Komunikaty PR

6 pomysłów, jak przemycić rośliny strączkowe i inne warzywa na świąteczny stół

2020-12-22  |  12:00
Biuro prasowe
Do pobrania Info_pras ( 0.08 MB )

6 pomysłów na to jak przemycić rośliny strączkowe i inne warzywa na świąteczny stół

W naszym tradycyjnym menu wigilijnym mamy co prawda słynny barszcz czerwony czy kapustę z grochem, ale takich warzywnych dań, a także dodatków w postaci świeżych warzyw, mogłoby być więcej. Jak w takim razie zadbać o to, by nasze dzieci zjadły tego dnia odpowiednią porcję warzyw? Poznajcie sposoby dietetyczki i ekspertki żywieniowej, Joanny Lotkowskiej z ProVeg na to, by przyrządzić warzywa w smacznej i atrakcyjnej dla dzieci formie.

  1. Pasztet warzywny. Co prawda różni się w smaku od tego mięsnego, ale dla niektórych okazuje się to plusem. Jest przy tym niesamowicie smacznym sposobem na solidną porcję warzyw w menu wigilijnym. Możemy przygotować go tak naprawdę z każdego mięsistego warzywa. Może to być zarówno cukinia, dynia, marchew czy seler, które doskonale komponują się w połączeniu ze strączkami – np. cieciorką lub soczewicą. Brakuje Wam pomysłów? Koniecznie spróbujcie pasztetu selerowo-soczewicowego z dodatkiem marchwi, pietruszki i kaszy jaglanej.

 

  1. Lubisz ryby? Z pewnością zasmakuje Ci również seleryba. Dodanie nori, czyli alg powszechnie używanych przy robieniu sushi, do wody, w której będziemy gotować selera nada mu rybiego smaku. A jeśli kawałki selera obtoczymy dodatkowo w algach, zyskamy pyszną i chrupiącą skórkę. To danie doskonale komponuje się razem z marchewką w stylu „ryby po grecku”. Co ciekawe,  gotowany seler ma również konsystencję podobną do mięsa ryby.
  2. Sposób na grzyby. Drugi produkt roślinny, który zadowoli podniebienie amatora ryb, to boczniak w wydaniu à la śledź. Za smak śledzi jakie znamy odpowiadają głównie sosy w jakich je serwujemy. A te możemy przyrządzić dokładnie tak jak w wersji rybnej. Podmieniamy jedynie śledzie na boczniaki, ponieważ jak to grzyby, po wstępnej obróbce (w tym wypadku to pieczenie) stają się dosyć śliskie i wilgotne. Dodatkowo, grzyby mają dość zwartą konsystencję i dzięki temu bardzo dobrze pływają w sosach wszelkiej maści, bo nie rozmiękają. Przykładem niech będą choćby zwykłe grzybki marynowane.
  3. Zielenina. To właśnie zieleniny praktycznie zawsze brakuje na polskich, wigilijnych stołach. Nie da się ukryć, że warzywa zielone są tymi, których powinno być najwięcej w naszej diecie. Są niesamowicie bogate w witaminy i minerały oraz dostarczają nam porządnej porcji błonnika, o który trudno przy stole uginającym się od rybiego mięsa. Zróbmy więc w tym roku choćby jedną bardzo zieloną, chrupiącą i soczystą sałatkę - z jarmużu, pomarańczy i żurawiny posypaną płatkami migdałów. Czy nie brzmi to orzeźwiająco?
  4. Pieczone. Pierwszego dnia Świąt na polskich stołach bardzo często lądują potrawy pieczone. Fantastycznie sprawdzają się tutaj rośliny strączkowe, do których pasuje niemal każde warzywo. Do wyboru mamy ciecierzycę, soję, soczewicę, bób, groch czy fasolę. Szczególnie polecamy białą fasolę zapiekaną z jabłkami z dodatkiem majeranku. Do tego pieczone ziemniaki i sałatka ze świeżego szpinaku i buraków posypana orzechami włoskimi i polana octem balsamicznym. Brzmi pysznie, prawda?
  5. Na słodko. Jeśli chcemy być pewni, że w Święta każdy zje porcję roślin, zróbmy z nich coś słodkiego! Sprawdzą się tutaj m.in. cukinia, marchew czy ciecierzyca. Natomiast niewątpliwą królową słodkich dań warzywnych jest fasola, z której można zrobić przepyszne fasolowe brownie. Nie oprze mu się żaden smakosz, zwłaszcza ten najmłodszy – jest bardzo smaczne i wilgotne. I tak jak tradycyjne brownie jest również bardzo kakaowe i słodkie (jeśli chcemy żeby ciasto było jeszcze zdrowsze tradycyjny cukier możemy zamienić tutaj np. na namoczone i zblendowane daktyle), a my z każdym kęsem spożywamy dodatkową i bardzo dla nas cenną porcję błonnika.

Szukasz przepisów na zdrowe i pyszne dania, które z łatwością wykona Twoje dziecko? Chcesz dowiedzieć się więcej o korzyściach ze spożywania większej liczby warzyw, strączków i kasz? Zajrzyj na stronę www.przygotujmylepszyswiat.pl.

Dołącz do nas i pamiętaj o rewolucyjnym #przygotujmylepszyswiat! Razem zmieniajmy nawyki żywieniowe.

-------------------------------------------

Partnerem Głównym kampanii PrzyGotujmy lepszy świat jest Knorr - marka produktów żywnościowych obecna na polskim rynku od 1932 roku. Jej celem jest dostarczenie polskim konsumentom doskonale smakujących produktów, na bazie których można przyrządzić smaczne potrawy. Produkty marki Knorr tworzy i doskonali sztab profesjonalnych kucharzy z całego świata, dla których gotowanie jest życiową pasją. Korzystają oni ze składników najwyższej jakości, o które Knorr dba od samego początku, z zachowaniem troski o środowisko. Wierzymy, że dzięki zrównoważonemu rolnictwu produkty Knorr smakują lepiej.

Partnerem merytorycznym akcji jest ProVeg – znana w Polsce i na świecie międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz budowania świadomości żywieniowej. Jej głównym celem jest podnoszenie świadomości na temat tego, jak dietą możemy dbać o zdrowie, środowisko, dobrostan zwierząt i sprawiedliwość żywieniową. 

 

Photo by Deryn Macey on Unsplash

-------------------------------------------

Kontakt prasowy:

Monika Molenda-Sawtyruk

E: m.molenda@madeinpr.pl

T: (+48) 783 505 202

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Polscy konsumenci zainteresowani mlekiem A2A2 Biuro prasowe
2024-06-28 | 10:00

Polscy konsumenci zainteresowani mlekiem A2A2

Chociaż mleko A2A2 – w przeciwieństwie do krajów zachodnich – nie jest jeszcze powszechnie dostępne w naszym kraju, dotychczasowe działania w ramach
Żywienie Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?
2024-06-25 | 23:20

Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?

Zapewne myślami jesteś już na wakacjach w nadmorskim kurorcie, ale sporym wyzwaniem wydaje się utrzymanie zdrowej diety podczas błogiego lenistwa na all inclusive. Ale jak tu nie
Żywienie Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania
2024-06-25 | 13:40

Co 3. Polak nie wie o tegorocznych zmianach w opłatach za plastikowe opakowania

Niemal 30 proc. respondentów uważa, że nowe opłaty za jednorazowe opakowania z tworzyw sztucznych są zbyt wysokie. Nawet 60 proc. ankietowanych planuje ograniczenie ich kupowania w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Martyna Wojciechowska: Pokolenie Z jest bardzo samotne i nie radzi sobie z codziennymi problemami. Jako mama nauczyłam się bardziej słuchać i więcej pytać, niż mówić

Dziennikarka podkreśla, że martwi się o pokolenie Z, bo z jej obserwacji i rozmów z młodymi ludźmi wynika, że czują się oni bardzo samotni i wręcz przerastają ich codzienne problemy. Sami nie potrafią sobie z nimi poradzić, a niestety często też nie mogą liczyć na wysłuchanie, wsparcie i pomoc ze strony dorosłych. Martyna Wojciechowska nie ukrywa, że ona również popełniła wiele błędów wychowawczych, bo wydawało jej się, że sama najlepiej wie, czego potrzebuje jej córka, bez pytania dziewczynki o zdanie. W porę jednak dostrzegła swój błąd i teraz już wie, że dzieci najbardziej oczekują od rodziców poświęcenia im uwagi i czasu, a także zrozumienia ich emocji.

Edukacja

Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Edukacja dzieci może zapobiec katastrofalnym skutkom i uratować życie dorosłym

Udar mózgu to druga najczęstsza przyczyna śmierci i trzecia najczęstsza przyczyna niepełnosprawności. Niewystarczająca wiedza i brak umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu sprawiają, że większość pacjentów zgłasza się do szpitali zbyt późno. W odpowiedzi na ten problem powstał program FAST Heroes skierowany do przedszkolaków i uczniów klas 1–3. – Chcemy wykorzystać entuzjazm dzieci, aby to one stały się nauczycielami dla swoich dziadków – mówi Jan van der Merwe, międzynarodowy koordynator programu FAST Heroes, lider Inicjatywy Angels.

Teatr

Mateusz Banasiuk: Żałuję, że dzisiaj tak rzadko pisze się sztuki wierszem. Dla aktora to prawdziwy sprawdzian umiejętności

Aktor gra jedną z głównych ról w spektaklu „Wypiór” w Teatrze IMKA. Zaznacza, że wielkim atutem spektaklu jest tekst napisany klasycznym trzynastozgłoskowcem z zachowaną średniówką po siódmej sylabie, ale traktujący o bieżących problemach młodych ludzi i w niebanalny sposób komentujący otaczającą rzeczywistość. Mateusz Banasiuk zapewnia, że on sam bardzo lubi grać w sztukach napisanych wierszem i żałuje, że twórcy teatralni odchodzą już od tej formy. Przyznaje też, że w tym przypadku nie ma mowy o improwizacji. Trzeba się wykazać niezwykłą dokładnością, by nie zgubić żadnego słowa, bo wtedy zostanie zaburzony cały rytm.