120 zawodników walczyło o miejsce na Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Ponad 120 pływaków udowodniło, że nie ma dla nich ograniczeń. Mimo swoich niepełnosprawności zawodnicy rywalizowali na najwyższym poziomie. Na basenie wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego odbył się XII Dolnośląski Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych.
W tegorocznej edycji zawodów wystartowała liczna grupa sportowców z całego Dolnego Śląska. Mityng rozpoczął się wniesieniem flagi przez zawodników i gości specjalnych, w tym m.in. olimpijkę z Moskwy i Montrealu Aleksandrę Kaczyńską – Błoch. Następnie wysłuchano uroczystego hymnu Olimpiad Specjalnych.
– Już od momentu inauguracji wydarzenie było zgodne z ideą olimpiad specjalnych i całego olimpizmu – mówi Alicja Pacześniak, współorganizatorka mityngu i szefowa Klubu OS „Handicap”. – Tutaj wszyscy zawodnicy są wygrani. Każdy z nich pokonał swój dystans, swoje słabości i dokonał tego, co niemożliwe – dodaje.
Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną zmierzyli się w dyscyplinach znanych z igrzysk olimpijskich – we wszystkich stylach pływackich oraz w sztafetach stylem dowolnym 4x25 m.
Każdy z zawodników zdobył medal, towarzyszyły temu wielka radość i wzruszenie. Łącznie 35 zawodników i zawodniczek otrzymało złoty krążek. Złote medale wezmą teraz udział w losowaniu, razem z innymi złotymi medalami z całej Polski. Jego efektem będzie wyłonienie kadry na Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych.
Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych to największa tego typu impreza we Wrocławiu i druga na Dolnym Śląsku. Jej celem są przede wszystkim popularyzacja uprawiania pływania wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną i podsumowanie efektów szkoleniowych. Organizatorom zależy także na podnoszeniu sprawności fizycznej wśród młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i nawiązywaniu przyjaznych kontaktów między zawodnikami.
Organizatorami mityngu byli: Dolnośląski Oddział Olimpiad Specjalnych Polska i Klub Olimpiad Specjalnych Handicap Wrocław. Imprezę wspierają: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i Stowarzyszenie Handicap.
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.
Edukacja
Kompetencje STEM wchodzą szerzej do edukacji. Inicjatywa edukacyjna Amazon objęła już pół miliona dzieci w Polsce
Na warszawskiej Pradze Północ otwarto właśnie pierwszą STEM Kindlotekę, czyli przestrzeń edukacyjną dla dzieci i młodzieży, która stawia na rozwój kompetencji w obszarze nauki, technologii, inżynierii i matematyki. To inicjatywa Amazon i stowarzyszenia Cyfrowy Dialog rozwijana od 2019 roku, w ramach której funkcjonuje ponad 100 takich placówek, a z prowadzonych w nich zajęć skorzystało już pół miliona dzieci. STEM uważane są za kompetencje przyszłości, a badania wskazują, że można je rozwijać już u najmłodszych uczniów.
Prawo
Zmieni się definicja mobbingu. Nowe prawo da skuteczniejsze narzędzia ochrony nękanym pracownikom
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uprościć prawną definicję mobbingu. Dodatkowo opracowywana nowelizacja przepisów ma nałożyć nowe obowiązki na pracodawców, których celem będzie określenie zasad przeciwdziałania mobbingowi i to na poziomie regulaminu pracy lub innych wewnętrznych regulacji. Dzięki któremu podwładni będą bardziej świadomi swoich praw i będą mogli lepiej reagować na przypadki ich łamania.