Bartek Barczyk na 10-lecie budynku Filharmonii – za nami wernisaż prac cenionego
OKK! PR
ul. Świętojesrska5/7
00-236 Warszawa
biuro|okkpr.pl| |biuro|okkpr.pl
882444811
www.okkpr.pl
4 września 2024 roku o godzinie 19.00 w Galerii Poziom 4 Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbył się wyjątkowy wernisaż prac Bartka Barczyka, będący swoistym hołdem dla dekady działalności tego ikonicznego budynku, ale też manifestem artysty od lat z nim związanym poprzez fotografię. Wydarzenie, które przyciągnęło wielu miłośników sztuki, architektury i muzyki, otworzyło wystawę Bartek Barczyk na 10-lecie budynku Filharmonii, którą można oglądać do 22 września b.r.
Filharmonia w Szczecinie przez ostatnią dekadę stała się nie tylko symbolem nowoczesności, ikonicznej architektury, ale także ważnym ośrodkiem kulturalnym miasta. Poza koncertami organizowane są tu bowiem znaczące dla jego życia wydarzenia kulturalne, kształtujące wrażliwość na muzykę i sztukę mieszkańców oraz gości. Nic więc dziwnego, że stała się ona miejscem, w którym zorganizowano niezwykłą wystawę fotografii Bartka Barczyka, który przez dziesięć ostatnich lat wraz ze swym obiektywem uwieczniał najważniejsze momenty z jej życia. Dnia 4 września bieżącego roku wraz z artystą mogliśmy uczestniczyć w jej wernisażu.
Głównym punktem wieczoru było otwarcie wystawy fotograficznej autorstwa Bartka Barczyka, cenionego fotografa, który od lat dokumentuje artystyczne życie Filharmonii. Jego prace, starannie wyselekcjonowane na tę jubileuszową okazję, przenoszą widza w podróż przez dziesięć lat pełnych muzyki, emocji i niezwykłych chwil uchwyconych w kadrach. Zdjęcia Barczyka ukazują zarówno monumentalność nowoczesnej bryły budynku, zaprojektowanego przez hiszpańską pracownię Estudio Barozzi Veiga, jak i subtelne detale jego wnętrz.
Sam fotograf mówi o nim z poetycką wręcz wrażliwością, która wyróżnia jego prace:
- Z wieży Bazyliki Archikatedralnej Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wygląda jak żaglowiec na bezkresnym oceanie. Z tej perspektywy mam wrażenie, że to piękny sen. Tym bardziej czuję majestat niebios, kiedy otwieram oczy i znajduję się w holu. To jak wędrówka po chmurach. Ziemia z tej perspektywy tworzy bajkowe obrazy, które mogą konkurować tylko z muzyką płynącą ze złotej sali.
Podczas wernisażu zwiedzający mieli okazję podziwiać nie tylko architektoniczne piękno Filharmonii, ale również ujęcia z unikalnych momentów związanych z wydarzeniami artystycznymi, które miały miejsce w jej wnętrzach. Fotografie przedstawiały między innymi znakomitych artystów, takich jak Krzysztof Penderecki, Zygmunt Krauze, Alena Baeva, Szymon Nehring czy Steve Vai. Nie zabrakło także ujęć zza kulis, które ukazywały przygotowania do koncertów i pracę osób tworzących to wyjątkowe miejsce.
O tym, jak ważną rolę odegrał artysta i jego subiektywny, tętniący artystycznym pulsem obraz Filharmonii w Szczecinie, świadczy także fakt, że w trakcie uroczystości przemawiał nowy dyrektor Filharmonii w Szczecinie, Przemysław Neumann, podkreślając wielopłaszczyznowość sztuki i jej role we współczesnym świecie. Jubileuszowa wystawa, której mecenasem została firma Wiśniowski, stała się więc nie tylko podsumowaniem dziesięciu lat istnienia budynku Filharmonii, ale również refleksją nad tym, jak architektura i sztuka mogą współistnieć, tworząc przestrzeń symbiozy, sprzyjającą rozwojowi kultury. Wydarzenie było także okazją do spotkania z samym autorem zdjęć, Bartkiem Barczykiem, który opowiadał o swojej pracy oraz inspiracjach, jakie czerpał z unikalnej atmosfery Filharmonii. Partnerem wystawy była agencja OKK! PR, która na co dzień współpracuje z fotografem.
- Nasz agencja specjalizuje się w komunikacji branży architektonicznej i designu, dlatego każdy obiekt czy wnętrze jest dla nas istotnym punktem do snucia jego historii. Gdy historia ta ma artystyczne jestestwo, nabiera szczególnego znaczenia. Dlatego wielkim zaszczytem była dla nas możliwość wspierania tego wydarzenia – mówi Olga Kisiel-Konopka, dyrektor zarządzająca OKK! PR.
Wystawa potrwa do 22 września 2024 roku, w soboty i niedziele zapraszamy w godzinach 12.00 – 16.00. Wybrane fotografie będą częścią publikacji dokumentującej ostatnie 10 lat działalności Filharmonii w Szczecinie, której premiera zaplanowana jest na jesień tego roku. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników jako ważny moment w historii tej instytucji, która nieustannie kształtuje kulturalny krajobraz Szczecina.
Dodatkowe informacje:
https://filharmonia.szczecin.pl/pl
https://bartekbarczyk.art
Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania
Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni
NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Dawid Kwiatkowski: Padłem ofiarą oszustów, którzy na mnie nieuczciwie zarabiali. Teraz jestem też swoim księgowym, liczę pieniądze i sprawdzam umowy
Artysta przyznaje, że w branży muzycznej są ludzie, którzy zamiast wspierać młodych wykonawców w budowaniu kariery, po prostu chcą tylko zarobić na swoich „podopiecznych”. Dawid Kwiatkowski przestrzega więc wszystkich, którzy stają na scenie „Must Be the Music” i innych talent show, by nie ufali każdemu, kto się do nich odezwie po programie i zaproponuję współpracę, bo bardzo możliwe, że będzie mu zależało tylko na tym, by wykorzystać ich „pięć minut” dla własnych korzyści. On sam również padł ofiarą takich oszustów i musiał walczyć z nimi w sądzie.
Prawo
Tak zwana sztuczna twórczość coraz popularniejsza. Wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.