Co warto wiedzieć o pielęgnacji PEH?
Festcom
ul. Admiralska
00-910 Warszawa
agnieszka.nowakowska|festcom.pl| |agnieszka.nowakowska|festcom.pl
660777909
www.festcom.pl
Jaka powinna być perfekcyjna pielęgnacja włosów? Po pierwsze skuteczna, po drugie – idealnie dostosowana do potrzeb naszych pasm. Perfekcyjnie wypielęgnowane włosy wyglądają zdrowo, lśnią i układają się „jednym ruchem szczotki”. Jak osiągnąć taki efekt? Eksperci wskazują, że kluczem do opanowania nawet najbardziej wymagających kosmyków jest utrzymanie równowagi protein, humektantów i emolientów. Słowem – PEH.
PEH to synonim świadomej i spersonalizowanej domowej pielęgnacji włosów oraz symbol prawdziwego przełomu w świecie beauty. Włosomaniaczki, fryzjerzy i trycholodzy zgodnie przyznają, że PEH to prawdziwy kompas, dzięki któremu skutecznie zapewnimy włosom dokładnie te substancje, których w danym momencie potrzebują. Co warto wiedzieć na temat tej metody pielęgnacji pasm?
Zacznijmy od podstaw. Proteiny, emolienty i humektanty to składniki, które zapewniają naszym puklom odpowiedni poziom nawilżenia, budulca strukturalnego i regeneracji. Eksperci wskazują, że kluczową zasadą pielęgnacji w stylu PEH jest utrzymywanie balansu tych trzech grup komponentów w zależności od indywidualnych potrzeb naszych włosów. Jak rozpoznać te potrzeby? Skuteczną wskazówką jest rozpoznanie stopnia ich porowatości… a stąd już tylko krok do odpowiedniego doboru szamponu, wcierki i odżywki. Radzi kosmetolog, Agnieszka Kowalska, Medical Advisor, ekspert marki BAŚKA.
Wskazówka… w szklance z wodą
Jak rozpoznać, czy nasze włosy są wysoko- czy niskoporowate? To proste! Warto wykonać domowy test, a ściślej mówiąc – tzw. „test szklanki z wodą”. Krok pierwszy: napełnij szklankę wodą. Krok drugi, wrzuć do niej włos… i na tym właściwie kończy się Twoje zadanie. Teraz wystarczy odczekać pięć minut, a wynik pojawi się sam. Po chwili możesz sprawdzić, jak „zachowa” się włos. Jeśli pływa, jest niskoporowaty, jeśli opadł na dno – wysokoporowaty. Śrenioporowaty będzie natomiast dryfował pod wodą. Proste. Teraz wystarczy tylko dostosować miks składników aktywnych do struktury pasm – ponieważ każdy z typów włosa potrzebuje odpowiedniej kombinacji komponentów PEH. I tu również eksperci śpieszą z kilkoma podpowiedziami. Niskoporowate włosy „lubią” emolienty bardziej niż proteiny, z kolei wysokoporowate będą świetnie tolerowały proteiny i humektanty. Co należy wiedzieć o humektantach, proteinach i emolientach?
Beauty – trio: proteiny, humektanty i emolienty
Proteiny są podstawowym budulcem włosa. To białka, które nadają pasmom połysk i objętość, ale także „potrafią” skutecznie wypełniać mikrouszkodzenia. Niedobór protein objawia się brakiem objętości i utratą kształtu fryzury, czyli tzw. „oklapnięciem”. Nadmiar z kolei – powoduje plątanie, puszenie i trudności podczas stylizacji. – Warto sięgać po cenne proteiny pochodzenia naturalnego, jak keratyna zawarta w Proteinowym szamponie do skóry głowy i włosów BAŚKA – mówi Agnieszka Kowalska. – Dla zachowania potrzebnego balansu, proteiny równoważymy humektantami, czyli składnikami odpowiedzialnymi za nawilżenie pasm, a uzupełniamy emolientami – dodaje.
Drugim z filarów pielęgnacji w stylu PEH są właśnie humektanty, które odpowiadają za nawilżenie kosmyków, a także za utrzymanie odpowiedniego poziomu ich miękkości i delikatności. Cenione w świecie beauty humektanty to pantenol, gliceryna i niacynamid. – W przypadku pasm wymagających regeneracji i dogłębnego nawilżenia doskonale sprawdzi się duet: Humektantowa odżywka BAŚKA i Humektantowy szampon BAŚKA. Obecne w formułach ekstrakty roślinne, prowitamina B5 i alantoina regenerują oraz nawilżają pasma poprzez wypełnianie mikrouszkodzeń i ubytków – mówi Agnieszka Kowalska.
Filar numer trzy to emolienty, które doskonale „domykają” działanie nawilżających humektantów, sprawiając, że te nie pochłaniają cząsteczek wody (to ich super-moc, która w tym przypadku działałaby jednak na niekorzyść naszych kosmyków). Specjaliści podkreślają, że dzięki sile emolientów możemy dłużej utrzymać efekt nawilżenia pochodzący od humektantów oraz odżywienia – który osiągamy dzięki proteinom. Wniosek – emolienty to samo dobro, ale uwaga – unikajmy ich nadmiaru, żeby uniknąć efektu obciążenia.
Jeden… dwa… trzy…. Trzy kroki do pięknych, zadbanych włosów i do spersonalizowanej pielęgnacji. Pielęgnacja w stylu PEH na dobre zawładnęła światem beauty, stając się hitem włosomaniaczek. I słusznie, ponieważ nasze pasma zdecydowanie potrafią docenić równowagę komponentów w domowym SPA, czerpiąc to, co najlepsze z balansu protein, humektantów i emolientów.
BAŚKA Humektantowa odżywka do włosów malinowa
Odżywka wzmacniająca do włosów zniszczonych i cienkich o zapachu malinowym. Zawiera humektanty, które nawilżają włosy i nadają zdrowej objętości. Obecne w formule ekstrakty roślinne oraz prowitamina B5 i alantoina mają działanie odbudowujące i regenerujące włosy, poprzez wypełnienie mikrouszkodzeń i ubytków szczególnie zniszczonych i matowych kosmyków. Ponadto ekstrakt z kiełków pszenicy, wpływa na ich elastyczność, zdrową objętość i gładkość. Obecny w formule olej z pestek malin, oprócz zapewnienia słodkiego aromatu, doskonale odżywia pasma, dzięki czemu stają się bardziej lśniące i odporne na uszkodzenia.
Pojemność: 250 ml
Cena: ok. 12 zł
BAŚKA Proteinowy szampon do włosów blond i rozjaśnianych o słodkim zapachu jeżyn
Proteinowy szampon do włosów blond oraz rozjaśnianych, o słodkim zapachu jeżyn. Stworzony na bazie składników pochodzenia naturalnego, kompleksowo dbających o włosy, chroniąc je przy tym przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Doskonale myje skórę głowy i włosy. Zawiera keratynę, która wygładza, odżywia i nadaje blasku Twoim włosom. Dodatkowo w skład szamponu wchodzą ,m.in. olej z pestek jeżyn i olej z pestek malin, które wygładzają i nadają połysk oraz tworzą na włosach film chroniący je przed utratą wilgoci. Dodatkowo fiolet gencjanowy neutralizuje tony włosów, które w wyniku farbowania zyskały nieatrakcyjny żółty odcień. Regularna pielęgnacja zapewnia pasmom nie tylko intensywne odżywienie, blask i miękkość, ale również pożądany chłodny odcień blondu.
Pojemność: 500 ml
Cena: ok. 12 zł
Maść Rokitnikowa
Efekt wow przed „wielkim wyjściem”
Moc witaminy C dla pięknej skóry zimą
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA
Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.
Prawo
Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli
W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.
Media
Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca
Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.