Centrum Specjalistyczne SOS w Krakowie już otwarte!
„Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę”. SOS Wioski Dziecięce uruchamiają Centrum Specjalistyczne SOS w Krakowie
Od lutego 2022 roku już blisko 5 tys. ukraińskich rodzin i dzieci otrzymało wsparcie od Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Wiele z nich wciąż wymaga specjalistycznej pomocy, by poradzić sobie ze stratą najbliższych, tęsknotą za domem czy wyzwaniami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością dzieci. Wiele procesów terapeutycznych przerwała wojna, wymagają kontynuacji. By odpowiedzieć na te najpilniejsze potrzeby, stowarzyszenie rozszerza sieć Centrów Specjalistycznych SOS i otwiera pierwszą taką placówkę w Krakowie. Dzieci mogą otrzymać w niej darmowe wsparcie specjalistów, m.in. psychologa czy psychoterapeuty.
Wsparcie długoterminowe
Mając świadomość, że uchodźcy z Ukrainy zostaną w Polsce na dłużej, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce skupiło się na wsparciu długoterminowym rodzin z dziećmi. Poza uruchomieniem programu wsparcia medycznego, organizacja rozszerza sieć Centrów Specjalistycznych SOS. – Jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę otworzyliśmy takie centrum m.in. w Wiosce SOS w Kraśniku. Szybko okazało się, że zapotrzebowanie na wsparcie terapeutów dzieci i młodzieży, m.in. psychologa, jest znacznie większe, zwłaszcza wśród naszych gości z Ukrainy. Dlatego zdecydowaliśmy się otworzyć kolejne placówki dedykowane głównie dzieciom ukraińskim. Na tę chwilę takie centrum działa w Laskach pod Warszawą, a już w listopadzie planujemy przyjąć pierwsze dzieci do nowego centrum w Krakowie – informuje Tomasz Wodzyński ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.
Centrum Specjalistyczne SOS – dla kogo?
W Centrum Specjalistycznym SOS dzieci mogą liczyć na darmowe wsparcie m.in. psychologa, psychoterapeuty, psychiatry, logopedy, terapeuty integracji sensorycznej, fizjoterapeuty czy pedagoga. Z pomocy mogą korzystać dzieci ukraińskie znajdujące się w pieczy zastępczej bądź z rodzin w kryzysowej sytuacji życiowej. Centrum Specjalistyczne SOS przyjmuje także polskie dzieci z pieczy zastępczej z terenu powiatu, w którym działa.
- Z naszej pomocy korzystają nie tylko dzieci, które zmagają się z traumą wojenną. Musimy pamiętać, że część z nich jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę niosła ogromny bagaż doświadczeń, część z nich wychowywała się w pieczy zastępczej i mierzy się z trudnościami związanymi z utratą relacji z biologicznymi rodzicami. Przyjmujemy też dzieci, które zmagają się z wyzwaniami neurorozwojowymi, którym wojna przerwała wcześniejsze terapie i rehabilitacje, a to przekłada się na trudności w przedszkolu, szkole, w środowisku domowym i rówieśniczym; dodatkowo mierzą się z problemami adaptacyjnymi w nowym kraju, poznawaniem nowej kultury i języka – wyjaśnia Justyna Kalita, kierowniczka ds. rozwoju Centrów Specjalistycznych SOS. – W Centrum Specjalistycznym SOS w
Laskach mamy teraz blisko 100 beneficjentów. Oferujemy im indywidualne terapie. Wspieramy dzieci również poprzez niezbędne badania lekarskie. Edukujemy i wspieramy psychologicznie rodziców i opiekunów zastępczych. Widzimy ogromne efekty systematycznej pracy dzieci z naszymi terapeutkami – dodaje.
- Od ponad roku jestem rodzicem zastępczym dla swojego 3-letniego wnuka. Byliśmy jednymi z pierwszych korzystających z centrum w Laskach. To ogromne ułatwienie, że w jednym miejscu możemy skorzystać z pomocy logopedy, psychologa czy terapii integracji sensorycznej – mówi pan Marek. - Początkowo wnuk nie chciał pracować w ogóle, po 10 minutach uciekał z płaczem, a po kilku wizytach bardzo się otworzył, najbardziej polubił terapię integracji sensorycznej - dodaje.
Wsparcie terapeutyczne w Centrach Specjalistycznych SOS jest oferowane zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim.
„Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę”
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce prowadzi kampanię „Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę”, której celem jest wsparcie ukraińskich rodzin z dziećmi. – Wspieramy naszych gości z Ukrainy od lutego 2022 roku i zamierzamy wspierać ich tak długo, jak będzie trzeba. Wierzymy, że dzięki pomocy naszych darczyńców będziemy mogli otwierać kolejne Centra Specjalistyczne SOS, by objąć wsparciem jeszcze większą liczbę potrzebujących dzieci i młodzieży. Chcemy, by miały szansę wrócić do normalnego funkcjonowania, aby poprawiły swój stan zdrowia psychicznego i fizycznego, bo to one są pokoleniem, które będzie budować nową Ukrainę – mówi dyrektor krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, dr Aleksandra Granada.
Kampanię „Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę” można wesprzeć przekazując darowiznę w dowolnej kwocie za pośrednictwem https://sosdzieciukrainy.wioskisos.org/.
***
Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce od 1984 roku pomaga dzieciom porzuconym, opuszczonym, zagrożonym utratą opieki rodziców. Jest częścią organizacji SOS Children’s Villages, obecnej w 137 krajach świata. W Polsce działają 4 Wioski SOS, gdzie dzieci pozbawione opieki rodziców biologicznych znajdują ciepły, kochający dom. Jednocześnie stowarzyszenie rozwija działania profilaktyczne w ramach Programu „SOS Rodzinie”, którego celem jest ochrona przed utratą rodziców i zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzinom w kryzysie. Przez cały 2022 rok z pomocy Programów SOS skorzystało 2417 polskich beneficjentów, w tym 1550 dzieci i młodzieży – 366 w opiece zastępczej oraz 1184 w Programie „SOS Rodzinie”. Oprócz tego, stowarzyszenie pomogło 5 tysiącom osób w Kamerunie i Zimbabwe, a 2215 ukraińskich uchodźców wojennych – głównie dzieci z pieczy zastępczej i ich opiekunowie – otrzymało niezbędną pomoc w relokacji, wsparciu prawnym i psychologicznym
![Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku Biuro prasowe](/files/1666761086/dr-jawor-pacjentka-2_2,w_285,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
![Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji](/files/1666761086/21463-zwop7x1svfnwxws4,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji
![Filary pielęgnacji skóry atopowej](/files/_uploaded/glownekonf_616588203,w_169,wo_300,ho_169,r_png,_small.png)
Filary pielęgnacji skóry atopowej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Gwiazdy
![](/files/1922771799/rzezniczak-pilka-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
![](/files/1922771799/antonio-avenoso-blokady-foto,w_133,_small.jpg)
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto,w_133,_small.jpg)
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.