Chcę być triathlonistą – jak zacząć przygodę z tym sportem?
W stolicy Wielkopolski w kolebce polskiego triathlonu odbyły się niedawno kolejne z cyklu zawody Enea IRONMAN 70.3 Poznań. Są to nie tylko zawody, to przede wszystkim styl życia. Jednym z partnerów wydarzenia był europejski program GOOD MOVE.
GOOD MOVE – Trzymaj formę partnerem akcji
Jedną z atrakcji w trakcie zawodów Enea IRONMAN 70.3 Poznań było stoisko GOOD MOVE, na którym można było nie tylko zjeść pyszne polskie jabłka, ale przede wszystkim dowiedzieć się więcej o zdrowej diecie oraz aktywnościach ruchowych. Program ten powstał w szczególności z myślą o młodych Polakach w przedziale wiekowym od 18 do 34 lat. Nie bez powodu właśnie GOOD MOVE zaangażowało się w tę akcję. To zawody dla najtwardszych, osób, które wiedzą, jak pogodzić sport z życiem, jak zdrowo się odżywiać czy są konsekwentni w codziennych treningach.
„GOOD MOVE to program, który, jak wierzymy, może stać się inspiracją dla wielu młodych osób, które jeszcze szukają swojej drogi. Nie wiedzą, jak prawidłowo się odżywiać ani nie są jeszcze zdecydowani na aktywność ruchową, jaką chcieliby podjąć w swoim życiu. To wiek, w którym podejmuje się najważniejsze decyzje odnośnie swojej przyszłości i my jesteśmy właśnie po to, by przyjść z pomocą” – mówi Karolina Kamińska, Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”, jednego z inicjatorów programu GOOD MOVE.
Trudne początki triathlonisty
Częstym błędem początkujących triathlonistów jest stawianie sił przede wszystkim na jedną z dziedzin. Tymczasem poziom wytrenowania wszystkich tych sportów powinien znajdować się mniej więcej na tym samym poziomie. Taki optymalny trening osoby uprawiającej triathlon to 6 dni w tygodniu, siódmy jest niezbędny na regenerację organizmu. Każdego dnia ćwicz inną dyscyplinę, ale warto powtarzać każdą dwa razy w tygodniu. Wszystko, by utrzymać wysoką formę i wszystkie poszczególne sporty na mniej więcej tym samym poziomie[1].
A poniżej kilka innych ważnych wskazówek dla początkujących:
- Nie zwiększaj tempa czy długości treningu w zależności od nastroju danego dnia, grozi to kontuzją, ale i zmniejszeniem wydolności podczas zawodów.
- Pamiętaj o zachowaniu balansu pomiędzy treningami a życiem osobistym. Rodzina i znajomi, czy też chwila po prostu dla siebie, jak choćby sen czy dłuższa kąpiel, tylko dodają siły do następnych treningów. Warto o tym pamiętać.
- Nie startuj od razu w zawodach na najwyższym poziomie – najlepiej stawiać przed sobą cele realne, które faktycznie będziesz w stanie zrealizować na danym etapie swojej przygody
z triathlonem.[2]

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.