Aukcja dzieł sztuki dla WOŚP
Rekordowe 1,5 mln złotych zapłacono w ubiegłym roku za pracę Józefa Brandta „Jarmark w Bałcie na Podolu” na pierwszej w historii stacjonarnej aukcji dzieł sztuki dla WOŚP. To jak dotąd najdroższy obiekt wylicytowany kiedykolwiek na rzecz tej Fundacji. 12 stycznia, w DESA Unicum, odbędzie się druga edycja aukcji charytatywnej. Licytowanych będzie blisko 120 obiektów, w tym prace z kolekcji mBanku z obrazem Juliana Fałata na czele czy statuetka Nike 2019 za książkę „Nie ma” przekazaną przez Mariusza Szczygła. Cały obrót z aukcji przeznaczony zostanie na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci.
Już po raz drugi mBank przekazał część swojej kolekcji dzieł sztuki na charytatywną licytację dla WOŚP. Również DESA Unicum kolejny rok z rzędu włącza się w organizację stacjonarnej aukcji tych dzieł. Dom aukcyjny – tak jak w ubiegłym roku – całkowicie rezygnuje z prowizji. Organizatorzy chcą, aby do licytacji przystąpiło jak najwięcej osób, dlatego wszystkie ceny wywoławcze startują zaledwie od 500 zł. Na aukcji zaprezentowane zostaną dzieła sztuki dawnej, ale też prace przekazane bezpośrednio przez artystów, kolekcjonerów i filantropów. Licytację poprowadzi najbardziej znany aukcjoner w Polsce – Juliusz Windorbski.
Rok temu rekord cenowy pobiła praca Józefa Brandta z kolekcji mBanku. Tym razem prawdziwą sensacją aukcji jest płótno Juliana Fałata. Wielkoformatowa praca „Wyjazd na polowanie” to dzieło z 1898 roku. Fałat zaliczany jest do grona najwybitniejszych polskich artystów przełomu XIX i XX w. Jego prace osiągają na aukcjach ceny przekraczające setki tysięcy złotych. Malarz zasłynął z przedstawiania scen myśliwskich rozgrywających się najczęściej w zimowej scenerii. Malował też pejzaże, wiejskie sceny rodzajowe, portrety i widoki miejskie. Za swoje obrazy wielokrotnie odznaczany był medalami na wystawach międzynarodowych. Drugim hitem aukcji będzie rzeźba Igora Mitoraja „Asklepios”. Artysta studiował malarstwo w ASP w Krakowie u Tadeusza Kantora. W połowie lat 70. poświęcił się rzeźbie, tworząc kameralne głowy, torsy w charakterystycznych zwojach czy bandażach. Pokazał je na pierwszej wystawie indywidualnej w 1976 roku w Paryżu, która przyniosła mu sukces u publiczności i marszandów. W swojej sztuce odwołuje się do tradycji antyku. Uważany jest za jedną z najwybitniejszych współczesnych osobowości artystycznych. Jego rzeźby, często gigantycznej wielkości, spotyka się w reprezentacyjnych punktach wielu miast Europy, USA i Japonii. Od 1976 roku rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych.
– Ubiegłoroczna, pierwsza edycja aukcji dzieł sztuki z kolekcji mBanku na rzecz WOŚP okazała się wielkim sukcesem. Liczymy na to, że razem, po raz kolejny, pobijemy rekord. To wyjątkowa inicjatywa, z której cały dochód przeznaczony zostanie na sprzęt medyczny. Bardzo się cieszymy, że już drugi rok z rzędu możemy brać w niej udział – mówi Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.
Na aukcji zaprezentowane zostaną również prace takich artystów jak Jan Berdyszak, Rafał Bujnowski, Jan Mioduszewski, Dorota Zuber czy Zbigniew Matysek. Licytacja odbędzie się 12 stycznia w dwóch sesjach. O godz. 17.00 pod młotek pójdą obiekty przekazane na rzecz WOŚP przez artystów, kolekcjonerów i filantropów, a o godz. 18.00 licytowane będą prace z kolekcji mBanku.
Podczas ubiegłorocznego 27. Finału WOŚP zebrano łącznie 92 143 798 złotych. To oznacza, że w ciągu 27 lat swojej działalności Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się zebrać ponad miliard złotych na cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci.
Wystawa obiektów: 8-12 stycznia 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Licytacja odbędzie się podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 12 stycznia o godz. 17.00 i 18.00 w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A, wstęp wolny.
https://desa.pl/pl/aukcje/aukcja-charytatywna-dla-wielkiej-orkiestry-swiatecznej-pomocy/
https://desa.pl/pl/aukcje/aukcja-charytatywna-kolekcji-mbanku-dla-wosp-msao/
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Jestem dumny z tego, jaki teraz jestem. Mam przy boku osobę, która ma na mnie bardzo dobry wpływ
Były piłkarz przyznaje, że po narodzinach córki Antosi w jego życiu dużo się zmieniło. Wszystko, co teraz robi, jest bowiem podporządkowane potrzebom i rozwojowi córeczki. Kilka miesięcy temu Jakub Rzeźniczak i jego żona Paulina podjęli decyzję o przeprowadzce z Kołobrzegu do Warszawy. Teraz natomiast planują imprezę urodzinową dziewczynki. Sportowiec podkreśla, że rodzina jest jego azylem. Przeszłość oddziela grubą kreską i zrobi wszystko, by nie popełnić już tych samych błędów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Edukacja
Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
Większa interoperacyjność między medycyną cywilną i medycyną pola walki oraz kształtowanie gotowości do podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach to jedne z fundamentów nowego modelu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej patronuje projektowi, w ramach którego model ten będzie wdrażany we współpracy między wojskiem, środowiskiem medycznym i uczelniami. Potrzeba zmian w tym zakresie jest dyktowana dynamiczną sytuacją geopolityczną.