Komunikaty PR

Co Polacy powinni wiedzieć o wpływie stanu psychicznego na kondycję serca?

2022-12-09  |  01:00
Biuro prasowe

Jak wynika z badania* przeprowadzonego przez Huawei CBG Polska, aż 90% Polaków uważa, że stan psychiczny może wpływać na kondycję serca. W dodatku zdaniem ponad połowy ankietowanych negatywne emocje mogą dosłownie „złamać” komuś serce! Czy to prawda? Jak uniknąć długotrwałego stresu i złagodzić skutki codziennych problemów? Psychiatrka Maja Herman pomaga zrozumieć, jak psychika oddziałuje na zdrowie serca i udziela kilku praktycznych wskazówek, jak o nie zadbać.

 

Jak psychika wpływa na serce

Mózg zarządza organami naszego ciała, regulując, w jaki sposób mają działać w danym momencie. Emocje, takie jak złość czy strach, budzą ośrodki stresu. Stres odbierany jest przez organizm jako sygnał do mobilizacji lub zagrożenie, co uruchamia układ współczulny. Powoduje to serię reakcji biochemicznych i mechanicznych, obejmujących m.in. uwalnianie hormonów stresu (kortyzolu, epinefryny), które działają na poszczególne narządy i zwiększają przepływ krwi do określonego obszaru ciała. Serce musi więc pracować szybciej, mocniej i intensywniej. Powszechnie używamy wyrażenia „w mojej głowie szumi, kiedy się denerwuję”. A szumi, ponieważ zwiększony przepływ krwi przez tętnice szyjne powoduje, że możemy rzeczywiście usłyszeć pulsowanie krwi w uszach.

 

Zdrowy organizm jest w stanie samodzielnie regulować tę reakcję, gdy przyczyna stresu (zewnętrzna lub wewnętrzna) zostanie usunięta. W przeciwnym wypadku problem może narastać – więcej krwi w mózgu oznacza na przykład większy niepokój, a większy niepokój to większe pobudzenie i informacja do serca, aby jeszcze bardziej przyspieszyć jego bicie.

 

Czy można dosłownie złamać komuś serce?

Aż 54% Polaków wierzy, że tak! Ich zdaniem silne emocje mogą mieć fizyczny wpływ na mięsień sercowy. Kolejne 22% ankietowanych uważa, że „złamane serce” ma wpływ wyłącznie na stan psychiczny danej osoby. Natomiast 27% respondentów wskazało, że nie da się „złamać” czyjegoś serca. Która odpowiedź jest poprawna?

 

Zespół złamanego serca istnieje i może objawiać się ostrym bólem, zupełnie jakby „pękło nam serce”. Na podstawie parametrów, takich jak ciśnienie krwi czy zaburzenia rytmu serca możemy dowiedzieć się, że mamy do czynienia z pełnoobjawowym syndromem. Odczuwać go mogą osoby, które doświadczyły silnego stresu o podłożu emocjonalnym lub fizycznym. Przyczyną może być więc np. rozstanie z partnerem, strata kogoś bliskiego, mocny ból lub ekstremalny wysiłek fizyczny.

 

Co „złamie” serce kobiety, a co mężczyzny?

Przykłady stresu emocjonalnego, który z większym prawdopodobieństwem „złamie serce” kobiety, to: separacja lub porzucenie, nagła śmierć, negatywne wiadomości o bliskich osobach, kłótnia, wystąpienie publiczne, utrata własności czy wypadek samochodowy. Z drugiej strony przykładami sytuacji, które z większym prawdopodobieństwem „złamią” męskie serce, są: ekstremalny wysiłek fizyczny, zabieg chirurgiczny, zaostrzenie chorób przewlekłych, zdrada i porzucenie przez partnera.

 

Jak uniknąć „złamanego” serca?

Wszystko zmienia wiedza o tym, jak działa mózg i serce oraz że są ze sobą nierozerwalnie związane. Serce może „pękać”z nadmiaru emocji, ale na szczęście emocje można kontrolować. Radzenie sobie z bieżącymi, stresującymi lub ekscytującymi sytuacjami to ważny aspekt dbania o zdrowie serca.

 

Dlatego powinniśmy regularnie chodzić na spacery, wysypiać się, zachowywać równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, medytować, a także zdrowo się odżywiać. Ale czy stosujemy to wystarczająco w praktyce? Kiedy zostaje osiągnięta granica, w której moje ciało może nadal funkcjonować i regulować swoje działanie, a kiedy nie? Słuchaj siebie i swojego ciała. Medycyna nie rozwinęła się jeszcze na tyle, aby możliwe było monitorowanie pracy mózgu w prosty i dostępny dla każdego sposób. Ale możesz monitorować serce. Dbaj więc o peryferyjne elementy tego mechanizmu tak, aby centrum dowodzenia (czyli mózg) funkcjonowało prawidłowo – komentuje psychiatrka, Maja Herman.

 

Zdrowe nawyki i profilaktyka

Najlepszą metodą zmotywowania się do obniżania poziomu stresu jest regularne monitorowanie stanu zdrowia kardiologicznego  i budowanie zdrowych nawyków. Wczesne wykrywanie chorób ma ogromne znaczenie, a dostęp do prostego i dokładnego sprzętu diagnostycznego jest tu nieoceniony. Przykładem takiego urządzenia jest Huawei Watch D – pierwszy smartwatch z funkcjami pomiaru ciśnienia tętniczego i analizy EKG z certyfikatami CE dla urządzenia medycznego. Oznacza to, że pomiary są dokładne i wiarygodne, przez co zdrowie serca można mieć pod większą kontrolą. Taki zegarek jest też świetnym asystentem treningowym, motywuje do regularnego ruchu oraz pomaga lepiej się wysypiać.

* Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badawczy Pollster metodą CAWI. Próbę badawczą wybrano jako reprezentatywna dla osób w wieku 18–65 lat. Zastosowano stratyfikowany dobór losowy, w podziale na miejsce zamieszkania, grupy wiekowe oraz płeć. Próba badawcza obejmuje 550 osób. Badanie zostało przeprowadzone przy użyciu profesjonalnych narzędzi i metodologii.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Motywacja do dokonywania pozytywnych zmian Biuro prasowe
2024-07-30 | 15:00

Motywacja do dokonywania pozytywnych zmian

Czy zdarza ci się, że brakuje ci motywacji do działania? Czy masz trudności z realizacją swoich celów? Czy czujesz się czasem bezsilny i zniechęcony? Jeśli tak, to nie jesteś sam.
Psychologia Sesja pomocy wyjścia z kryzysu - rozmowa jako wstęp do rysowania NeuroGrafiki
2024-07-30 | 12:00

Sesja pomocy wyjścia z kryzysu - rozmowa jako wstęp do rysowania NeuroGrafiki

Wyobraź sobie, że siedzisz na krawężniku po ciężkim wypadku, w którym ktoś zginął. Jesteś w szoku. Tkwisz w tunelu rozpaczy. Twoje życie wisi na włosku, a ty nie widzisz
Psychologia Dobre rady - jak je dawać?
2024-07-24 | 13:35

Dobre rady - jak je dawać?

  Nasze dobre intencje i chęć pomocy, gdy udzielamy porad w trudnych sytuacjach nie zawsze są odbierane przez innych tak, jakbyśmy tego sobie życzyli. Trener mentalny, Daniel Janik

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.