: Coraz więcej osób choruje na kleszczowe zapalenie mózgu. Na profilaktyczne szczepienie zdecydował się tylko co 10. Polak
- 2025-04-02: Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
- 2025-03-04: Realizacja Planu dla Chorób Rzadkich przyspiesza. Są już nowe warunki wyceny i poszerza się pakiet badań screeningowych
- 2025-02-05: Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
- 2025-01-23: Rośnie pokolenie osób otyłych i z nadwagą. To duże obciążenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi
- 2025-01-20: Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
- 2025-01-21: Polacy nie wiedzą zbyt dużo o chorobach mózgu. Jeszcze mniej o tym, jak o niego dbać
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.