Cykl Biegów 5/5 Sezon 2020/2021 już trwa!
Bieg w Pobiedziskach był pierwszym w tym roku w ramach Cyklu Biegów 5/5 Sezon 2020/2021.
8 sierpnia biegacze spotkali się w upalnej, letniej scenerii przy Skansenie Miniatur Szlaku Piastowskiego, a wystartowali spod Grodu Pobiedziska i pobiegli wokół Jeziora Biezdruchowo. Na zawody zapisali się zarówno biegacze, jak i chodziarze nordic walking – łącznie 121 osób i niemal komplet pojawił się na starcie. Organizatorzy zmodyfikowali trasę, by uwzględnić upalną pogodę i warunki rywalizacji. Uczestnicy chwalili inicjatywę organizatorów. Bardzo spodobał się także okolicznościowy medal, stylizowany na monetę bitą w czasach Bolesława Chrobrego i Mieszka II.
Z biegiem na dystansie 5 km najlepiej poradził sobie Marcin Stokowski z Pobiedzisk. Zwycięzcy nie przeszkodziła nawet upalna pogoda, wręcz przeciwnie, był świetnie przygotowany do startu.
– Mamy zupełnie nowe okoliczności i rzeczywiście startów jest nieco mniej. Poza tym trwa okres wakacyjny. Staram się szukać pozytywów i ten okres wykorzystałem na więcej mocnych jednostek treningowych – powiedział zwycięzca biegu, który już na starcie zyskał sporą przewagę. - Na początku „urwałem się” reszcie biegaczy, a później po prostu trzymałem swoje tempo. Rywalizację uznaję za ciekawą – podsumował nasz rozmówca.
Drugie i trzecie miejsce zajęli biegacze ze Swarzędza, czyli Bartosz Przybysz i Radosław Pluciński (z czasami: 18:57 i 19:05). Wśród kobiet z wymagającą trasą najlepiej poradziła sobie Magdalena Przesławska z Wągrowca, z czasem 22:52. Jako druga na mecie zameldowała się Katarzyna Kołaczkowska z miejscowości Potasze (23:16), a jako trzecia – Żaneta Obara z Nekli (23:24).
Rywalizacja na dystansie 5 km toczyła się także w dyscyplinie nordic walking, którą zdominowali zawodnicy z Poznania. Wśród panów wygrał Jacek Witucki, a wśród pań – Karolina Kozłowska.
- Impreza odbyła się w specyficznym okresie, ale czujemy wielką radość, że mimo tego spotkaliśmy się z biegaczami. To już kolejna impreza biegowa, którą współorganizujemy z firmą Agrobex, co oznacza, że nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Z chęcią ugościmy też biegaczy w przyszłości – mówi Jakub Waligóra, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Pobiedziskach.
– Cieszymy się, że mimo upałów i trwającej pandemii, wiele osób postawiło na aktywność fizyczną. Dzięki temu dbamy o nasze samopoczucie – od spalonych kalorii i „przyjemne zmęczenie” po redukcję stresu i budowanie odporności organizmu. – mówi Przemysław Walewski, maratończyk i dyrektor Biegu, szef Polskiego Portalu dla Biegaczy WSZYSTKOOBIEGANIU.PL.
Sierpniowe zawody są pierwszymi w tym roku w ramach Cyklu Biegów 5/5 Sezon 2020/2021. Wiosną panowały niemałe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa i dlatego organizacja zawodów nie była możliwa. Organizatorzy dokonali zmian i według nowego kalendarza, sportowcy będą rywalizować 22 listopada w podpoznańskim Zalasewie, podczas XII Bieg Agrobex Zalasewska Piątka. – Lista startowa jest już praktycznie zamknięta, co ilustruje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się nasze imprezy biegowe. To dla nas, jako organizatorów, wielka satysfakcja. Z nadzieją spoglądamy w kalendarz i planujemy kolejne wydarzenia – zarówno na ten, jak i przyszły sezon – podsumowuje Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży firmy Agrobex.

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.