Komunikaty PR

29 października - Światowy Dzień Udaru Mózgu.

2023-10-29  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Materiały Prasowe
Materiały Prasowe

Warszawa
00-000 Warszawa
poczta|poczta.pl| |poczta|poczta.pl
000000000
Strona www

Nieleczone nadciśnienie tętnicze jest przyczyną ponad połowy wszystkich udarów mózgu. Z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, FUM wraz z Muńkiem Staszczykiem zwracają uwagę na prewencyjne znaczenie regularnej kontroli ciśnienia tętniczego,a tym samym inaugurują ogólnopolską akcję #zmierzsięzciśnieniem.

Udar mózgu to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, najczęstsza przyczyna śmierci
i główny powód niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. Choroba, która dotknie co czwartego mieszkańca ziemi. W Polsce co 6,5 minuty jedna osoba doznaje udaru mózgu, co oznacza ok. 80-90 tysięcy osób rocznie. 20% pacjentów, którzy przetrwają ostrą fazę udaru, potrzebuje stałej opieki, a aż 30% z nich musi korzystać z pomocy w wykonywaniu codziennych czynności życiowych.

„#zmierzsięzciśnieniem to nasza kolejna akcja realizowana w ramach kampanii zapobiegam.pl, którą FUM realizuje od wielu lat. W tym roku postawiliśmy na zwrócenie uwagi na nadciśnienie tętnicze, ale staramy się zwiększać świadomość społeczną także na temat innych chorób przyczyniających się bądź związanych z udarem mózgu jak np. cukrzyca, migotanie przedsionków czy niewydolność serca. Naszymi działami chcemy w tym roku zachęcić społeczeństwo do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego. Nasze doświadczenia są zbieżne ze statystykami, które jednoznacznie wskazują, że zbyt wiele osób nie kontroluje regularnie swojego ciśnienia, a nadciśnienie często pozostaje niezdiagnozowane do momentu rutynowej wizyty u lekarza. Z okazji obchodów Światowego Dnia Udaru Mózgu, pragniemy przypomnieć, że nieleczone nadciśnienie tętnicze stanowi przyczynę ponad połowy wszystkich przypadków udaru mózgu w Polsce” – podkreśla Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu.

Nadciśnienie tętnicze wśród czynników ryzyka

Jednym z najczęstszych i najgroźniejszych czynników ryzyka chorób naczyniowych, w tym najważniejszym czynnikiem ryzyka udaru mózgu, zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego, jest nadciśnienie tętnicze. Eksperci oceniają, że problem nadciśnienia tętniczego dotyczy już 12 milionów Polaków. Lekarze apelują o czujność i mierzenie ciśnienia, bo to nic nie kosztuje, a może uratować nasze zdrowie i życie. Im wyższe ciśnienie krwi, tym większe ryzyko udaru. Badania wykazują, że nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko udaru mózgu aż czterokrotnie, jednak obniżenie ciśnienia o zaledwie 10/5 mm Hg może wpłynąć na obniżenie tego ryzyka nawet o około 30%.

„Nadciśnienie tętnicze przebiega często w sposób bezobjawowy i nie wywołuje charakterystycznych dolegliwości, co sprawia, że wielu ludzi ignoruje ten problem. Tymczasem, właściwa kontrola ciśnienia tętniczego odgrywa kluczową rolę w prewencji udaru mózgu - zarówno pierwotnej, jak i wtórnej. Istotne jest także monitorowanie ciśnienia i właściwe leczenie u pacjentów w ostrej fazie udaru. Skuteczność redukcji ryzyka zależy w dużej mierze od stopnia obniżenia ciśnienia. Z tego powodu regularna kontrola ciśnienia tętniczego ma kluczowe znaczenie w profilaktyce udarowej. Należy również podkreślić konieczność systematycznego, codziennego przyjmowania zaleconych leków przez osoby z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym. Celem leczenia nadciśnienia jest uzyskanie i utrzymanie prawidłowych wartości ciśnienia” - mówi dr. hab. n. med. Iwona Sarzyńska-Długosz, specjalista neurolog, specjalista rehabilitacji medycznej, adiunkt w II Klinice Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Nadciśnienie tętnicze nie jest jedynym czynnikiem ryzyka występowania udaru mózgu. Sprzyjają mu także: cukrzyca, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków), zwężenie tętnicy szyjnej, przebyty przemijający atak niedokrwienny (TIA), niedoczynność tarczycy, nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, a także niezdrowy sposób odżywiania się: dieta z małą ilością warzyw i owoców, a bogata w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.

Jak zminimalizować ryzyko udaru mózgu?

Istnieje wiele czynników ryzyka udaru, które można kontrolować poprzez zmianę stylu życia, w tym m.in.: monitorowanie ciśnienia tętniczego. Zaleca się utrzymywanie wartości ciśnienia tętniczego poniżej 140/90 mm Hg, a w przypadku podwyższonych wartości rozpoczęcie leczenia. Równie istotne jest podejmowanie regularnej aktywności fizycznej w połączeniu ze zdrową dietą, utrzymywanie prawidłowej masy ciała, zaprzestanie palenia tytoniu, ograniczenie spożycia alkoholu, a także unikanie sytuacji stresowych.

 

Akcja #zmierzsięzciśnieniem

Szczególną rolę w projekcie, poprzez osobiste zaangażowanie, odgrywa Muniek Staszczyk, lider zespołu T. Love, który wspiera ideę akcji #zmierzsięzciśnieniem. Wysokozasięgowa kampania promocyjna z wizerunkiem muzyka obecna będzie w mediach – tradycyjnych i elektronicznych.

„Byłem w tej sytuacji. Podoba mi się hasło akcji. Droga Koleżanko, Drogi Kolego #zmierzsięzciśnieniem -  zmierz ciśnienie, nie lekceważ, nie bój się. Idź do lekarza. Bierz leki, nie ma żartów. Nadciśnienie to cichy zabójca” podkreśla Muniek Staszczyk, lider zespołu T. Love.

W ramach ogólnopolskiej akcji #zmierzsięzciśnieniem, organizatorzy przygotowali szereg aktywności, wśród których znalazły się:

  • KAMPANIA OUTDOOROWA, czyli wykorzystanie wielkoformatowych nośników w przestrzeni miejskiej, na których przez najbliższy miesiąc będą widoczne materiały promocyjne w formie billboardów i citylightów w 6 polskich miastach (Warszawa, Łódź, Poznań, Katowice, Szczecin, Wrocław). Bohaterem billboardów jest Zygmunt Staszczyk;
  • hasztag #ZMIERZSIĘZCIŚNIENIEM czyli, viralowa promocja zachęcająca do publikowania własnych, aktualnych wyników pomiaru ciśnienia tętniczego w serwisach społecznościowych z oznaczeniem wpisu hasztagiem #zmierzsięzciśnieniem;
  • zintensyfikowane DZIAŁANIA MEDIALNE (TV, radio) z udziałem Muńka Staszczyka;
  • możliwość skorzystania z BEZPŁATNEGO POMIARU CIŚNIENIA TĘTNICZEGO
    W APTEKACH.
    Lista współpracujących aptek jest dostępna na stronie internetowej kampanii https://www.zapobiegam.pl/.

 

Aktywnościom towarzyszyć będą przygotowane materiały edukacyjne i infografiki dostępne na stronie internetowej kampanii Zapobiegam.pl. Całość uzupełniona będzie kampanią reklamową w mediach społecznościowych.

Organizatorem akcji #zmierzsięzciśnieniem, realizowanej w ramach kampanii Zapobiegam.pl, jest Fundacja Udaru Mózgu. Partnerami akcji są kampanie „Stop Udarom", "Dłuższe życie
z cukrzycą" oraz "Za głosem serca”.

Więcej o kampanii i akcji #zmierzsięzciśnieniem na stronie www.zapobiegam.pl oraz www.facebook.com/zapobiegam.

 

BIBLIOGRAFIA:

  1. B. Błażejewska-Hyżorek, A. Czernuszenko, A. Członkowska i wsp., Wytyczne postępowania w udarze mózgu, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2019, t. 15, supl. A, s. 1–156.
  2. Danuta Czarnecka, Michał Zabojszcz, I Klinika Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Choroby Serca i Naczyń 2004, tom 1, nr 1, 19–25.
  3. Danuta Czarnecka, Małgorzata Kloch-Badełek, I Klinika Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego, Instytut Kardiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Choroby Serca i Naczyń 2007, tom 4, nr 4, 153–161
  4. https://www.fum.info.pl/page/index/34 [dostęp 25.10.2023]

 

Dodatkowych informacji udziela:

Adam Siger, Fundacja Udaru Mózgu, siger@fum.info.pl, + 48 605 647 600

***

Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Jej misją jest poprawa sytuacji chorych po udarze oraz propagowanie zachowań zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu. W tym celu Fundacja prowadzi liczne działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Fundacja Udaru Mózgu, jako jedyna polska organizacja jest członkiem Stroke Alliance for Europe oraz partnerem World Stroke Organization.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Materiały Prasowe
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Aktywność fizyczna i trening umysłowy podczas wakacji – klucz do zdrowia Biuro prasowe
2024-07-30 | 11:10

Aktywność fizyczna i trening umysłowy podczas wakacji – klucz do zdrowia

Wakacje to idealny czas na zadbanie o siebie, zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym. To czas, kiedy możemy na chwilę zwolnić, odciąć się od codziennych
Zdrowie AKCJA ZIKO DAYS POWRACA, A WRAZ Z NIĄ DNI ATRAKCYJNYCH PROMOCJI NA DERMOKOSMETY
2024-07-30 | 10:00

AKCJA ZIKO DAYS POWRACA, A WRAZ Z NIĄ DNI ATRAKCYJNYCH PROMOCJI NA DERMOKOSMETY

W dniach od 30 lipca do 2 sierpnia w drogeriach stacjonarnych Ziko Dermo oraz w drogerii internetowej zikodermo.pl Klienci będą mogli dokonać zakupu polskich, jak
Zdrowie Testy na HIV dla uczestników Pol’and’Rock Festival
2024-07-29 | 13:00

Testy na HIV dla uczestników Pol’and’Rock Festival

Wolontariusze z Towarzystwa Rozwoju Rodziny oddział w Zielonej Górze pojawią się na festiwalu Pol’And’Rock, by rozmawiać z gośćmi imprezy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.

Nauka

Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy przy leczeniu niepłodności. Z rozwiązań polskiej firmy korzystają kliniki na całym świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność może dotyczyć ok. 17,5 proc. dorosłej populacji. To oznacza, że średnio jedna osoba na sześć doświadcza problemów z niepłodnością. W Polsce to może być ok. 1,5 mln par, z których część decyduje się na procedurę in vitro. Z pomocą lekarzom w jej trakcie przychodzi sztuczna inteligencja. Polska firma MIM Fertility opracowała aplikacje, które optymalizują pracę embriologów i lekarzy. – Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale wspiera ich w podejmowaniu decyzji – mówi ich współtwórca prof. Piotr Sankowski.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.