Newsy

Piwne beaujolais nouveau. W sobotę premiera Dubbla Cieszyńskiego – najlepszego piwa 2014 roku

2014-12-02  |  06:40

Tradycyjnie 6 grudnia na rynek trafi najlepsze piwo 2014 roku. Tegoroczny Grand Champion czerwcowego konkursu Piw Domowych Festiwalu Birofilia to Dubbel Cieszyński, ciemne piwo w stylu belgijskim. Od godziny 18.00 napić się go będzie można w specjalnie wyselekcjonowanych punktach premierowych.

Tegoroczny Grand Champion konkursu Piw Domowych Festiwalu Birofilia warzony jest według receptury Czesława Dziełaka. Podlaski piwowar już po raz drugi został doceniony przez międzynarodowe jury i zdobył główną nagrodę festiwalu. Jego Grand Champion to mocne piwo w stylu belgijskich, klasztornych piw dubeltowych. Ma ciemnobursztynowy kolor i składa się z sześciu rodzajów słodu, ciemnego syropu kandyzowanego, chmielu i drożdży. Warzenie piwa rozpoczęło się w pierwszych dniach października. Po fermentacji w otwartych kadziach trunek dojrzewał w tankach leżakowych w piwnicach Browaru Zamkowego w Cieszynie aż do połowy listopada. Wtedy trafił do butelek o pojemności 0,33 l.

– Charakteryzuje się on dużą słodowością, więc będzie na pewno pasował osobom, które nie lubią zbyt mocnej goryczki w piwie. Ta goryczka jest lekko wyczuwalna, ale dominują nuty słodowe, przyjemne dla języka. Jest aksamitne w smaku. Myślę, że to bardzo dobry trunek na jesień i zimę. Nie jest piwem sesyjnym, czyli nie można go wypić zbyt dużo, gdyż ma zawartość alkoholu na poziomie 8,5 proc. – mówi Katarzyna Antoniszewska, przedstawicielka Grupy Żywiec, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Dubbla najlepiej podawać w temperaturze nie niższej niż 8-14 stopni Celsjusza. Piwo to idealnie pasuje do dań na bazie ciemnego mięsa – dziczyzny, steków i mocno wędzonej ryby. Sprawdzi się także w towarzystwie sushi, serów typu brie i gouda, a nawet czekolady. Jak co roku premiera Grand Championa wiąże się z prezentacją typowych dla danego stylu opakowań, etykiet, kapsli, szkła i potraw. Do Dubbla dedykowany jest goblet, zwykle używany do picia czerwonego wina, wody i piw klasztornych. Sprzedaż Dubbla Cieszyńskiego rozpocznie się 6 grudnia o godzinie 18.00. Napić się go będzie można w punktach premierowych.

Na naszej stronie www.festiwal-birofilia.pl można znaleźć adresy punktów, które prowadzą premierę – tam będzie dostępna mapa. Każdy konsument będzie mógł znaleźć miejsce najbliższe swojemu miejscu zamieszkania, żeby napić się tego Dubbla w dniu premiery. Oficjalna premiera, na której będzie można spotkać twórców piwa, odbędzie się w warszawskim klubie Sketch, w Teatrze Wielkim, 6 grudnia o 18.00. Twórca receptury Czesław Dziełak otworzy pierwszą butelkę, dając tym samym znak do ogólnopolskiej sprzedaży – mówi Katarzyna Antoniszewska.

Grand Champion zazwyczaj warzony jest tylko raz w ilości ok. 500 hl, czyli do 150 tys. butelek. W sklepach dostępny jest tylko do wyczerpania zapasów. Jest to przedsięwzięcie zainicjowane przez Browamatora i Piwiarnię Żywiecką, a kontynuowane przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Od 8 lat podczas Festiwalu Birofilia w Żywcu międzynarodowe jury wybiera najlepsze piwo spośród wszystkich piw domowych, które w danym roku zwyciężyły w różnych stylach piwnych. W nagrodę najlepsze piwo jest warzone w Browarze Zamkowym w Cieszynie. W 2013 roku zwycięzcą po raz pierwszy został Czesław Dziełak, a na rynek trafiło jego Brackie Imperial IPA, mocno chmielona odmiana stylu Imperial India Pale Ale.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem

W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest  jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.

Gwiazdy

Iga Baumgart-Witan: Mama nie pozwoliła mi na udział w programie „Mistrzowskie pojedynki”. Zdecydowałam się i już pierwszego dnia marzyłam, żeby wrócić do domu

Biegaczka nie ukrywa, że miała kilka momentów zwątpienia w kwestii swojego udziału w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”. Po obejrzeniu zajawki zagranicznej edycji zrozumiała bowiem, jak wymagające mogą być konkurencje, i nie była do końca przekonana, czy sobie z nimi poradzi. Oliwy do ognia dolała jej mama, która absolutnie nie godziła się na ten wyjazd. Mimo wątpliwości Iga Baumgart-Witan postanowiła jednak stawić czoła trudnościom i zmierzyć się z wyczerpującymi wyzwaniami, ale jak zaznacza – nic za wszelką cenę.

Media

Iwona Guzowska: W programie „Mistrzowskie pojedynki" jest kilka osób stricte nastawionych na rywalizację. Chciały jak najwyżej zajść i szły po trupach do celu

Mistrzyni świata w kickboxingu z entuzjazmem wspomina swój udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory”, bo jak podkreśla, okazał się dla niej wyjątkowo cennym doświadczeniem. Realizując poszczególne zadania, sportowcy musieli bowiem stawić czoła nie tylko rywalom, ale i własnym ograniczeniom. Iwona Guzowska zdradza też, że niektórzy uczestnicy byli mocno zdeterminowani. Nie ukrywali, że przyjechali po to, żeby wygrać, i nie dawali sobie żadnej taryfy ulgowej.