Newsy

Marta Wiśniewska: Konkurs Eurowizji jest odrobinę polityczny i tam są różne dziwne sytuacje. Mam jednak nadzieję, że Justyna Steczkowska rozwali system

2025-04-23  |  06:26
Nowe

Wokalistka zapewnia, że mocno kibicuje Justynie Steczkowskiej w drodze po zwycięstwo w 69. Konkursie Piosenki Eurowizji w Szwajcarii. I choć te zmagania mają drugie dno i nie zawsze liczą się tylko umiejętności wokalne reprezentantów poszczególnych krajów, to Marta Wiśniewska wierzy, że talent i potencjał polskiej gwiazdy będą ponad wszelkimi podziałami. Tancerka zaznacza też, że ona sama nie wzięłaby udziału w tym konkursie.

Swoją pierwszą próbę na eurowizyjnej scenie w St. Jakobshalle w Bazylei Steczkowska będzie mieć w sobotę 3 maja, natomiast 13 maja wystąpi w pierwszym półfinale i zawalczy o awans do finału, który odbędzie się cztery dni później. Zdaniem Marty Wiśniewskiej jej koleżanka po fachu ma duże szanse na wygraną.

– Myślę, że Justyna po prostu zawojuje świat, tego jej życzę z całego serca, bo jest po prostu piękną, wspaniałą, utalentowaną artystką, która, mam nadzieję, stanie na tej eurowizyjnej scenie i po prostu rozwali system. Gdybym mogła głosować, tobym tam na pewno poklikała, bo chciałabym, żeby poleciała bardzo wysoko. Natomiast uważam, że ten konkurs jest bardzo trudny dla artystów, bo on jest odrobinę polityczny. Tam są różne dziwne sytuacje, które nie do końca są stricte muzyczne – mówi agencji Newseria Marta Wiśniewska.

Wokalistka wierzy jednak, że Justyna Steczkowska wraz z piosenką „Gaja” odniesie sukces. Już można obejrzeć oficjalny klip do tego eurowizyjnego utworu. Zanim jednak powstał, w jednym z wywiadów reprezentantka naszego kraju ubolewała nad brakiem funduszy na produkcję i promocję tego teledysku. Nie zdecydowała się jednak na pozyskiwanie  środków za pomocą publicznej zbiórki. Mandaryna przyznaje, że branża muzyczna jest niezwykle wymagająca i zanim jakiś projekt zacznie na siebie zarabiać, trzeba sporo zainwestować.

– Te budżety na teledyski są ogromne, w efekt wizualny trzeba władować duże pieniądze. Dobrze, że Justynie się udało nagrać ten klip – mówi.

Marta Wiśniewska miała okazję zobaczyć kulisy 48. edycji konkursu Eurowizji w Rydze w 2003 roku. Wtedy bowiem brał w nich udział zespół Ich Troje. Artyści zaprezentowali wówczas utwór „Keine Grenzen – Żadnych granic”. Uplasowali się na siódmej pozycji.

– Nie różni się to wielce od innych dużych wydarzeń muzycznych. Po prostu każdy jest skupiony na sobie, każdy ma zaplanowany grafik i odhacza po kolei punkty do zrealizowania, do pokazania się, do udzielania wywiadów, więc to jest wszystko poukładane jak w pudełeczku – mówi Marta Wiśniewska.

Tancerka przyznaje, że ogromne wrażenie robią na niej również wizualizacje i efekty specjalne, dzięki którym jest to show na najwyższym światowym poziomie.

– Eurowizja to jest wielkie show, wielkie wydarzenie, to jest europejskie święto muzyki, które ma wielu, wielu fanów. Zawsze są piękne wizualizacje, każdy artysta jest inny i każdy potrzebuje czegoś innego. To wszystko na koniec daje niesamowity efekt, o którym myśli artysta, i jest to też bardzo przyjemne dla widzów – mówi.

Piosenkarka zaznacza też, że gdyby sama miała szansę wystąpić na eurowizyjnej scenie, to w tym momencie nie zdecydowałaby się na taki krok.

– Ja już się nie ścigam. W swoim życiu już naścigałam się i tanecznie, i wokalnie, tak że akurat tych emocji chyba nie potrzebuję – dodaje Mandaryna.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jadwigi Jankowskiej-Cieślak jednej z najbardziej wybitnych polskich aktorek. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Muzyka

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.

Prawo

Rząd planuje dalsze zmiany w opiece wczesnodziecięcej. Ma to pomóc odwrócić negatywne trendy demograficzne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi prekonsultacje dotyczące dalszych etapów reformy opieki wczesnodziecięcej i podkreśla, że jest to jedno z kluczowych zadań podjętych przez resort. Ma to pomóc w zatrzymaniu negatywnych trendów demograficznych. W 2024 roku w Polsce urodziło się 252 tys. dzieci, czyli o ponad 20 tys. mniej niż w poprzednim roku i najmniej w całym okresie powojennym.