„Beksiński na Śląsku” - wydarzenia towarzyszące w sierpniu
Face it
Bagatela 10
02-003 Warszawa
j.owsianko|agencjafaceit.pl| |j.owsianko|agencjafaceit.pl
+48 503 543 876
www.agencjafaceit.pl
Projekcje filmów dokumentalnych, wykłady, rozmowy z przyjaciółmi Zdzisława Beksińskiego i wieczory taneczne przy ulubionej muzyce Tomka Beksińskiego - oto najważniejsze sierpniowe wydarzenia towarzyszące festiwalowi „Beksiński na Śląsku” https://beksinskinaslasku.pl/, który trwa od 18 czerwca do 25 września w Tichauer Art Gallery w Tychach. To jedyna w tym roku w Polsce tak obszerna wystawa poświęcona malarstwu Zdzisława Beksińskiego, zorganizowana przy współudziale Muzeum Historycznego w Sanoku, Fundacji Beksiński i domu aukcyjnego Agra-Art.
„Beksiński na Śląsku” to pierwsze w Polsce, tak kompleksowe przedsięwzięcie artystyczne poświęcone twórczości Zdzisława Beksińskiego, w ramach którego widzowie mogą zobaczyć 50 wyselekcjonowanych obrazów z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, wyłącznego spadkobiercy Mistrza, do którego przekazywał tylko te swoje dzieła, które uważał za najlepsze, a także 5 nietuzinkowych dzieł z „kolekcji japońskiej” - zbioru obrazów zakupionych na początku lat 90. XX wieku przez tajemniczych kolekcjonerów z Kraju Kwitnącej Wiśni w celu stworzenia Muzeum Sztuki Wschodnioeuropejskiej w Osace. Obrazy te do niedawna były uważane za zaginione. Dodatkowo na widzów czeka też wystawa multimedialna „Beksiński Multimedia Exhibtion - Human Condition”. To multimedialna podróż przez twórczość artysty w ekscytujący sposób łącząca obraz i dźwięk. Wybrane jego dzieła zostaną zaprezentowane na wielkoformatowych ekranach w połączeniu z muzyką lub w stereoskopii (3D), a poprzez technologię VR każdy z odwiedzających będzie mógł wręcz „wejść do wnętrza obrazów”.
Wystawom towarzyszą liczne, weekendowe wydarzenia uzupełniające. W piątek, 5 sierpnia w Tichauer Art Gallery w Tychach odbędzie się spotkanie „Zdzisław Beksiński o muzyce”, będzie wyświetlony dokument w ramach którego odbędzie się ciekawa rozmowa z Wiesławem Banachem, który jest polskim historykiem sztuki i byłym dyrektorem muzeum Historycznego w Sanoku.
W kolejnym tygodniu, w piątek 12 sierpnia odbędzie się spotkanie ,,Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”. Zainteresowani będą mogli obejrzeć prezentację filmu pod tytułem ,,Dr Jimmy” oraz zobaczyć archiwalne fotografie i nagrania z Tomkiem Beksińskim. Atrakcją będzie również wieczór muzyczny z ulubionymi utworami Tomasza Beksińskiego.
Natomiast piątkowy wieczór 19 sierpnia upłynie pod hasłem „Beksiński o sztuce”. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć film z 2001 roku, pt. ,,Wywiad Rzeka” – czyli rozmowa Wiesława Banacha z nieżyjącym już Zdzisławem Beksińskim na temat sztuki. Wieczór wypełnią ulubione utwory Tomasza Beksińskiego.
W piątek, 26 sierpnia odbędzie się spotkanie z polskim dziennikarzem radiowym, producentem telewizyjnym, pisarzem i poetą Jarosławem Mikołajem Skoczniem, autorem książek ,,Detoks. Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa” oraz ,,Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia”. Widzowie będą mogli zapoznać się również z drugim gościem wydarzenia Normanem Leto polskim artystą i pisarzem, który był przyjacielem Beksińskiego. Zapowiada się fascynująca rozmowa, gdyż spotkają się ze sobą autor i bohater tej niezwykłej książki.
HARMONOGRAM WYDARZEŃ:
5 sierpnia – „Zdzisław Beksiński o muzyce”
12 sierpnia – ,,Tomasz Beksiński – romantyk czy wampir”
19 sierpnia – „Beksiński o sztuce”
26 sierpnia - ,,Detoks.” Zdzisław Beksiński, Norman Leto. Korespondencja, rozmowa.”
Honorowy Patronat nad festiwalem „Beksiński na Śląsku” objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
Więcej informacji:
https://beksinskinaslasku.pl/
https://www.facebook.com/beksinskinaslasku
https://www.instagram.com/beksinskinaslasku
https://tichauer.pl
Bilety już są dostępne w sprzedaży pod linkiem https://beksinskinaslasku.pl/
Możliwy jest również zakup biletów na miejscu w Tichauer Art Gallery.

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.