Komunikaty PR

Białe szaleństwo w Czarnogórze

2022-12-13  |  15:30
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Kuźma-Filipek
Lawenda Public Relations

Al. Ks. Józefa Poniatowskiego 1
03-901 Warszawa
agnieszka|lawendapr.com| |agnieszka|lawendapr.com
48601991089
www.lawendapr.com
Do pobrania NotkaPR ( 0.09 MB )

Wraz z nadchodzącą zimą miłośnicy śnieżnych aktywności rozważają różne miejsca. Ci, którzy poszukują ciekawych lokalizacji z dala od tłumów, za kwoty znacznie niższe niż w popularnych europejskich ośrodkach, powinni rozważyć Czarnogórę. Inwestycje w infrastrukturę narciarską i komunikacyjną w ostatnich latach sprawiły, że na mapie europejskich centrów zimowych pojawił się mocny gracz.

Raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2022” Polskiej Izby Turystyki potwierdza, że Czarnogóra zyskuje na popularności wśród Polaków. Właśnie ten kraj, spoza dziesiątki ulubionych kierunków turystycznych Polaków, odnotował największe wzrosty w zorganizowanej turystyce wyjazdowej w 2022 roku. Choć Czarnogóra najczęściej kojarzona jest z pięknymi adriatyckimi plażami, bogatym dziedzictwem kulturowym średniowiecznych miast i parkami narodowymi, coraz bardziej zaskakuje swą zimową odsłoną. Narciarze podkreślają jej potencjał ze względu na korzystne ceny i coraz bogatszą ofertę turystyczną.

Szeroka oferta zimowych atrakcji w naszych pięciu ośrodkach narciarskich nikomu nie pozwoli nudzić się. Do tego dużo bardziej przyjazne ceny w porównaniu do innych destynacji narciarskich i niezatłoczone ośrodki z rodzinną atmosferą pozwolą dobrze wypocząć i nacieszyć się czarnogórską zimą – mówi Ana Tripković Marković, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej Czarnogóry.

Połączone ośrodki w Kolašin z nowoczesną infrastrukturą

Położony w północnej części kraju Kolašin 1600 jest najnowszym ośrodkiem narciarskim. Uruchomiona w tym roku kolejka linowa połączyła go z sąsiadującym Kolašinem 1450, dzięki czemu stał się największym w regionie z ponad 45 km tras.

Centrum narciarskie Kolašin 1600 wyposażone jest w nową 6-osobową kolejkę linową z przepustowością 2600 narciarzy / h, która zawozi pasjonatów sportów zimowych na osiem tras o różnym stopniu trudności. Górna stacja zlokalizowana jest na wysokości 2035 m n.p.m., służy też więc turystom, którzy chcą nacieszyć oczy panoramicznymi widokami gór. Z kolei w ośrodku Kolašin 1450 na narciarzy i snowboardzistów czekają 6-osobowy wyciąg kanapowy, 2-osobowy wyciąg krzesełkowy i orczyki, które obsługują 5500 narciarzy / h. 

Ośrodek oferuje również szkółkę narciarską, wypożyczalnię sprzętu, restauracje, usługi transferowe i ponad 200 miejsc parkingowych. Goście mogą wybrać różne rodzaje zakwaterowania, takie jak hotele, prywatne pokoje lub drewniane domki. Baza noclegowa jest w trakcie rozbudowy. Aktualnie powstaje 6 hoteli, a w planach jest kolejnych 8. W najbliższym sezonie zimowym, poza wyciągami krzesełkowymi w Kolašin 1600, zostaną dodane nowe trasy zjazdowe, przygotowywana jest też instalacja oświetleniowa umożliwiająca nocną jazdę oraz zbiornik wodny z systemem sztucznego naśnieżania.

Žabljak - najwyżej położona miejscowość na Bałkanach

Žabljak położony jest u podnóża gór na wysokości 1450 m n.p.m., otoczony szczytami o wysokości powyżej 2200 m, 18 jeziorami i kanionem rzeki Tary, z trasami pokrytymi śniegiem przez 120 dni w roku. Znajduje się tam ośrodek narciarski Savin Kuk, który oferuje 4,6 km tras z możliwością obsługi 3000 narciarzy / h. Wyciąg „Savin Kuk II” zabiera narciarzy na 2213 m n.p.m., możliwa jest również nocna jazda na nartach na jednej z czerwonych tras. Žabljak to również atrakcyjna okolica dla narciarzy biegowych po wytyczonej krajobrazowej pętli wokół miasta. Co ważne wypożyczalnie biegówek są dostępne w centrum miasta.

Inne miejsca do szusowania

Inne mniejsze czarnogórskie ośrodki narciarskie idealne do aktywnego wypoczynku rodzinnego to Lokve na górze Cmiljevica na wysokości od 1350 do 1700 m n.p.m. 14 km od miejscowości Berane, które jest w stanie obsłużyć 1000 narciarzy / h czy ośrodek narciarski Hajla 8 km od miejscowości Rožaje z przepustowością 840 narciarzy / h. Kolejną propozycją jest centrum narciarskie jest Vučje położone w nietkniętym masywie Krnovo na wysokości 1300 m, w odległości 20 km od miasta Nikšić. Pozwala ono obsłużyć do 900 narciarzy dziennie, dodatkowo posiada park snowboardowy i skocznie narciarskie.

Aktywny wypoczynek wśród niezwykłej przyrody

Nie tylko narciarze docenią zimowe uroki Czarnogóry. Park Narodowy Durmitor to mekka miłośników pieszych wędrówek, z 18 jeziorami, ponad 40 szczytami powyżej 2000 metrów i kilometrami górskich szlaków. Możliwe jest tam także połączenie wspinaczki z jazdą na nartach na zboczach gór Prokletjie, Sinjajevina, Komovi lub Bjelasica. Warte uwagi są również wędrówki na rakietach śnieżnych w dzień i w nocy. Inną popularną aktywnością w Czarnogórze jest ski-touring, podczas którego przy użyciu specjalnego sprzętu wraz z profesjonalnymi przewodnikami można zdobyć góry Sinjajevina, Prokletije i Bjelasica.

Wyjątkowym doświadczeniem jest  rafting na rzece Tara, najdłuższej w kraju, a zarazem najgłębszym kanionie w Europie. Warto pamiętać, że w północnej części kraju można wybierać spośród szerokiej gamy noclegów, które pozwolą wygodnie odpocząć w luksusowych hotelach, drewnianych domkach czy prywatnych kwaterach, czerpiąc ze wspaniałej przyrody, zwyczajów i spokoju. To okazja, by poznać tradycyjny styl życia odwiedzając wioski w rejonie Piva, wzdłuż kanionów Tary i Komarnicy, w puszczy Biogradskiej Góry czy Durmitorze.

Wygodna podróż

Do Podgoricy, stolicy Czarnogóry, przez cały rok można dolecieć bezpośrednimi rejsami LOT-u oraz tanimi liniami Wizzair i Ryanair. Ponadto oddana do użytku w lipcu 2021 r. budowa priorytetowego odcinka autostrady Bar-Boljari umożliwia dotarcie do regionu narciarskiego Kolašinie w 30 minut od stolicy Podgoricy lub 45 minut od lotniska w Podgoricy. Dzięki temu można bardzo łatwo połączyć pobyt w stolicy z zimowymi aktywnościami w górach.

Więcej informacji o Czarnogórze znajduje się na stronie www.montenegro.travel.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Lawenda Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport Co dzieje się w głowie sportowca na Igrzyskach Olimpijskich? Biuro prasowe
2024-08-10 | 10:00

Co dzieje się w głowie sportowca na Igrzyskach Olimpijskich?

Odpowiada, Jakub B. Bączek, trener mentalny, na co dzień pracujący m.in. z czołowymi sportowcami. Zdobył mistrzostwo świata z kadrą narodową siatkarzy. Trwające obecnie Igrzyska
Sport Tour de Pologne działa wspólnie z Fundacją Avalon
2024-08-09 | 10:00

Tour de Pologne działa wspólnie z Fundacją Avalon

Fundacja Avalon, która od 17 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore z całej Polski, pojawi się podczas 81. edycji Tour de Pologne. Współpraca ma na celu
Sport Na miejsca, gotowi… START! Sportowa uczta z TCL w najlepszej jakości w Twoim do
2024-08-08 | 15:20

Na miejsca, gotowi… START! Sportowa uczta z TCL w najlepszej jakości w Twoim do

Sportowe emocje z TCL TCL zaprasza wszystkich do wspólnego przeżywania najwspanialszych wydarzeń z bliska dzięki najnowocześniejszej technologii wyświetlania i świetnie brzmiącym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.