5 powodów, dla których warto rozważyć mieszkanie na obrzeżach miasta
Miejski zgiełk można kochać i nienawidzić. Ci, którzy mają go dosyć, najczęściej przeprowadzają się do mniejszych, podmiejskich miejscowości. A co z osobami, które nie przepadają za wielkomiejskim szumem, ale mieszkanie na wsi również nie jest dla nich? Perfekcyjnym rozwiązaniem wydaje się rozważenie mieszkania na obrzeżach miasta.
Komunikacja to podstawa
Coś, co kiedyś wydawało się problemem, dziś nim nie jest. Z obrzeży miasta z łatwością dostaniemy się do centrum. Co prawda, może zająć to chwilę dłużej, ale wciąż możemy skorzystać z komunikacji miejskiej, która zapewnia odpowiednią częstotliwość. Mieszkania na obrzeżach miasta wybierane są często przez tych, którzy pracują na przedmieściach – to w końcu obszary często wybierane przez duże, międzynarodowe firmy. To wygodna opcja: nawet w przypadku zmiany pracy zazwyczaj przecież pozostajemy w tej samej branży, dlatego bliskość obwodnicy prowadzącej do parków przemysłowych może okazać się kluczowa.
– Ofertę naszego najnowszego osiedla, Novej Stoczniovej, kierujemy w dużej mierze do rodzin z dziećmi. To zielona okolica, w której znajdą zarówno placówki edukacyjne, jak i dużo terenów rekreacyjnych. To lokalizacja, którą często rozważają osoby, które wcześniej mieszkały dalej od miasta. Nowe miejsce da im lepsze połączenie z centrum, ale też całą infrastrukturę, która wpływa na komfort życia, a której w małych miejscowościach brakuje – mówi Emil Basta z biura sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A.
Cisza i spokój
Po ciężkim dniu w pracy każdemu należy się chwila relaksu. Nie ma lepszego miejsca na odpoczynek niż nasza domowa oaza – aranżując przestrzeń, wykorzystujemy przecież wszystko, co na nas oddziałuje. Dobieramy kolorystykę, w której czujemy się najlepiej, wybieramy wygodne meble i dodatki zgodne z naszym gustem. Słowem: nic nas nie rozprasza i nie rozdrażnia. W odprężeniu z pewnością pomoże także mniejsza ilość samochodów za oknem czy bliskość natury. Dobry wypoczynek z pewnością przełoży się zarówno na produktywność w pracy, jak i zdrowie czy utrzymywanie bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi.
Przystępne ceny
Mieszkania na obrzeżach zdecydowanie stanowią bardziej ekonomiczną opcję. Często w cenie mieszkania w mieście, możemy dostać lokum ze znacznie większym metrażem na obrzeżach. Opłaty za media, czy parkingi również będą w tym przypadku niższe. To dobra opcja dla tych, którzy cenią sobie większą przestrzeń.
Ciągły rozwój
Obrzeża miast wciąż się rozwijają. Wyjście na zakupy, czy do dobrej restauracji wcale nie musi się wiązać z podróżą do centrum. Również dostępność miejsc kultury i rozrywki – bibliotek, klubów malucha czy centrum inicjatyw artystycznych – poprawia się z roku na rok. Warto rozejrzeć się po okolicy, bo coraz częściej znajdziemy tutaj praktycznie wszystko, co jest nam potrzebne. A zaoszczędzony na staniu w korkach czas można wykorzystać na przyjemny spacer.
Plusów mieszkania na obrzeżach jest wiele. Ci, którzy chcą odpocząć od szumu miasta, nie chcieliby pozbawiać się wszystkich zalet związanych z mieszkaniem w nim, mogą wybierać spośród wielu ofert. Przedmieścia rozwijają się dziś bowiem bardzo prężnie.

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.