ARTYSTYCZNA MŁODOŚĆ W OFF PIOTRKOWSKA CENTER. WYSTAWA PRACOWNI TABORET
Pośrodku łódzkiego Julianowa stoi niezwykły dom. Zamiast salonu jest tu pracownia plastyczna, w ogrodzie stoi obcy, a w ogrodowym domku piec do wypalania gliny. To tu mieści się pracownia artystyczna Taboret, w której instruktorzy i nauczyciele już od dekady pomagają rozwijać wyobraźnię oraz wrażliwość młodych twórców. Zwieńczeniem 10 lat działalności Taboretu będzie jednodniowa wystawa ponad 200 prac, którą oglądać będzie można w OFF Piotrkowska Center w ten piątek, 25 października, od g. 17.30 do g. 20.30.
Pracownia Taboret od ponad dziesięciu lat inspiruje dzieci i młodzież do twórczej eksploracji mitów, kultury, historii oraz własnych marzeń. Uczestnicy zajęć malują, rysują, rzeźbią, wypalają, a każda praca to unikalny wyraz indywidualnej ekspresji, powstały w procesie intensywnych poszukiwań artystycznych, bez mechanicznego kopiowania wzorców. Pracownię prowadzą Dominika Adler Cedzyńska, artystka, absolwentka łódzkiej ASP i jej mąż Piotr Cedzyński, niegdyś copywriter i dyrektor kreatywny agencji reklamowych, a dziś także nauczyciel angielskiego. Jak podkreślają, w pracy z młodzieżą i dziećmi koncentrują się na zmyśle obserwacji, wiedzy i świadomym tworzeniu, bo wierzą, że mądre rozwijanie wyobraźni ułatwia rozwój wrażliwości i odnalezienia swojej własnej drogi twórczej – czy to w sztuce czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia.
– Cieszymy się, że Pracownia Taboret wybrała OFFa na miejsce swojej wystawy – mówi Julia Olczyk z zespołu OPG Property Professionals, zarządzającego OFFem. – To wydarzenie, zbudowane wokół młodej twórczej energii idealnie wpisuje się w kreatywnego ducha naszej przestrzeni – dodaje.
Wystawa to okazja dla kolekcjonerów i miłośników sztuki do zobaczenia ponad dwustu prac malarskich i rzeźb młodych twórców, którzy dzięki zajęciom w szkole artystycznej na Julianowie stawiają pierwsze kroki na swojej artystycznej drodze. W piątek, od 17.30 do 20.30, na powierzchni trzeciego piętra zabytkowej przędzalni Ramischa w OFF Piotrkowska Center, będzie można zobaczyć efekty ich artystycznych poszukiwań.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.