66 medali Polaków na mistrzostwach świata w karate
28 złotych, 19 srebrnych i 19 brązowych medali przywieźli reprezentanci Polski w karate tradycyjnym z mistrzostw świata, które w weekend odbyły się w hiszpańskim Cambrils. Biało-czerwoni stawali na podium większości konkurencji najważniejszej imprezy roku. W MŚ uczestniczyło ponad 550 uczestników.
Do Cambrils pojechali reprezentanci kilkunastu polskich klubów m.in. z Krakowa, Aleksandrowa Łódzkiego, Łodzi, Lublina, Wrocławia czy też Zielonej Góry. Najbardziej utytułowaną zawodniczką w reprezentacji Polski była Magdalena Mielnik, która sięgnęła po złoty medal w indywidualnym kata, a także dwa brązowe krążki i dwa złote medale w drużynie. Po 3 złote krążki zdobyli też Patryk Jarosz (kategoria seniorzy) i Eliza Piszczek (kategoria młodzieżówki).
– Z Hiszpanii na pewno wywiozłem dużo miłych wspomnień. Drugi raz pojechałem na mistrzostwa i udało mi się spełnić marzenie z dzieciństwa, zostając indywidualnie mistrzem świata. Bardzo się z tego cieszę. Dodatkowo podczas całego wyjazdu dopisała nam pogoda, a atmosfera była naprawdę świetna – mówi Patryk Jarosz z Krakowskiego Klubu Karate Tradycyjnego.
Troje Polaków sięgnęło po indywidualne złote medale we więcej niż jednej kategorii. Oprócz Elizy Piszczek ta sztuka udała się dwóm zawodnikom - Franciszek i Feliks Kotuła zdobyli w Hiszpanii po dwa złote krążki, kolejno w kategoriach młodzik i kadet. Pełne wyniki można pobrać TUTAJ.
Polacy jako jedna z czołowych nacji w World Traditional Karate-Do Union odpowiadali za organizację turnieju w Hiszpanii. Impreza po raz drugi w historii odbyła się pod egidą WTKU. Polacy bronili tytułów mistrzowskich wywalczonych przed dwoma laty w Lublinie, a do Cambrils pojechała szeroka kadra 55 zawodniczek i zawodników.
Impreza ściągnęła do hali Cambrils Esport mnóstwo kibiców. Na wypełnionym po brzegi obiekcie przez cztery dni rywalizowało kilkuset zawodników. Oprócz uczestników MŚ na tatami stawali również najmłodsi w ramach Pucharu Świata Dzieci. Swoich reprezentantów miały w Cambrils 23 państwa. Kolejna edycja MŚ WTKU odbędzie się w październiku 2026 roku. Gospodarzem będzie włoskie Rimini.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.