Komunikaty PR

Centrum Kryzysowe ze wsparciem dla pacjentów z nowotworami hematologicznymi

2023-05-31  |  11:10
Biuro prasowe

Choroba nowotworowa dotyczy zarówno pacjentów onkologicznych, jak i ich rodzin oraz bliskich, którzy poszukują rzetelnych informacji o diagnostyce i metodach leczenia. Z myślą o nich w zeszłym roku powstało Centrum Kryzysowe, merytoryczna platforma, która krok po kroku przeprowadza przez wszystkie etapy nowotworu. Z jego zasobów do tej pory korzystały osoby z rakiem piersi, jajnika oraz płuc. 2. czerwca na stronie www.centrumkryzysowe.org.pl pojawią się nowe treści, dotyczące chłoniaków indolentnych, szpiczaka plazmocytowego i przewlekłej białaczki limfocytowej.

1,17 mln Polaków żyje z nowotworami, a rocznie są one diagnozowane u ok. 170 tys. osób[1]. Informacja o chorobie to dla wielu szok – trudnym emocjom towarzyszy zwykle lęk o zdrowie własne lub kogoś bliskiego, pojawia się wiele niewiadomych. W momencie rozpoznania pacjenci czują się zagubieni, dlatego często dopiero po wyjściu z gabinetu lekarskiego zdają sobie sprawę, że istnieje szereg kwestii, o które nie zapytali w trakcie wizyty. Poszukiwanie odpowiedzi rozpoczynają zazwyczaj w Internecie, ale znalezienie tam merytorycznych treści nie jest łatwe. W sieci roi się od fake newsów, przerażających historii czy informacji o „cudownych” sposobach na wyleczenie. Właśnie dlatego z inicjatywy stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny powstało Centrum Kryzysowe. To kompleksowa platforma skupiająca wiadomości opracowane przez specjalistów, nad którymi czuwa powołana przez organizację Rada Naukowa.

W Centrum Kryzysowym najważniejsze jest to, że pacjent w każdej chwili ma dostęp do aktualnej wiedzy medycznej, przygotowanej w przystępny dla niego sposób. To sprawdzone informacje, stworzone przez konkretnych autorów praktykujących lekarzy, ekspertów w swoich dziedzinach – krótko podsumowuje projekt dr Marcin Rymko, koordynator oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu.

Dostarczając pacjentom odpowiedzi na nurtujące pytania zmniejszamy ich niepokój i pomagamy odnaleźć się w procesie diagnostycznym i terapeutycznym. Na naszej stronie zainteresowani mogą znaleźć też listę referencyjnych ośrodków, które posiadają odpowiednie kwalifikacje i gwarantują najwyższy standard leczenia w przypadku danego nowotworu. To bardzo ważne, bo wybór odpowiedniej placówki medycznej ma wpływ na rokowania choroby. Oprócz wiedzy zapewniamy również wsparcie psychologiczne, które jest jednym z kluczowych aspektów w przypadku nowotworów. Uruchomiliśmy infolinię pod numerem 22 105 55 33, gdzie wykwalifikowane osoby od poniedziałku do piątku w godz. 17:00-19:00 niosą bezpłatną pomoc pacjentom i ich bliskim – dodaje Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

Rzetelne źródło wiedzy nt. nowotworów hematologicznych i nie tylko

Centrum Kryzysowe zostało uruchomione jesienią 2022 r. początkowo umieszczono tam treści dotyczące raka piersi, płuca oraz jajnika. Do bazy wiedzy dołączono właśnie nowotwory hematologiczne – chłoniaki indolentne, szpiczaka plazmocytowego oraz przewlekłą białaczkę limfocytową. W przeciwieństwie do raka piersi czy jelita grubego, w ich przypadku nie ma dostępnych badań screeningowych, które umożliwiają wczesne wykrycie choroby. Co więcej, początkowe stadia często nie dają objawów, alarmujące symptomy mogą być mylone z przewlekłymi objawami przeziębienia czy osłabienia, a pacjenci zazwyczaj stawiają się u lekarza w związku z nieprawidłowymi wynikami morfologii. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie podstawowych badań krwi i baczna obserwacja organizmu. Wszyscy zainteresowani nowotworami hematologicznymi od teraz będą mogli skorzystać z merytorycznej wiedzy dostępnej na stronie centrumkryzysowe.org.pl. Znajdą tam m.in. informacje o objawach, czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania, przebiegu nowotworów, ścieżkach ich leczenia czy postępowaniu w sytuacji wznowy. W kolejnych miesiącach planowana jest rozbudowa treści o informacje na temat kolejnych nowotworów.

Gdybym był pacjentem onkologicznym chciałbym wiedzieć trzy podstawowe rzeczy. Gdzie się leczyć, czy informacje, które czytam są aktualne w przypadku hematologii stan wiedzy zmienia się bardzo szybko - oraz kto jest ich autorem, czy mogę zweryfikować te informacje. Wówczas jako pacjent czułbym się bezpiecznie. Centrum Kryzysowe to wyjątkowa strona, która daje rzetelną, przystępną wiedzę i poczucie bezpieczeństwa – komentuje dr Marcin Rymko, hematolog.

W związku z dodaniem do platformy nowych informacji z obszaru hematologii, Polskie Amazonki Ruch Społeczny organizują 2 czerwca o godz. 18:00 spotkanie online z dr Marcinem Rymko. W trakcie wydarzenia ekspert opowie o najczęstszych problemach pacjentów hematologicznych oraz jak w ich rozwiązywaniu może pomóc Centrum Kryzysowe. Rejestracja na webinar możliwa jest pod linkiem: https://premierahemato.getresponsepages.com/

 

Polskie Amazonki Ruch Społeczny

Założone w 2009 r. przez Elżbietę Kozik stowarzyszenie, wspierające chorych onkologicznie oraz ich bliskich na każdym etapie leczenia i zdrowienia. Pomaga odnaleźć się w systemie opieki onkologicznej oraz uzyskać niezbędna diagnozę i leczenie. PARS jest inicjatorem programu „Zdrowiej”, który pomaga w radzeniu sobie ze stresem dzięki metodom mindfulness oraz coachingu kryzysowego. Jest również twórcą Centrum Kryzysowego, profesjonalnej platformy, która w sposób kompleksowy i merytoryczny, odpowiada na potrzeby pacjentów i pomaga im przejść, krok po kroku, przez wszystkie etapy choroby.

 


[1] https://onkologia.org.pl/pl/epidemiologia/nowotwory-zlosliwe-w-polsce

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy kawa jest dobra dla serca? Biuro prasowe
2023-09-27 | 12:00

Czy kawa jest dobra dla serca?

Wiele osób z obawy przed przyspieszonym rytmem serca czy skokami ciśnienia ogranicza lub odstawia kawę[i] – zupełnie niesłusznie! Z badań wynika, że jedną z największych zalet
Zdrowie Rozstrzygnięcie konkursu Pozytywnie Otwarci 2023
2023-09-27 | 12:00

Rozstrzygnięcie konkursu Pozytywnie Otwarci 2023

Niemal 300 tysięcy złotych przekaże Gilead Sciences laureatom konkursu Pozytywnie Otwarci. Za te pieniądze zrealizowanych zostanie w 2024 roku 10 projektów związanych z
Zdrowie STADA Health Report 2023: Europejczycy nie dbają o profilaktykę zdrowotną
2023-09-27 | 12:00

STADA Health Report 2023: Europejczycy nie dbają o profilaktykę zdrowotną

Profilaktyka zdrowotna Europejczyków jest niewystarczająca – wynika ze STADA Health Report 2023, badania przeprowadzonego wśród 32 tys. respondentów z 16

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Gwiazdy

Aneta Glam-Kurp: Za Caroline Derpienski ktoś stoi i nią steruje, żeby zrobić z niej maszynkę do pieniędzy. Uznali, że można sobie kpić z Polaków i wpychać im bzdury o Miami

Znana z programu „Żony Miami” Aneta Glam-Kurp od jakiegoś czasu jest w medialnym konflikcie z Caroline Derpienski. Mieszkanki Florydy nie szczędzą sobie słów krytyki. Zdaniem Glam-Kurp popularna ostatnio influencerka świadomie kłamie, a swoimi wypowiedziami prowokuje, bo ma w tym jakiś określony cel. Co więcej według niej Derpienski tylko pozornie gra pierwsze skrzypce. Z tyłu dyryguje nią ktoś dużo mądrzejszy.

Farmacja

Ryzyko śmierci z powodów anestezjologicznych jest dziś praktycznie zerowe. W szpitalach rośnie jednak liczba zakażeń i powikłań pooperacyjnych

Dzięki wyśrubowanym standardom wypracowywanym w ostatnich dekadach anestezjologia jest dziś jedną z najbezpieczniejszych dziedzin medycyny. Mimo to problem powikłań okołooperacyjnych narasta z powodu rosnącej liczby zakażeń szpitalnych. To zaś drastycznie pogarsza rokowania pacjentów po zabiegach operacyjnych. – Trzy obszary, w których bezpieczeństwo pacjenta i optymalizacja leczenia może być poprawiona, to właśnie zakażenia, prawidłowa farmakoterapia i prawidłowa diagnostyka obrazowa – wskazuje anestezjolog, prof. Janusz Andres. Jak podkreśla, potrzebna jest dyskusja ekspertów różnych specjalizacji, która przyczyniłaby się do rozwiązania obecnych problemów i ogólnej poprawy bezpieczeństwa hospitalizowanych pacjentów.