Komunikaty PR

8 sposobów od eksperta na zmniejszenie stresu związanego z sesją egzaminacyjną

2024-06-20  |  17:00
Biuro prasowe

W związku z trwającą sesją egzaminacyjną, marka Orbit® wraz z Magdą Chorzewską, psycholożką, chce wesprzeć studentów w radzeniu sobie ze stresem związanym z egzaminami. Przedstawia przydatne wskazówki, jak zadbać o małe chwile dla siebie podczas nauki. 

Z badania przyprowadzonego na zlecenie Mars Wrigley wynika, że aż 30% osób w wieku 16-20 lat doświadcza 2-3 mikrostresów dziennie[1]. 39% reprezentantów tej samej grupy wiekowej wskazało, że to głównie szkoła lub uczelnia są miejscem występowania tych mikrostresów. Dlatego marka Orbit® chce wesprzeć przedstawicieli młodego pokolenia, dzieląc się zabawnymi i niekonwencjonalnymi sposobami radzenia sobie z mikrostresami – szczególnie w sezonie egzaminacyjnym.

Młodzi ludzie, gdy zbliża się egzamin, radzą sobie ze stresem w różny sposób. Często „zajadają” stres (31%), izolują się od innych (23%), obgryzają paznokcie (22%) czy żują skuwki długopisu (21%)[2]. Aby uniknąć uciekania się do takich mechanizmów, Magda Chorzewska, terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka umiejętności psychologicznych miękkich oraz założycielka rozpoznawalnego profilu Instaporadnia, przygotowała osiem fachowych wskazówek, które mogą pomóc studentom w radzeniu sobie z poziomem stresu poprzez stworzenie czasu dla siebie i swoich potrzeb. 

– Sezon egzaminacyjny może być niezwykle męczącym okresem dla młodych ludzi – presja wywierana jest na nich nie tylko przez szkołę i rodziców, ale także przez rówieśników oraz ich samych. Ludzie z biegiem czasu opracowali wiele różnych mechanizmów radzenia sobie ze stresem, niektóre z nich są zdrowe i korzystne, ale zdarza się, że niektóre zamiast zmniejszać stres, długofalowo mogą go nasilać. Wraz z marką Orbit dzielę się ośmioma wskazówkami, które pomogą poradzić sobie ze stresem podczas egzaminów w dobry sposób – podkreśla Magda Chorzewska, psycholożka.

  1. Ćwiczenia – aktywność fizyczna to świetny sposób na radzenie sobie ze stresem, ponieważ uwalniają się endorfiny – neuroprzekaźniki odpowiedzialne za dobre samopoczucie. Niezależnie od tego, czy jest to bieg w parku, czy 30-minutowa sesja na siłowni, wprawienie ciała w ruch, może pomóc poczuć się lepiej.
  2. Szukanie chwili dla siebie – taka chwila może przybrać różne formy – medytacji, słuchania muzyki, czytania książki – najważniejsze jest to, aby był to czas, w którym skupiasz się na czymś innym niż nauka. Również żucie gumy może być dobrym towarzyszem takiej chwili. Czynność żucia zapewnia coś powtarzalnego, na czym można się skupić.
  3. Dobre, zbilansowane odżywianie – składniki odżywcze czerpiemy z pożywienia i to ono napędza nie tylko nasze ciało, ale także mózg. Dlatego ważne jest  zadbanie o zbilansowane, regularne posiłki.
  4. Zdrowy sen – możesz myśleć, że poświęcenie dodatkowej godziny na sen kosztem nauki pomoże ci w czasie egzaminu. Należy natomiast pamiętać, że sen jest bardzo ważny. Kiedy śpimy, nasz mózg się regeneruje, co pomaga w osiągnięciu lepszych wyników następnego dnia!
  5. Oddychanie – nie zapominaj o dobrym oddychaniu. Regulacja oddechu jest przydatnym sposobem radzenia sobie ze stresem, ponieważ pomaga regulować układ nerwowy, który kontroluje mimowolne funkcje naszego ciała (takie jak przyspieszone bicie serca związane z lękiem).
  6. Dzielenie nauki na mniejsze części – w sezonie egzaminacyjnym często będziesz mieć więcej niż jeden egzamin. Jeśli czujesz, że masz dużo na głowie, podziel materiał na łatwiejsze do opanowania części, upewniając się, że robisz przerwy między nimi.
  7. Szukanie wsparcia u bliskich i przyjaciół – jeśli czujesz, że napięcie staje się zbyt duże, porozmawiaj z kimś. Niezależnie od tego, czy są to twoi rodzice, przyjaciele czy nauczyciele, w ostatecznym rozrachunku twoje dobre samopoczucie powinno być najważniejszym czynnikiem, a bliscy będą w stanie wesprzeć cię w znalezieniu sposobów na stres, z którym się zmagasz.
  8. Wiara w siebie – może się to wydawać oczywiste, ale w obliczu wyzwań, takich jak egzaminy, często zapominamy spojrzeć wstecz na to, jak daleko zaszliśmy i ile osiągnęliśmy. Kiedy doświadczasz negatywnych myśli, spróbuj zastąpić je pozytywnymi, świętując swoje małe sukcesy i wszystko to, co udało ci się zrobić do tej pory!

 


[1] Badanie przeprowadzone przez Mars Wrigley we współpracy z Censuswide, 2023 r.

[2] Tamże.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle Biuro prasowe
2024-12-09 | 12:35

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle

W sobotę, 14 grudnia, w godz. 11.00-18.00 wraz z przedstawicielkami „Gryfnych Bajlti” oraz ich podopiecznymi zapraszamy do Parku andlowego Arena w Gliwicach na warsztaty ozdabiania
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-22 | 10:30

Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?

Neuroróżnorodność to pojęcie, które zyskuje na popularności w kontekście współczesnego rynku pracy. Obejmuje osoby o różnych profilach neurologicznych, takich jak autyzm, ADHD, dysleksja czy zespół
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-12 | 10:00

Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany

W świecie technologii zmiany są jedyną stałą. Dla osób zarządzających zespołami IT to nie tylko wyzwanie, ale i szansa – mogą być przewodnikami i przewodniczkami, którzy rozwijają potencjał swoich zespołów.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.

Prawo

Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli

W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.

Media

Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.