Newsy

Popularność zyskuje salsation. To trening fitness przeplatany tańcem i zmysłowymi ruchami

2016-07-08  |  06:30

Salsation to trening taneczny, połączenie programu dance i fitness. Motywem przewodnim ćwiczeń jest radość, jaką niesie taniec i ruch, oraz nacisk na muzyczną interpretację poszczególnych choreografii połączonych z dobrą zabawą. Zajęcia łączą w sobie bezpieczny dla stawów trening funkcjonalny i ekspresję liryczną. Program powstał w 2009 roku w Chinach, a do Polski dotarł niecały rok temu, jednak już bije on rekordy popularności.

Salsation to trening, który łączy taniec i fitness. Zawiera on elementy zarówno treningu funkcjonalnego, który opiera się na imitowaniu ruchów wykonywanych w trakcie życia codziennego, jak i takich stylów tanecznych jak np. reggae, ton del sol i salsa – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aleksandra Balcerzak, ekspert FitPlanner.pl.

Nazwa „salsation” powstała w wyniku połączenia słów „salsa” i „sensation”. Nie chodzi tu jednak o salsę, czyli znany latynoamerykański taniec, choć z niego ten trening również czerpie.

Słowo „salsa” jest tutaj użyte w znaczeniu z języka hiszpańskiego, czyli jako sos, co oznacza, że trening ten jest mieszanką rytmów, stylów i kultur, a „sensation” oznacza czucie, to wskazuje na to, że w trakcie tego treningu nabywamy większą świadomość własnego ciała – tłumaczy Aleksandra Balcerzak.

Instruktorzy podkreślają, że tym, co zdecydowanie wyróżnia zajęcia salsation, jest przywiązywanie wagi nie tylko do techniki wykonywanych ruchów, lecz także do interpretacji tekstów poszczególnych piosenek.

Jest to aktywność przeznaczona tak naprawdę dla każdego. To nie jest trening, który jest bardzo obciążający, nie ma tu gwałtownych ruchów, a wręcz przeciwnie – są jakieś zmysłowe, kobiece. Jest to trening przede wszystkim funkcjonalny, bo chodzi tu o rozwój całego ciała, bez nadmiernego rozbudowywania masy mięśniowej – podkreśla Aleksandra Balcerzak.

Do Polski salsation dotarło niecały rok temu i jest to trend, który rozwinął się najszybciej ze wszystkich nowości. Obecnie jest ponad 250 wyszkolonych instruktorów salsation w całej Polsce i ta liczba w bardzo szybkim tempie wzrasta.

Myślę, że optymalny trening to do trzech razy w tygodniu. Wtedy nie obciążamy zbytnio naszego organizmu, nie przeforsowujemy się – mówi Aleksandra Balcerzak.

Z danych serwisu FitPlanner.pl wynika, że największą popularnością salsation cieszy się na Mazowszu, Małopolsce i w Wielkopolsce. 

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

Konsument

Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.