Komunikaty PR

Blue Monday nie zniechęca Polaków – mamy inne powody do mikrostresów

2024-01-15  |  09:00
Biuro prasowe

Poświąteczny stres, ponura pogoda czy rosnąca presja finansowa – podobno wszystko to kumuluje się w tzw. „Blue Monday” – najsmutniejszy dzień roku, przypadający w trzeci poniedziałek stycznia. Badania pokazują jednak, że zaledwie u 8% Polaków „Blue Monday” wzmaga występowanie mikrostresów. Zdecydowanie bardziej stresuje nas pęd przedświątecznego okresu, kłótnie z rodziną, czy odkładanie zadań na później[1].

 

Mikrostresy to drobne, stresujące momenty, które występują regularnie. W danej chwili zazwyczaj nie znaczą dla nas wiele, jednak, jeśli nie zostaną rozwiązane – mogą narastać i powodować długoterminowe problemy z dobrym samopoczuciem. Szczególnie sprzyja temu pora zimowa. Z ankiety przeprowadzonej przez Mars Wrigley wynika, że 31% respondentów w Polsce przyznaje, że w styczniu odczuwa niski poziom energii, a prawie 20% deklaruje większą potrzebę czasu dla siebie. 

 

„Blue Monday” oraz styczeń nieco bardziej wpływają na samopoczucie Hiszpanów oraz Kazachstańczyków. Już 15% z nich deklaruje w tym okresie większe narażenie na mikrostresy. W Polsce z Blue Monday taki stan kojarzy zaledwie 8% respondentów. 

 

Najczęstszą przyczyną odczuwania przez Polaków mikrostresów są kłótnie z rodziną oraz znajomymi. Stresują one aż 37% ankietowanych. Nieco mniej, bo 29 %, stwierdziło, że najbardziej stresujące jest dla nich odkładanie obowiązków oraz zadań na później. Chociaż niemal 32% osób zgłasza, że ma do czynienia z mikrostresem aż 2-3 razy dziennie, zauważono również, że Polacy opracowali sposoby, które pomagają sobie z nim radzić. 32% z nich deklaruje, że wychodzi na spacer na świeżym powietrzu, a prawie 20% decyduje się na żucie gumy.

 

Nasze życie składa się z wielu małych zdarzeń, których doświadczamy każdego dnia. Codziennie odczuwamy również tak zwany mikrostres, który w niewielkich dawkach nie jest niebezpieczny, ale powtarzany codziennie, może stać się przyczyną większych trudności i w istotny sposób wpłynąć na jakość życia. Dzięki samoświadomości, dbaniu o siebie zarówno pod kątem fizycznym jak i psychicznym mamy szansę ze spokojem reagować na problemy i czuć radość i wdzięczność, kiedy dzieje się dobrze – mówi Magda Chorzewska, psycholożka. 

 

Aby wesprzeć konsumentów w okresie natężenia mikrostresów marka Orbit® wraz z Magdą Chorzewską – terapeutką poznawczo-behawioralną, trenerką umiejętności psychologicznych miękkich oraz założycielką rozpoznawalnego profilu Instaporadnia, przygotowała fachowe wskazówki, jak oraz za pomocą jakich narzędzi radzić sobie z mikrostresami poprzez znajdowanie czasu dla siebie i swoich potrzeb.

 

1.Pogłębiaj samoświadomość.
Dzięki niej o wiele łatwiej będziesz rozpoznawał swoje emocje, a także ich źródła. Dzięki temu będziesz mieć wpływ na świadome interpretowanie sytuacji i lepsze radzenie sobie z emocjami. Przynajmniej kilka razy dziennie zadaj sobie pytanie co czujesz, jak się czujesz, gdzie w ciele masz napięcie, a gdzie jesteś rozluźniony/a. Dzięki temu zobaczysz w jakich sytuacjach czujesz spokój, a kiedy jest to niepokój i napięcie.

 

2. Znajdź chwilę dla siebie. 

Stosuj techniki, pomagające poczuć ci, że jesteś tu i teraz. Rozluźnij się przez robienie tego, co kochasz oraz co sprawia Ci frajdę. Słuchaj podcastów, idź na spacer, żuj gumę – daj sobie chwilkę, robiąc coś tylko dla siebie. 

 

3. Rozluźnij się metodą oddychania po kwadracie
Znajdź chwilę dla siebie i oddaj się krótkiej relaksacji. Znajdź spokojne i wygodne miejsce, następnie zamknij oczy i wyobraź sobie kwadrat. Weź głęboki wdech przez nos i wyobraź sobie jak śledzisz jeden bok kwadratu, następnie zatrzymaj oddech na kilka sekund i wyobraź sobie jak śledzisz drugi bok kwadratu. Kolejnym krokiem będzie wydychanie powietrza z płuc, powoli i spokojnie. W tym czasie również śledź kolejny, trzeci już bok kwadratu. Ostatnim etapem jest ponowne wstrzymanie powietrza i śledzenie czwartego już boku kwadratu. 

 

4. Buduj dobre relacje i dbaj konstruktywną komunikację.

Dzięki temu zmniejszysz ilość codziennych mikrostresorów, a nawet bardziej zadbasz o siebie, bo nie ma nic cenniejszego niż możliwość wygadania się bliskiej osobie, która chce dla Ciebie dobrze. Utrzymuj kontakt z przyjaciółmi, dzwoń do nich, spotykaj się z nimi i bądź na bieżąco z tym, co dzieje się w ich życiu. 

 

5. Dbaj o aktywność, która jest świetnym sposobem na radzenie sobie z mikrostresem. 
Według badań jednym z lepszych metod radzenia sobie ze stresem jest posiadanie hobby, ćwiczenia i optymistyczne nastawienie. Zaangażuj się w aerobowe formy ruchu, tj. spacery, bieganie, pływanie czy nordic walking. Warto pamiętać także o hobby czy pasji[2].

 


[1] Wszystkie dane pochodzą z: Censuswide na zlecenie Mars Wrigley via Weber Shandwick, Gen Z and Millennials (aged 16-42) in the UK, Poland, Germany, France, Spain, and Kazakhstan, Krajowa reprezentatywnapróba 1000 przedstawicieli, 25.09.2023 r.

[2] Kasperczyk J., Zembala-John J., Jośko-Ochojska J., Ocena wpływu stresu na obiektywnie i subiektywnie mierzoną jakość snu w populacji osób pracujących, w: „Annales Academiae Medicae Silesiensis”, No. 76., Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2022.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.