120 zawodników walczyło o miejsce na Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Ponad 120 pływaków udowodniło, że nie ma dla nich ograniczeń. Mimo swoich niepełnosprawności zawodnicy rywalizowali na najwyższym poziomie. Na basenie wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego odbył się XII Dolnośląski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych.
W tegorocznej edycji zawodów wystartowała liczna grupa sportowców z całego Dolnego Śląska. Mityng rozpoczął się wniesieniem flagi przez zawodników i gości specjalnych, w tym m.in. olimpijkę z Moskwy i Montrealu Aleksandrę Kaczyńską – Błoch. Następnie wysłuchano uroczystego hymnu Olimpiad Specjalnych.
– Już od momentu inauguracji wydarzenie było zgodne z ideą olimpiad specjalnych i całego olimpizmu – mówi Alicja Pacześniak, współorganizatorka mityngu i szefowa Klubu OS „Handicap”. – Tutaj wszyscy zawodnicy są wygrani. Każdy z nich pokonał swój dystans, swoje słabości i dokonał tego, co niemożliwe – dodaje.
Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną zmierzyli się w dyscyplinach znanych z igrzysk olimpijskich – we wszystkich stylach pływackich oraz w sztafetach stylem dowolnym 4x25 m.
Każdy z zawodników zdobył medal, towarzyszyły temu wielka radość i wzruszenie. Łącznie 35 zawodników i zawodniczek otrzymało złoty krążek. Złote medale wezmą teraz udział w losowaniu, razem z innymi złotymi medalami z całej Polski. Jego efektem będzie wyłonienie kadry na Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.
Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych to największa tego typu impreza we Wrocławiu i druga na Dolnym Śląsku. Jej celem są przede wszystkim popularyzacja uprawiania pływania wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną i podsumowanie efektów szkoleniowych. Organizatorom zależy także na podnoszeniu sprawności fizycznej wśród młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i nawiązywaniu przyjaznych kontaktów między zawodnikami.
Organizatorami mityngu byli: Dolnośląski Oddział Olimpiad Specjalnych Polska i Klub Olimpiad Specjalnych Handicap Wrocław. Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Stowarzyszenie Handicap.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.