Beksiński, Olbiński i Yerka na jednej wystawie
Najbardziej poszukiwane i najwybitniejsze nazwiska sztuki fantastycznej: Beksiński, Olbiński, Yerka, Sętowski. To będzie najciekawsza i najbardziej różnorodna wystawa surrealizmu w Polsce. Po raz pierwszy na rynku aukcyjnym pojawią się również grafiki cyfrowe Jakuba Różalskiego, ulubieńca miłośników gier i fantasy. Ciekawostką jest rzeźba z prawdziwym, szlachetnym rubinem, przedstawiająca figurę szachową, autorstwa Artura Szołdry. Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny” rozpocznie się 23 czerwca, a aukcja już 1 lipca.
Jedną z największych gwiazd tej wystawy jest Zdzisław Beksiński. Pokazane zostaną aż 3 jego prace, w tym dzieło z 1976 roku, najważniejszego okresu w twórczości artysty. To właśnie obrazy tworzone w tym czasie przyniosły Beksińskiemu sławę. Motywem szczególnie istotnym, do którego powracał wielokrotnie, była ludzka głowa. Sam w rozmowach wielokrotnie podkreślał, iż figura ludzka stanowi dla niego niekończące się źródło inspiracji i fascynacji. Na obrazie, który zobaczyć można w DESA Unicum, artysta zastosował kluczowe dla całego swojego malarstwa kolory: błękit i ochrę. Tak kontrastowe zestawienia kolorystyczne wyróżniają się na tle typowych, mrocznych obrazów, które zazwyczaj namalowane są w wąskiej palecie barw. Wizja stworzona przez Beksińskiego jest – w charakterystyczny dla artysty sposób – przepełniona niepokojem, ale nie ma w sobie cierpienia, które tak często przepełnia jego późniejsze prace. Pozostałe dwie prace, które można zobaczyć na wystawie, to wielkoformatowe rysunki prezentujące niezwykłą precyzję i kunszt artystyczny Beksińskiego.
Miłośnikom gier i fantasy postaci Jakuba Różalskiego nie trzeba przedstawiać. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów tworzących malarstwo cyfrowe. Jego seria „Świat 1920+” przeszła już do kanonu tego rodzaju sztuki. To alternatywna wizja rzeczywistości, w której Europa została podzielona pomiędzy trzy mocarstwa nieustannie walczące między sobą. Na jej podstawie w 2020 roku powstała gra „Iron Harvest”. Prace Jakuba Różalskiego znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie i są poszukiwane przez kolekcjonerów. Tym razem pojawią się pierwszy raz na aukcji w Polsce. Na obrazach artysty znajdziemy nie tylko motywy militarne – kawalerii i polskiej armii – ale również sceny z codziennego życia na wsi i piękne krajobrazy agresywnie przejęte przez postęp, technologię i cywilizację. W ten niezwykle oryginalny sposób autor od 6 lat opowiada o historii i kulturze Polski.
Na wystawie znajdziemy również ciekawe rzeźby, m.in. pracę „Regina” autorstwa Artura Szołdry. To wykonana z brązu i drewna królowa, będąca figurą szachową. W jej koronie znajduje się rubin, który symbolizuje władzę. „Regina” to pierwsza rzeźba, która otwiera cykl 16 figur szachowych. W sumie ma ich powstać 32, każda z innym kamieniem szlachetnym, o wysokości około 170 cm. „Szachy to nie tylko gra, to wysublimowany świat rządzący się swoimi prawami, interakcja zachodząca pomiędzy figurami tworzy sytuacje, które towarzyszą nam na co dzień. Nie mogłem zacząć tego projektu nikim innym jak białą królową” – mówi Artur Szołdra. Znakiem rozpoznawczym artysty są rzeźby o wysublimowanej tematyce związanej z postaciami fantasy. Jego prace są ekspresyjne, często magiczne, o specyficznym klimacie. Unikatowe dzieła wykonane są przede wszystkim w drewnie, często łączone z inną materią jak miedź, stal czy kamień. Co ciekawe, 9-letni syn artysty również tworzy rzeźby. Ojciec i syn mieli nawet wspólną wystawę.
W DESA Unicum zobaczyć można będzie również dzieła takich twórców jak m.in. Jacek Yerka, Jerzy Duda-Gracz, Wojtek Siudmak czy Katarzyna Kania. Wystawa potrwa do 1 lipca. W ten sam dzień o godzinie 19 obiekty zostaną zlicytowane.
Wystawa „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 23 czerwca – 1 lipca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny
Aukcja „Sztuka Fantastyczna. Surrealizm i Realizm Magiczny”: 1 lipca 2021, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa
https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/sztuka-fantastyczna-surrealizm-i-realizm-magiczny-4x4q/

Sztuka współczesna w Muzeum Warszawy: ścieżka Sztuka wspierania

Koncert Świąteczny w zabytkowej Elektrowni

NOWY PROJEKT CYFROWY - DIGITALIZACJA DÓBR KULTURY WROCŁAWIA
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Psychologia

Qczaj: Moja siostra przeszła załamanie psychiczne. Dźwigamy na swoich barkach bardzo dużo i czasami po prostu nie mamy już siły
Trener przeżył niedawno prawdziwe chwile grozy po tym, gdy jego siostra trafiła do szpitala. Mimo że jest już dorosła, to nadal czuje się za nią odpowiedzialny, tak samo jak wtedy, kiedy opiekował się nią po wyjeździe mamy do USA. Jednocześnie Qczaj apeluje do tych, którzy zmagają się z jakimś kryzysem psychicznym, by nie wstydzili się mówić o swoich problemach i mieli odwagę prosić o pomoc. Dzięki temu można zapobiec tragedii.
Konsument
Otyłość i niedożywienie u seniorów często idą w parze. Źródłem problemu często tańsza, wysokoprzetworzona żywność

Niemal 64 proc. osób między 65. a 74. rokiem życia ma nadmierną masę ciała. Co piąty senior cierpi z powodu niedożywienia. Szczególną sytuacją jest taka, w której osoba starsza jest otyła, ale jednocześnie niedożywiona jakościowo. U źródeł problemów żywieniowych leżą z jednej strony mechanizmy związane z fizjologią starzenia się oraz różne choroby towarzyszące, a z drugiej – czynniki ekonomiczne i psychologiczne, takie jak samotność czy brak wystarczających środków. Eksperci zwracają uwagę na to, że ważne jest edukowanie i aktywizowanie seniorów, ponieważ zarówno otyłość, jak i niedożywienie prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Gwiazdy
Anna Powierza: Mimo wyniku wyborów prezydenckich z czasem będzie mniej podziałów w społeczeństwie. Chciałabym pierwszej damy, która stoi po stronie kobiet

Aktorka nie dziwi się, że wynik wyborów prezydenckich budzi tak ogromne emocje, bo przecież niemal równej połowie głosujących niezwykle trudno pogodzić się z tym, że nie wygrał właśnie ich faworyt. Eksperci zastanawiają się, jak będzie teraz wyglądał polityczny krajobraz, rządzący już podejmują pewne kroki, a Anna Powierza chce wierzyć, że nowy lokator Pałacu Prezydenckiego sprosta wyzwaniu i udowodni, że głos oddany na niego nie został zmarnowany. Na wysokości zadania powinna także stanąć jego żona.