Komunikaty PR

Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie

2024-10-03  |  12:45
Biuro prasowe

Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie

W Centrum Prasowym PAP odbyła się polska premiera książki „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” autorstwa Bonnie Carroll, prezeski i założycielki Tragedy Assistance Program for Survivors – TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii) i Alana Wolfelta – pedagoga psychoterapeuty oraz doradcy osób pogrążonych w żałobie. Wydanie książki to efekt współpracy Fundacji Dorastaj z Nami i Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Wydarzeniu towarzyszyła debata pt. „Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie”, której Partnerem była Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego.

Wydarzenie odbyło się 2 października br., wzięli w nim udział: Bonnie Carroll, autorka książki; ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa; płk dr n. med. Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii; Karolina Suska, doradczyni edukacyjna Fundacji Dorastaj z Nami oraz Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami. Bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu zawodowym, uczestnicy debaty odpowiedzieli na pytania dotyczące żałoby, sposobów jej przechodzenia przez dzieci i dorosłych, a także możliwości niesienia pomocy rodzinom poległych członków służb mundurowych. Debatę poprowadziła Magdalena Rigamonti, dziennikarka Onetu i wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Dorastaj z Nami.

Służba, poświęcenie, szacunek

W Polsce każdego dnia około 330 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych wychodzi do pracy. Niestety, od 1989 r. ponad 350 naszych strażaków, policjantów i żołnierzy nie wróciło do domu. Chociaż służba publiczna wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem, w Polsce jest blisko 97 tys. funkcjonariuszy policji, prawie 140 tys. żołnierzy, a także około 30 tys. strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

- Służba wojskowa to dla osób, które wybrały tego typu drogę życiową, przede wszystkim wyzwanie i poświęcenie dla innych, za co należy im się szacunek i wsparcie. Jednocześnie, tego typu profesja wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia lub życia, o czym przekonaliśmy się niejednokrotnie. Dzisiejsza rzeczywistość charakteryzuje się niestabilnością w relacjach międzynarodowych, co wymusza prowadzenie misji i operacji pokojowych lub stabilizacyjnych w różnych zakątkach świata. Uczestnikiem tego rodzaju działań, nieprzerwanie od roku 1953 r., jest również Polska. Nasi żołnierze swoją służbą poza granicami Ojczyzny pod flagami NATO, ONZ i Unii Europejskiej - nie tylko dbają o bezpieczeństwo na świecie, ale także reprezentują polskie państwo, które jest współodpowiedzialne za międzynarodowy ład i porządek – tłumaczy ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Dzięki współpracy Fundacji Dorastaj z Nami i Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, na polskim rynku ukazała się książka pt. „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” (tytuł oryginału: „Healing Your Grieving Heart After a Military Death: 100 Practical Ideas for Family and Friends”) autorstwa Bonnie Carroll, prezeski i założycielki Tragedy Assistance Program for Survivors – TAPS (Programu Pomocy Ofiarom Tragedii), emerytowanej oficer armii Stanów Zjednoczonych oraz Alana Wolfelta – pedagoga, psychoterapeuty, doradcy osób pogrążonych w żałobie.

- Gdy ktoś, kogo kochasz, służył w wojsku i zginął na służbie, wyjątkowa natura tej straty sprawia, że twoja podróż przez smutek ma wiele barw. W naszej najnowszej książce pragniemy pochylić się nad doświadczeniami każdej z osób, która przeżyła żałobę i sprawić, aby pamięć o zmarłym bliskim mogła być tak pełna i wartościowa, jak to tylko możliwe - mówi Bonnie Carroll.

Książka „Gdy polegnie żołnierz. 100 praktycznych porad dla rodziny i przyjaciół” to napisany empatycznym językiem poradnik dla osób przechodzących przez czas żałoby oraz ich najbliższych, którzy pragną wesprzeć rodzinę w tym trudnym procesie. Publikacja bazuje nie tylko na doświadczeniu samych autorów, ale przede wszystkim na doświadczeniu tysięcy osób, których bliscy polegli na służbie. Z tymi głęboko zranionymi ludźmi autorzy prowadzili warsztaty, terapie i rozmowy – bardzo długie, trudne i poruszające, aby dodać im wsparcia i otuchy. Dzięki temu, w poradniku znalazło się wiele uniwersalnych rad dotyczących oswajania bólu po stracie, definiowania na nowo sensu życia, czy uświadamiania sobie stresu pourazowego. O tym, jak istotna jest inicjatywa niesienia profesjonalnej pomocy rodzinie i przyjaciołom po śmierci bliskiej osoby, świadczą tegoroczne badania zrealizowane na zlecenie Fundacji Dorastaj z Nami, z których wynika, że aż 93 proc. ankietowanych nie korzystało z pomocy psychologa lub grupy wsparcia w trakcie żałoby

- Najnowsza publikacja dwójki autorów, Carroll i Wolfelta to przede wszystkim duchowy przewodnik dotyczący spraw zasadniczych w procesie oswajania bólu. To pomoc dla wszystkich tych, którzy stracili najbliższych i pragną na nowo zdefiniować sens własnego życia. Zawarte w niej wskazówki przyniosą ukojenie nie tylko rodzinie i przyjaciołom poległych na służbie, ale każdemu, kto mierzy się z traumą spowodowaną stratą ukochanej osoby. Jak wskazują wyniki badań, aż 90 proc. ankietowanych chociaż raz przeżywało żałobę po śmierci bliskiego. Temat jest więc bardzo istotny, ponieważ dotyczy większości społeczeństwa - podkreśla Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami i dodaje - Dla nas pojawienie się na polskim rynku tak wartościowej książki to także początek współpracy z TAPS. Obie organizacje mają ten sam cel – pomagać ludziom, których bliscy polegli lub zostali ciężko ranni na służbie. Wierzymy, że wzajemna empatia i wymiana doświadczeń zaowocuje nowymi inicjatywami wspierania rodzin i przyjaciół, a zwłaszcza dzieci Bohaterów.

Czym jest żałoba i dlaczego tak trudno podnieść się po stracie?

Debata Fundacji Dorastaj z Nami

Debata zatytułowana „Czego nie wiemy o żałobie? 100 praktycznych porad dla rodzin po stracie”, której inicjatorem była Fundacja Dorastaj z Nami, została zorganizowana, aby przybliżyć temat żałoby, przedstawić możliwe sposoby radzenia sobie z nagłą stratą bliskiej osoby, a także wskazać metody pomocy dzieciom i dorosłym, którzy mierzą się ze śmiercią swoich krewnych i przyjaciół. Partnerem debaty była Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego.

- Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego wraz z Fundacją Dorastaj z Nami, podjęła ważny społecznie temat wsparcia dla dzieci żołnierzy, strażaków i policjantów, którzy stracili życie pełniąc służbę. To próba odwdzięczenia się za poświęcenie i ofiarność tych, którzy w szczególnych okolicznościach narażali swoje zdrowie, aby pomagać innym. Nic nie zrekompensuje utraty rodzica, ale pomoc rodzinie, a szczególnie dzieciom takich osób to część ważnej umowy społecznej - mówi Tomasz Bujak, prezes zarządu Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego.

Wśród zaproszonych prelegentów obecni byli m.in. Magdalena Pawlak, prezeska zarządu Fundacji Dorastaj z Nami, ppłk dr Katarzyna Rzadkowska, dyrektorka Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, płk dr n. med. Radosław Tworus, Kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii, Karolina Suska, doradczyni edukacyjna Fundacji Dorastaj z Nami.

Pierwszy okres po stracie bliskiej osoby to nie tylko rozpacz, poczucie krzywdy, nieodwracalnej zmiany w życiu, ale często także poczucie wielkiej samotności. Osoby, które dawniej chętnie przebywały w towarzystwie, nagle wydają się odwracać od ludzi i unikać wszelkich kontaktów. Ci, którzy im towarzyszą, stają wtedy przed wyzwaniem zorganizowania skutecznej pomocy i okazania potrzebnego wsparcia.

Jednym z trudniejszych aspektów w temacie żałoby jest doświadczenie straty przez najmłodszych. Jak podkreślali specjaliści, nagłe i gwałtowne odejście skutkuje rodzajem psychicznego zranienia, dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się przez najbliższych w odpowiednią wiedzę i narzędzia, które wesprą najmłodszych w przejściu przez traumę. Zgodnie z badaniami Fundacji Dorastaj z Nami, aż 45 proc. badanych nie wie, jak wspierać osoby w żałobie, dlatego tak istotna jest pomoc ekspertów.

Pełen zapis debaty oraz więcej informacji o Fundacji Dorastaj z Nami na stronie www.dorastajznami.org

Pomoc rodzinom poległych bohaterów

Fundacja Dorastaj z Nami jest jedyną organizacją pozarządową w Polsce, która od 2010 r. inspiruje różne grupy społeczne i biznesowe, aby działały wspólnie na rzecz pomocy dzieciom, które straciły rodzica pełniącego służbę. Głównym celem jej działalności jest długotrwałe wspieranie najmłodszych w okresie ich edukacji, aż do 25. roku życia. Od chwili powołania Fundacja objęła opieką już ponad 300 dzieci. Fundacja stale podejmuje działania na rzecz wzmacniania szacunku dla służb publicznych w Polsce. W tym celu cyklicznie organizuje debaty, wydaje magazyny oraz książki, a także organizuje wystawy. Jest pomysłodawcą licznych kampanii, w tym kampanii społecznej „Dla Ciebie zginął żołnierz, strażak, policjant, a dla mnie tata”, której celem jest pokazanie, że za każdym mundurem stoi człowiek mający dom, rodzinę i bliskich. Na stronie Fundacji (www.dorastajznami.org) można poznać historie poległych bohaterów.

Tragedy Assistance Program for Survivors (TAPS) to amerykańska organizacja non-profit założona w 1994 r., która zapewnia opiekę i wsparcie wszystkim tym, którzy stracili bliską osobę służącą w armii USA. TAPS pomaga rodzinom poradzić sobie ze stratą bliskich im żołnierzy lub weteranów, a także zapewnia im możliwość kontaktu z osobami, które doświadczyły podobnych tragedii.

Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa to ośrodek, w którym weterani oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji, w szczególności prawnych i psychologicznych, w zakresie możliwości rozwiązania nurtujących ich problemów. Centrum aktywnie współpracuje z właściwymi w danej sprawie instytucjami resortowymi i pozaresortowymi oraz organizacjami i stowarzyszeniami pozarządowymi. Centrum działa także na rzecz integracji środowiska weteranów wokół wspólnie realizowanych przedsięwzięć i podejmowanych inicjatyw.

Fundacja BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego zajmuje się wsparciem możliwości rozwoju dzieci i młodzieży, które z racji miejsca zamieszkania i sytuacji materialnej rodziny mają utrudniony dostęp do podstawowych dóbr edukacji, nauki, kultury. Działania fundacji skierowane są do dzieci z małych miejscowości. Fundacja prowadzi programy edukacyjne oraz stypendialne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Psychologia Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle Biuro prasowe
2024-12-09 | 12:35

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle

W sobotę, 14 grudnia, w godz. 11.00-18.00 wraz z przedstawicielkami „Gryfnych Bajlti” oraz ich podopiecznymi zapraszamy do Parku andlowego Arena w Gliwicach na warsztaty ozdabiania
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-22 | 10:30

Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?

Neuroróżnorodność to pojęcie, które zyskuje na popularności w kontekście współczesnego rynku pracy. Obejmuje osoby o różnych profilach neurologicznych, takich jak autyzm, ADHD, dysleksja czy zespół
Psychologia BRAK ZDJĘCIA
2024-11-12 | 10:00

Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany

W świecie technologii zmiany są jedyną stałą. Dla osób zarządzających zespołami IT to nie tylko wyzwanie, ale i szansa – mogą być przewodnikami i przewodniczkami, którzy rozwijają potencjał swoich zespołów.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Finanse

Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne

Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.

Film

Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani

Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.