Artystyczny wrzesień w Koneserze. Wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń
Dziewięć wystaw, trzy koncerty, weekendowe targi i niezwykle ciekawe spotkania oraz inspirujące warsztaty. Wśród nich mnóstwo sztuki współczesnej, fotografie powojennej stolicy czy Potańcówka z Historią. Tak prezentuje się artystyczny wrzesień w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny.
Koniec wakacji nie oznacza końca letnich atrakcji w praskim Koneserze. Po pełnym wrażeń Festiwalowym Lecie Konesera nadchodzi artystyczny wrzesień. W planie: wystawy, koncerty, targi i wiele innych, różnorodnych wydarzeń. Na pierwszy ogień Potańcówka z Historią (piątek, 2 września, godz. 17.00-20.30). W przestrzeni Filtracji wszystkich chętnych do tańca porwie Lidia Stanisławska, a przed spotkaniem – interesująca rozmowa o tym, jak to bywało dawniej w praskich szkołach, jako że rozpoczyna się właśnie nowy rok szkolny.
Niezwykle bogato przedstawia się wrześniowy program wystaw w Centrum Praskim Koneser. W środę (7 września, godz. 19.00) wernisaż wystawy malarstwa Piotra Młodożeńca – artysty, który tworzył między innymi znaki graficzne i ulotki dla „Solidarności”. Ekspozycja „Wyobrazy” będzie dostępna w Domu ze Sztuką aż do 28 września. Oprócz tego, do 15 września w Pasażu Konesera można oglądać wystawę „Oblicza Warszawy. Od placu Defilad do placu Konesera”. Prace Łukasza Zedlewskiego, niezwykle utalentowanego malarza, związanego z warszawską ASP, przedstawiają najważniejsze miejsca prawo- i lewobrzeżnej stolicy. 10 września od godz. 10.00 w przestrzeni Filtracji będzie można zobaczyć w kolorze zdjęcia Zbyszka Siemaszki, dokumentującego odbudowę powojennej Warszawy oraz udać się na spacer po okolicy razem z przewodnikami z Praskiej Ferajny.
Na ogólnodostępnym placu Konesera w dalszym ciągu (do 30 września) trwa wystawa „Pole wiatraków”, prezentująca rzeźby kinetyczne. Artyści związani z łódzką ASP stworzyli wielkowymiarowe prace, napędzane siłą wiatru. Z kolei aż do 9 października można zobaczyć prace największych mistrzów – Zdzisława Beksińskiego czy Jerzego Dudy-Gracza na ekspozycji „Sztuka Fantastyczna w Warszawie”. Z kolei od 5 do 18 września, w ramach tego wydarzenia na placu Konesera pojawi się przegląd twórczości Agnieszki Jackiewicz.
W tym roku, w dniach 25 września – 1 października, Centrum Praskie Koneser będzie gościć Warsaw off ART. Podczas siedmiu dni swoje prace, w nurcie sztuki niezależnej, zaprezentują artyści z Czech, Polski, Niemiec, Austrii, USA, Słowacji i Serbii. Od 22 do 30 września gościnnie w Koneserze będzie można też zobaczyć przegląd sztuki współczesnej wrocławskiej Vivid Gallery.
Wrzesień to także wiele muzycznych doznań. W przestrzeni Butelkowni (9-11 września) odbędzie się The Spirit of Music - Six Seasons Festival. To festiwal muzyki improwizowanej, opartej na połączeniu muzyki etnicznej z jazzem. Na scenie zaprezentują się:
- Grzech Piotrowski (PL, Emotronica),
- Marco Schavione (IL, Italian Connection),
- Jacek Kochan & Ajee (PL).
Oprócz tego w Koneserze między innymi:
- Targi dla Zwierzaków (3 września, Filtracja, godz. 11.00-18.00);
- Targi sukienek (4 września, Filtracja, godz. 11.00-18.00);
- „Za rok w Europie” – cykl spotkań autorskich „Za rok w Europie” z dziennikarzami i twórcami internetowymi, organizowany przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z Centrum Praskim Koneser (6 i 20 września oraz 6 października). W spotkaniach wezmą udział Aleksandra Radomska – twórczyni internetowa, standuperka; Przemysław Staroń – Psycholog, Nauczyciel Roku 2018; Sylwia Czubkowska – redaktorka prowadząca magazynu Spider’sWeb+, Paulina Górska – twórczyni internetowa, ekoedukatorka; Jakub Górnicki – współtwórca serwisu Outriders; Artur Kurasiński – twórca, obserwator zjawisk związanych z technologią i Piotr Stanisławski – współtwórca bloga Crazy Nauka.
- Polskie Spotkania Komiksowe (24-25 września).
Więcej informacji o wydarzeniach w Centrum Praskim Koneser można znaleźć na stronie internetowej koneser.eu.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Dorota Gardias: Do sklepu czy na działkę najczęściej jeżdżę rowerem. W drodze do pracy ciężko byłoby mi utrzymać fryzurę, a przed kamerą muszę dobrze wyglądać
Pogodynka zachęca do refleksji nad swoimi nawykami i wprowadzania takich zmian, które mogą mieć długofalowe korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla naszego zdrowia. Jej zdaniem nawet drobne gesty, takie jak: oszczędzanie wody, unikanie plastiku czy korzystanie z roweru zamiast jazdy samochodem, mają wpływ na poprawę jakości naszej planety. Dorota Gardias przekonuje, że kiedy tylko może, to nie wsiada za kierownicę auta, ale wybiera jednoślad, bo w ten sposób przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2 i dba o czystsze powietrze w swojej okolicy.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Farmacja
Na horyzoncie nowe terapie w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Rosną wyzwania w opiece nad dorosłymi pacjentami w Polsce

Polska należy do światowej czołówki w diagnostyce i leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni (SMA). Do tego sukcesu przyczyniły się m.in. badania przesiewowe noworodków, dostęp do terapii oraz przełomowa decyzja o włączaniu do leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży. Teraz trwają prace nad nowymi cząsteczkami, które mogą jeszcze bardziej poprawić sytuację pacjentów. Mimo wielu sukcesów eksperci wskazują na konieczność rozwiązania kilku istotnych kwestii, które utrudniają opiekę nad chorymi, zwłaszcza dorosłymi.