Back To Sport – powrót do formy po wakacjach
Przede wszystkim trzeba mierzyć siły na zamiary – idąc po raz pierwszy na siłownię po kilkutygodniowej lub kilkumiesięcznej przerwie, nie można oczekiwać, że te same ćwiczenia zostaną wykonane w takim samym tempie, w takiej samej częstotliwości i z taką samą łatwością. Organizm odzwyczajony od wysiłku, nie od razu podoła ambitnym wymaganiom. Stopniowo będzie się przyzwyczajał do stawianych przed nim wyzwań, a dzięki tzw. pamięci mięśniowej, w końcu przypomni sobie co to przysiad, pompka i brzuszki oraz jakie są jego możliwości. Dobra wiadomość jest taka, że pamięć mięśniowa zapewnia też stosunkowo szybki powrót do formy sprzed lata. Szczytowa kondycja nie wróci od razu, ale na pewno zbudowanie jej nie zajmie tyle, co początkowe dochodzenie do celu.
Aby skutecznie i bez kontuzji powracać do sportu po dłuższej przerwie, warto rozważyć na początek lżejsze treningi i wykonywać je do trzech razy w tygodniu. Dobrym pomysłem są zajęcia angażujące wszystkie partie ciała, tzw. Full Body Workout. Znajdują się one w ofercie klubów fitness, ale taki trening można równie dobrze wykonać samemu w domu. Przyda się do niego mata do ćwiczeń, np. Mata Dual Color TPE Yogamat Blue marki Pure 2 Improve, którą znaleźć można w ofercie GO Sport oraz obciążenie dostosowane do aktualnych możliwości – hantle i gumy treningowe, takie jak Resistance Bands od Pure 2 Improve, również dostępne w GO Sport. Mając obok te akcesoria i korzystając z nich wtedy, kiedy to możliwe, należy przystąpić do treningu i wykonywać po jednym ćwiczeniu na każdą partię ciała, idąc kolejno, od największej do najmniejszej partii mięśniowej (nogi, grzbiet, klatka piersiowa, barki, triceps, biceps brzuch).
Jesień na siłowni to jednak nie tylko zaprawieni sportowcy, którzy wracają do nawyków po letniej przerwie. To też czas, w którym wiele osób decyduje się na rozpoczęcie przygody ze sportem, zamierzając zbudować formę na kolejne wakacje lub po prostu, pragnąc wprowadzić pozytywne zmiany w stylu życia. Początkujący adepci sportu nie powinni od razu wykupywać karnetów na siłowni i samodzielnie układać treningów. Nieumiejętne wykonywanie ćwiczeń i wymaganie zbyt wiele od siebie od początku, może skończyć się nie tylko kontuzją, ale też zrażeniem się do sportu i utratą motywacji. Dobrym pomysłem jest zapisanie się na zajęcia grupowe, podczas których prowadzący ma oko na wszystkich i koryguje ewentualne błędy. Wybór jest ogromny, od spokojnych zajęć, takich jak joga czy pilates, po bardziej wymagające, jak crossfit czy tabata. Decydując się na udział w tych bardziej intensywnych i skocznych zajęciach, podczas których w grę wchodzi obciążenie, należy zadbać o odpowiedni strój, a przede wszystkim – obuwie. Musi ono zapewnić amortyzację, stabilizację i dawać komfort użytkowania. Przykładem takich butów jest model Reebok Flexagon Energy, dostępny w GO Sport.
Powrót do treningów może być naprawdę przyjemny, o ile podejdzie się do sprawy z rozsądkiem, nie forsując się na starcie. Należy pamiętać, że oprócz sportu, do zbudowania formy niezbędna jest również właściwa dieta, do której tak samo, jak do aktywności – należy podejść z głową. Po letnich rozpustach nie warto od razu odmawiać sobie wszystkich przyjemności, a stopniowo wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe, zaczynając np. od picia 2 litrów wody dziennie.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.