Bezpłatnie i profesjonalnie – terapeuci z Avigon.pl pomogą w walce z depresją
Agata Kalafarska-Winkler
5PR
Londyńska
41-103 Siemianowice Śląskie
kontakt|5pr.media| |kontakt|5pr.media
+48 662 319 035
www.5pr.media
Stres, niepewność, izolacja – ograniczenia i obawa o zdrowie swoje i bliskich związana z pandemią jest nie lada wyzwaniem dla naszej psychiki. Badania wskazują, że w ostatnim roku nawet co czwarta osoba odczuła pogorszenie nastroju. Najczęściej skarżymy się na spadek energii, bezsenność, trudności z koncentracją. Czy to chwilowy spadek formy czy pierwsze sygnały poważnej choroby?
O to będzie można zapytać specjalistów już 23 lutego w ogólnopolskim dniu walki z depresją. Psychoterapeuci z portalu Avigon.pl przez cały dzień będą udzielać bezpłatnych porad wszystkim, którzy chcieliby skonsultować swoje objawy z ekspertem. Co ważne, platforma zapewnia pełną anonimowość i gwarantuje bezpieczeństwo dzięki własnemu systemowi do wideokonsultacji.
Zwykły smutek czy już depresja?
- Osobom, które do tej pory dobrze radziły sobie z problemami dnia codziennego często trudno przyznać, że sytuacja zaczyna je przerastać. Złe samopoczucie zrzucają na karb zmęczenia, nie szukają pomocy, wierząc, że same poradzą sobie z kłopotami. Tymczasem objawy te mogą zwiastować początki poważnej choroby – zauważa Małgorzata Głowacka-Pędras, współzałożycielka Avigon.pl, pierwszej kompleksowej polskiej platformy do wideoterapii on-line. - Nie warto zwlekać z szukaniem pomocy. Rozmowa z psychoterapeutą na wczesnym etapie pozwoli nam zrozumieć, co się z nami dzieje i uzyskać profesjonalne doradztwo.
Pierwszym krokiem wyjścia z depresji jest rozpoznanie symptomów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Wśród najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości można wyróżnić: smutek, przygaszenie, załamanie, bezradność, poczucie beznadziei, samotność, przygnębienie, niepokój, bezużyteczność, poczucie winy, bezwartościowość, utratę zainteresowań, zaburzenia koncentracji uwagi, negatywne myśli zaburzające obraz siebie i nastawienie do przyszłości oraz brak chęci do działania.
- Samemu może być trudno określić, czy to, co czujemy to po prostu smutek z powodu „gorszych dni” czy już depresja. Dlatego postanowiliśmy dać możliwość skonfrontowania zaobserwowanych objawów i omówienia ich ze specjalistą. Taka niezobowiązująca rozmowa może być pierwszym krokiem do wyjścia na prostą. Nie ważne czy mieszkasz w dużym mieście czy małym miasteczku, dzięki wideoporadom bez wychodzenia z domu za pomocą kilku kliknięć możesz wybrać specjalistę z dowolnego miejsca w Polsce - zachęca Małgorzata Głowacka-Pędras.
Nie warto czekać
Wiele osób, których dotyka choroba, nie sięga po fachową pomoc z obawy przed napiętnowaniem społecznym albo z powodu braku dostępu do specjalistów w swoim miejscu zamieszkania. Zanim osoba chora na depresję trafi do psychologa lub psychiatry, często mija sporo czasu. Tymczasem im szybciej zasięgniemy opinii specjalisty, tym większe szanse na szybszy powrót do zdrowia.
- Osoby, które nie leczą depresji, ponoszą ogromne koszty emocjonalne, ale też nie zawsze zdają sobie sprawę, że ta choroba nieleczona, może prowadzić nawet do śmierci – tłumaczy Monika Sroka-Ossowska, psycholog z Avigon.pl. - Warto walczyć z depresją, warto walczyć o siebie, gdy jest nam samym ze sobą źle, gdy nasi bliscy wskazują, że martwi ich nasz stan emocjonalny. Depresję można pokonać, można odzyskać radość życia i chęć do działania. Walka z depresją bywa długa, ale na jej efekty warto czekać.
Jak zacząć?
Pierwszy krok w walce o powrót do zdrowia nie musi być trudny. Wystarczy zarejestrować się na bezpłatną poradę za pośrednictwem portalu Avigon.pl. Za pomocą kilku kliknięć możemy wybrać terapeutę i godzinę wideokonsultacji.
Każdy specjalista, który jest zarejestrowany na platformie, przechodzi proces weryfikacji. Przed decyzją o wyborze konkretnego specjalisty możemy sprawdzić wszystkie niezbędne informacje związane z jego kompetencjami i doświadczeniem. Sama rozmowa w przypadku Avigon.pl jest wyjątkowo bezpieczna, ponieważ platforma stworzyła swoje narzędzie do wideokonsultacji, które jest specjalnie zabezpieczone. To także jedyny portal, który umożliwia odbycie porady on-line z możliwością zachowania pełnej anonimowości.
Dodatkowym wsparciem dla osób, które zdecydują się na konsultacje, będzie specjalny e-book przygotowany przez zespół ekspertów. Można w nim znaleźć wiele przydatnych informacji na temat depresji i sposobów radzenia sobie z chorobą.
- Chcemy, aby 23 lutego obchodzony jako ogólnopolski dzień walki z depresją nie był jedynie symbolem, ale przełożył się na konkretną pomoc. Jest to potrzebne zwłaszcza teraz, ponieważ sytuacja pandemiczna pod względem psychologicznym jest wyjątkowo trudna. Przykładowo badania przeprowadzone pod koniec 2020 roku na 2708 osobach wskazały, że podczas długotrwałego stresu psychicznego spowodowanego pandemią COVID-19, częstość występowania objawów depresji w Japonii była od dwóch do dziewięciu razy większa niż przed pandemią, mimo że Japonia nie była krajem zamkniętym. Jeśli nawet sami uważamy, że takie wsparcie nie jest nam w tej chwili potrzebne, rozejrzyjmy się wokół. Być może ktoś z naszych znajomych, bliskich go potrzebuje – wskazuje Małgorzata Głowacka-Pędras. - W bardzo trudnej sytuacji są zwłaszcza osoby z niepełnosprawnościami, które przez wprowadzone ograniczenia często zostały pozbawione pozadomowych aktywności i kontaktu z drugim człowiekiem.
Szacuje się, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowanym schorzeniem. Na całym świecie na depresję cierpi ponad 264 milionów ludzi. Tylko w Polsce dotyczy ona ponad 1,9 miliona ludzi.
Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Damian Janikowski: Radosław Majdan to jest superkompan na wyprawy, na zakupy i megagość do pogadania
Były zapaśnik podkreśla, że udział w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” nie był dla niego szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ wiele z konkurencji przypominało mu codzienne treningi. Mimo to Damian Janikowski nie czuł się pewnie, gdyż rywalizował z utalentowanymi sportowcami, takimi jak Adam Kszczot czy Jakub Rzeźniczak. Zauważył też, że Radosław Majdan, a prywatnie jego sąsiad, nie był groźnym przeciwnikiem, ale raczej świetnym towarzyszem wyprawy.
Zdrowie
Eksperci: e-papierosy to poważny problem wśród dzieci. Nowe przepisy to dobry krok, ale absolutnie niewystarczający
Konsumpcja e-papierosów wśród młodzieży rośnie alarmująco: statystyki pokazują, że sięga po nie już ponad 20 proc. nastolatków w wieku 13–15 lat. Eksperci alarmują, że takie produkty są specjalnie zaprojektowane pod młodych użytkowników, oferując atrakcyjne smaki, opakowania i marketing. Rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji przepisów, który wprowadza zakaz sprzedaży wszystkich e-papierosów i woreczków nikotynowych nieletnim oraz ogranicza możliwość ich używania w miejscach publicznych. Jednak specjaliści podkreślają, że konieczne jest dalsze uszczelnienie przepisów, zwłaszcza w zakresie sprzedaży internetowej. Konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego, prof. Łukasz Balwicki, mówi wprost, że należy wyeliminować z obrotu jednorazowe e-papierosy, jako produkty najbardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży.
Teatr
Jadwiga Jankowska-Cieślak i Daniel Olbrychski po 50 latach znów zagrają małżeństwo w sztuce „Przebłyski”. „To duża rozkosz spotkać się po tylu latach”
Twórcy sztuki zatytułowanej „Przebłyski” podkreślają, że jest to spektakl – lustro każdej pary. Kreowani przez Jadwigę Jankowską-Cieślak i Daniela Olbrychskiego Rosa i Abrasza przez lata byli małżeństwem, a w chwili śmierci mężczyzny widzowie dostają kompendium wiedzy o ich niełatwym życiu. Odtwórca głównej roli cieszy się, że znów może się spotkać na scenie z aktorką, która od lat robi na nim ogromne wrażenie. Przyznaje też, że Serge Kribus napisał ten tekst z myślą o nim i zależało mu, żeby zagrał tę sztukę w Paryżu. Najpierw jednak przedstawienie zostanie zaprezentowane w polskiej wersji.