Mówi: | Aleksandra Osłów |
Funkcja: | dietetyk Studia Sante |
2-tygodniowa dieta detoksykująca pozwala oczyścić organizm ze szkodliwych składników przemiany materii. Dietetycy zalecają ją wczesną wiosną
Dietetycy zalecają, aby dieta oczyszczająca nie była zbyt restrykcyjna, bo nie chodzi o to, żeby wyniszczyć organizm, lecz o to, by pobudzić go do metabolizmu i usunąć toksyny. Detoksykacja zazwyczaj trwa dwa tygodnie. W tym czasie warto postawić na produkty o dużej zawartości błonnika, świeże surówki i soki. Trzeba też pić dużo wody mineralnej, na przykład z dodatkiem cytryny.
– W okresie wiosennym szczególnym zainteresowaniem cieszą się diety oczyszczające, które łączą w sobie elementy pozwalające uzyskać smukłą sylwetkę, świetlistą cerę i przygotować się na wakacje – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aleksandra Osłów, dietetyk Studia Sante.
Dietetycy tłumaczą, że oczyszczenie organizmu z toksyn nie tylko pozwala uzyskać spektakularny efekt odchudzania, lecz także znacznie poprawia samopoczucie. Dzięki niemu zniknie zimowa depresja, a pojawią się siły witalne i chęć do życia. Wszystko trzeba zacząć od zmiany sposobu odżywiania – tłuste i wysokokaloryczne produkty zastąpić takimi, które zawierają składniki odżywcze i poprawiają trawienie.
– Dobrze zbilansowana dieta oczyszczająca powinna zwierać owoce i warzywa ( co najmniej 5 porcji dziennie), odpowiednią ilość płynów (od 1,5 do 2 litrów), musi być także bogata w błonnik. Dodatkowo proces detoksykacji wspomoże picie herbatek ziołowych o działaniu pobudzającym wydalanie moczu. Mogłabym tu zalecić miętę, lukrecję i kolendrę – tłumaczy Aleksandra Osłów.
Posiłki najlepiej przygotowywać samemu ze świeżych, nieprzetworzonych produktów. W tym czasie w osiedlowych warzywniakach pojawia się też coraz więcej nowalijek.
– Podstawą diety są surówki i świeżo wyciskane soki. Jest to niezmiernie istotne z tego względu, że warzywa i owoce zawierają enzymy roślinne, które pomagają naszym komórkom pozbywać się zdegenerowanych struktur i metabolitów, oczyszczając płyny międzykomórkowe. Jeśli nie dostarczymy odpowiedniej ilości enzymów, to może się okazać, że nasze trawienie zostanie mocno upośledzone – wyjaśnia Aleksandra Osłów.
Dieta oczyszczająca zazwyczaj trwa około dwóch tygodni. Jeśli nie mamy aż tyle czasu, to warto przynajmniej zastosować ją przez 3 dni – przedłużony weekend spełni swoje zadanie w podstawowym wymiarze.
– Nie powinniśmy zbyt restrykcyjnie oczyszczać swojego organizmu ze względu na to, że potrzebuje on też związków budulcowych. Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zawierać również zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe i białka. Dodatkowym uzupełnieniem, pozwalającym osiągnąć szybkie rezultaty, jest błonnik, tzw. włókno pokarmowe. Pięknie wymiata on wszelkie zanieczyszczenia z naszych jelit, dbając o to, by nasz brzuch stał się płaski – mówi Aleksandra Osłów.
Dietetycy podkreślają, że niezwykle bogatym źródłem błonnika jest łuska gryczana – produkt od niedawna dostępny na naszym rynku, i otręby.
– Otręby owsiane dodatkowo zawierają beta-glukany. Są to substancje odpowiedzialne za odporność naszego organizmu. Beta-glukan jest frakcją błonnika rozpuszczalną w wodzie i ma zdolność absorbowania wszelkich toksyn, włącznie z metalami ciężkimi. Ma zdolność wiązania cholesterolu i usuwania go z naszego organizmu. W związku z tym przyczynia się również do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi i poprawienia jej parametrów – dodaje Aleksandra Osłów.
Uzupełnieniem diety detoksykującej jest aktywność fizyczna. W tym czasie można pozwolić sobie na rower, jogging czy nordic walking.
Czytaj także
- 2024-12-16: Na przewlekłą chorobę nerek cierpi w Polsce 4,5 mln osób. Pacjenci apelują o szerszy dostęp do leczenia, które opóźnia dializy
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2025-01-22: Będzie ubywać mięsa na stołach Polaków. Eksperci radzą ograniczyć spożycie nawet o dwie trzecie
- 2024-10-15: Agata Młynarska: Moim bliskim daję w prezencie pakiety na badania, a z przyjaciółkami umawiam się na mammografię
- 2024-10-08: Już małe dziewczynki wiążą poczucie własnej wartości z wyglądem. Przykładają do tego większą wagę niż chłopcy [DEPESZA]
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Uroda
Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.
Gwiazdy
Iga Baumgart-Witan: Mama nie pozwoliła mi na udział w programie „Mistrzowskie pojedynki”. Zdecydowałam się i już pierwszego dnia marzyłam, żeby wrócić do domu
Biegaczka nie ukrywa, że miała kilka momentów zwątpienia w kwestii swojego udziału w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”. Po obejrzeniu zajawki zagranicznej edycji zrozumiała bowiem, jak wymagające mogą być konkurencje, i nie była do końca przekonana, czy sobie z nimi poradzi. Oliwy do ognia dolała jej mama, która absolutnie nie godziła się na ten wyjazd. Mimo wątpliwości Iga Baumgart-Witan postanowiła jednak stawić czoła trudnościom i zmierzyć się z wyczerpującymi wyzwaniami, ale jak zaznacza – nic za wszelką cenę.
Media
Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu
Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.