Komunikaty PR

Badanie: młodzi Polacy chcą mechanizmów demokratycznych i silne

2023-12-07  |  01:00
Biuro prasowe

Młode Polki i młodzi Polacy są bardziej konserwatywni od rówieśników z innych europejskich krajów, ale jednocześnie pokładają największe nadzieje w dobrze funkcjonujących instytucjach demokratycznych, takich jak niezależne media oraz sądy. To kilka wniosków wypływających z pierwszego badania zaangażowania obywatelskiego młodych pokoleń, przeprowadzonego przez Fundację Allianz, niezależną organizację non-profit, wspólnie z instytutem badawczym SINUS.

Eksperci organizacji przebadali 10 tys. osób w wieku od 18 do 39 lat w pięciu europejskich krajach. Poza Polską, także w Niemczech, Grecji, Włoszech i Wielkiej Brytanii. Główny wniosek z badania to dostrzegalny ponad europejskimi granicami głęboki lęk dotyczący niepewnej przyszłości. Ośmiu na dziesięciu ankietowanych w tych państwach wyraziło pogląd, że rozumie osoby, które w tak niepewnym świecie obawiają się mieć dzieci. Życie w przyszłości będzie znacznie trudniejsze – boją się młodzi. 

Jak na tym tle wypada Polska?  

– Patrząc na wyniki z tych pięciu krajów można dostrzec znacznie więcej podobieństw niż różnic – mówi dr Simon Morris–Lange z Fundacji Allianz. – Młodzi dorośli pragną żyć w bezpiecznym, ekologicznym świecie, oferującym uczciwą pracę i możliwość zapewnienia sobie spokojnej przyszłości. Niemal trzy czwarte z nich zgadza się ze stwierdzeniem, że fundamentami nowoczesnego społeczeństwa powinno być dobrze działające państwo opiekuńcze i niezależny system sprawiedliwości. Te wartości nie są obce także i w Polsce, choć w przypadku młodych Polek i Polaków można dostrzec wyraźny skręt w stronę postaw uznawanych za konserwatywne – podkreśla ekspert Fundacji Allianz.

Młodzi Polacy chcą silnej armii… ale też mocnych instytucji demokratycznych

Zauważalne w badaniach elementy postaw konserwatywnych to między innymi potrzeba posiadania silnej armii (52 proc. w porównaniu do 30 proc. w reszcie krajów). To bez wątpienia bezpośredni efekt wojny, toczącej się za polską wschodnią granicą – blisko 60 proc. ankietowanych obawia się, że działania zbrojne mogłyby przeniknąć do naszego kraju.

W wynikach badań widać też wyraźną obiekcję wobec adopcji dzieci przez pary jednopłciowe (69 proc. niezgody; w innych krajach to zaledwie 39 proc.).

Deklarowany w badaniu konserwatyzm młodych Polek i Polaków nie łączy się jednak z tendencjami autorytarnymi. Wręcz przeciwnie – w porównaniu do pozostałych pięciu badanych krajów, to właśnie w Polsce młodzi ludzie deklarują największą wiarę w niezależny system wymiaru sprawiedliwości (78 proc. ankietowanych) i niezależne media (62 proc.). Znacząca większość z nich (61 proc.) widzi potrzebę udziału społeczeństwa w podejmowaniu ważnych dla kraju decyzji politycznych. To liczby wyraźnie wyższe od średniej z czterech pozostałych krajów, w których pracowali badacze.

Ile możemy oddać za obronę demokracji?

Większość ankietowanych młodych ludzi ma świadomość, że podejmowanie działań obywatelskich może wiązać się z ryzykiem i niedogodnościami. Podobnie jak w innych badanych krajach, wielu młodych Polaków jest skłonnych to ryzyko podjąć. Jednak jest też spora grupa, która wyraża niechęć do angażowania z obawy o konflikty z przyjaciółmi i rodziną oraz ponoszenie strat finansowych lub zawodowych. W Polsce więcej ankietowanych niż w innych krajach wyraża takie obawy wprost - to 32 proc. w porównaniu do 21 proc. w innych krajach.

– Nasze badanie pokazuje, że młodzi ludzie w Polsce i Europie doświadczają zmian w swoich społeczeństwach – komentuje Esra Kücük. Prezeska Fundacji Allianz. – Co najmniej dwie trzecie ankietowanych już zmieniło swoje codzienne nawyki, na przykład stając się bardziej zrównoważonymi konsumentami. Około połowa jest gotowa jeszcze bardziej zaangażować się w działania na rzecz sprawiedliwej i zielonej przyszłości. Widzimy w tym ogromny potencjał do działania! Ale wielu młodych nadal się waha lub po prostu nie wie, jak się zaangażować. To właśnie miejsce dla polityków i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, aby odbudować zaufanie i stworzyć odpowiednie ścieżki, pomagające młodym zaangażować się w rozliczne działania – twierdzi Esra Kücük.

Młodszych niepokoją zmiany klimatyczne; starszych – brak wolności

W badaniu Allianz Foundation brano pod uwagę przedstawicieli dwóch pokoleń - tak zwanych milenialsów (od 27 do 39 lat) oraz pokolenia Z (od 18 do 26 lat). Zapewne ku zaskoczeniu zewnętrznych obserwatorów, badanie pokazało, że różnice między tymi dwiema grupami są zazwyczaj niewielkie. Polscy uczestnicy badania z pokolenia Z są nieco bardziej optymistyczni co do przyszłości, a bardziej martwią ich kwestie klimatu, różnorodności i sprawiedliwości społecznej. Milenialsów w większym stopniu niepokoi wolność prasy i kwestie związane z rządami państwa prawa.

Obie badane grupy łączy natomiast niepokój związany ze wzrastającymi kosztami życia - inflacja jest obecnie dla 84 proc. młodych Polaków jednym z najbardziej palących problemów. Większość z nich (68 proc.) obawia się, że sytuacja ekonomiczna w następnej dekadzie ulegnie dalszemu pogorszeniu.

Badanie zostało wykonane metodą CAWI w okresie od 12 września do 7 listopada 2022 r. na reprezentatywnej próbie 2000 osób z każdego kraju. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Sesja pomocy wyjścia z kryzysu - rozmowa jako wstęp do rysowania NeuroGrafiki Biuro prasowe
2024-07-30 | 12:00

Sesja pomocy wyjścia z kryzysu - rozmowa jako wstęp do rysowania NeuroGrafiki

Wyobraź sobie, że siedzisz na krawężniku po ciężkim wypadku, w którym ktoś zginął. Jesteś w szoku. Tkwisz w tunelu rozpaczy. Twoje życie wisi na włosku, a ty nie widzisz
Psychologia Dobre rady - jak je dawać?
2024-07-24 | 13:35

Dobre rady - jak je dawać?

  Nasze dobre intencje i chęć pomocy, gdy udzielamy porad w trudnych sytuacjach nie zawsze są odbierane przez innych tak, jakbyśmy tego sobie życzyli. Trener mentalny, Daniel Janik
Psychologia Kiedy świat sypie ci w twarz garścią gochugaru…
2024-07-17 | 01:00

Kiedy świat sypie ci w twarz garścią gochugaru…

Czasami dostajemy szokującą informację, która zmienia nasze życie w sekundę i ma ogromne konsekwencje. Zdarza się jakiś wypadek, umiera ktoś bliski, dochodzi do zdrady lub

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.

Sport

Coraz mniej Polaków ćwiczy regularnie przez brak czasu i motywacji. To może pogłębiać problemy ze zdrowiem psychicznym

Ludzie, którzy w ciągu całego życia są aktywni fizycznie, zapadają na niektóre nowotwory co najmniej o 25 proc. rzadziej niż osoby mało aktywne. Mniejsze jest też u nich ryzyko wystąpienia chorób serca czy cukrzycy. Mimo świadomości dobroczynnego wpływu aktywności fizycznej tylko co czwarty Polak podejmuje ją regularnie przez minimum 30 minut dziennie, zgodnie z rekomendacjami WHO – wynika z raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia. Perspektywa 2023”. Brak ruchu najczęściej wynika z braku czasu i motywacji, ale może być także efektem poważniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym. Eksperci dowodzą, że może jednocześnie te problemy pogłębiać, co tworzy błędne koło. Duża może być rola pracodawców, by zachęcać pracowników do aktywności fizycznej.

Moda

Luna: Bardzo mocno przeżyłam swój występ na Eurowizji. Nie do końca potrafię kontrolować emocje i często po prostu wygrywają łzy

Wokalistka czuje się zaszczycona tym, że mogła reprezentować nasz kraj na tegorocznej Eurowizji w Szwecji i jak zapewnia, był to milowy krok w jej karierze. Jej zdaniem najważniejsza nie jest bowiem sama wygrana, ale możliwość zaprezentowania się szerokiemu gronu odbiorców. I choć bardzo przeżyła brak awansu do finału konkursu, to miło wspomina swój udział w tym wydarzeniu. Udało jej się zdobyć nowe doświadczenia i nawiązać wiele cennych muzycznych znajomości.