Komunikaty PR

Czy Ty i Twoja rodzina jesteście już GOTOWI?

2020-07-15  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Grzegorz Miller
Millermedia

Nugat 7
02-776 Warszawa
grzegorz|millermedia.pl| |grzegorz|millermedia.pl
608309316
millermedia.pl

Czy Ty i Twoja rodzina jesteście już GOTOWI na powódź / pożar / wypadek komunikacyjny?

Pożary, wypadki komunikacyjne oraz skutki gwałtownych zjawisk pogodowych to najczęstsze sytuacje, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie, życie i majątek. Czy można się przygotować na wypadek na autostradzie? Jak przygotować rodzinny plan awaryjny na wypadek pożaru? Jakim kolorem flagi dać znać pilotowi helikoptera, że potrzebna nam jest pomoc medyczna, gdy wokół panuje gigantyczna powódź? Ile czasu przeżyjesz w silnie zadymionym pomieszczeniu, bez dopływu powietrza? Na te pytania odpowiedzi zna Fundacja Gotowi.org, udostępniająca Polakom portal z darmową wiedzą z zakresu bezpieczeństwa i codziennej zapobiegliwości, które w momencie zagrożenia mogą uratować życie nam i naszym bliskim.

 

Do czasu pojawienia się COVID-19 niewielu z nas zastanawiało się nad zagrożeniami, ich skutkami czy podejmowało wysiłki w przygotowania na trudne czasy. W Polsce większość z nas żyła w poczuciu powszechnego bezpieczeństwa i względnego komfortu życia. Dopiero ogólnoświatowa Pandemia wielu poruszyła, a rozwój sytuacji w jej początkach zmusił do podjęcia konkretnych działań zapobiegawczych (Polacy wypłacili z banków ponad 30 mld zł, dokonywali dość chaotycznych zakupów na zapas, wszędzie szukali wskazówek postępowania dla zachowania życia i zdrowia).

 

Długotrwały brak pracy będący skutkiem pandemii stał się katastrofą na szczeblu niejednej rodziny. Następnie wiosną, trwająca od kilku lat Susza, bardzo się nasiliła. Wraz z nią pojawiły się Pożary domów, lasów i łąk, wzrosły ceny żywności, będące skutkiem suszy. Wszyscy potrzebowaliśmy deszczu i przez kilka ostatnich tygodni padało. Ale niestety, były to głównie opady gwałtowne, krótkotrwałe i ogromnie obfite – typowe raczej dla tropików. W kraju doszło do wielu podtopień i Powodzi. Po zalaniu elektrowni Bełchatów i awarii w kilku mniejszych elektrowniach gwałtownie wzrosła cena prądu. Do blackoutu w prawdzie nie doszło, ale deficyt mocy w Polsce w jednym dniu wyniósł 13 GW! (całkowite zapotrzebowanie odbiorców w Polsce na moc wynosi 21GW). Oznacza to, że Długotrwały brak prądu wisiał na włosku. 

 

Ta krótka analiza sytuacji w Polsce tylko od początku 2020 roku jednoznacznie wskazuje, że dla własnego bezpieczeństwa i komfortu życia powinniśmy się przygotować. Zwłaszcza na gwałtowne zjawiska pogodowe. Niebezpieczne zjawiska meteorologiczne realnie zagrażają naszemu zdrowiu, życiu, ale także niosą straty materialne, czasem niszcząc w sekundzie dorobek życia kilku pokoleń.

Przykładem są powodzie, które tylko w ostatnich 25 lat nawiedzając cyklicznie różne regiony Polski w ciągu kilku dni powodowały katastrofalne, a często nigdy już nieodwracalne w skutkach zmiany w życiu wielu polskich rodzin. W powodzi tysiąclecia (1997) zginęło 56 osób, zniszczonych zostało 72 267 budynków, straty materialne oszacowano na 14 miliardów złotych. Fala powodziowa, która przeszła przez Polskę w 2010 roku ponownie przyniosła podobnie przerażające statystyki. Tegoroczne czerwcowe gwałtowne burze i deszcze wywołały powodzie na Podkarpaciu i lokalne podtopienia na Mazowszu, m.in. w wielu dzielnicach Warszawy.

Takie zjawiska przychodzą nagle i przypominają nam, że musimy być zawsze gotowi na zagrożenie, mieć plan i według niego działać. Wszyscy możemy stać się uczestnikami nagłych wydarzeń w swoim miejscu zamieszkania: wracając z pracy, ze szkoły, jedząc obiad.

Żyjąc w Polsce powinniśmy mieć świadomość tego, na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni w tej strefie klimatycznej. Każdy z nas narażony jest też na ryzyko pożaru, np. z powodu wybuchu gazu czy nieszczelnej instalacji elektrycznej. Wychodząc z domu nie przewidzimy wypadku w komunikacji miejskiej. Nie jesteśmy w stanie uniknąć wszystkich zagrożeń. Ważne, aby w codzienności świadomie stawiać sobie podstawowe pytania: jak zabezpieczyć swoją rodzinę, dom, wodę pitną, pożywienie, schronienie na czas kryzysu, jak zabezpieczyć ważne dokumenty, kwestie materialne?

 

Bądźmy Gotowi! Nie dajmy się!

Pod takim hasłem Fundacja Gotowi.org, twórca portalu http://gotowi.org, jedynego i największego bezpłatnego serwisu o zagrożeniach i sposobach radzenia sobie z nimi prowadzi swoją kampanię informacyjną dla każdego z nas. Celem tej kampanii jest szerzenie wiedzy o przygotowaniu się na zagrożenia oraz skutecznym radzeniu sobie z nimi. Fundacja chce dotrzeć do świadomości Polaków i zwrócić uwagę, że zwykła zapobiegliwość i bycie gotowym na zagrożenia mogą uratować życie. 

- Misją Fundacji Gotowi.org jest stworzenie stałej kampanii informacyjnej skierowanej do wszystkich Polaków – mówi Agnieszka Kordalewska, Prezes Fundacji Gotowi.org. – Efektem kampanii ma być realne zwiększenie bezpieczeństwa każdego obywatela i poprawienie w stopniu znacznym jego zdolności do przetrwania zarówno katastrof naturalnych, jak i zagrożeń, będących skutkiem działalności człowieka. Skuteczne poradzenie sobie z zagrożeniem to często bycie świadomym tego, na co musimy być gotowi w codzienności. Ta świadomość i zdrowy rozsądek w zapobieganiu są kluczowe dla ochrony naszego życia, zdrowia naszych bliskich, naszego majątku – dodaje Agnieszka.

Fundacja Gotowi.org realizuje swoje cele między innymi poprzez udostępnianie kompleksowej wiedzy na temat zagrożeń. Udostępniona wiedza jest podana w bardzo przystępny sposób, tak aby każdy miał do niej łatwy dostęp. Szeroka lista zagrożeń znajduje się na stronie https://gotowi.org/zagrozenia/ i obejmuje aż 35 pozycji – od ataków cybernetycznych po zagrożenia chemiczne w gospodarstwie domowym. Zalecenia postępowania w przypadku zagrożeń podane są według schematu:

  • Przed - co trzeba wiedzieć i wykonać przed zagrożeniem,
  • Podczas - jak się zachowywać i jakie czynności podjąć w trakcie zagrożenia oraz
  • Po - jak postępować po ustąpieniu zagrożeniu.

 

Lista zagrożeń stanowi kompletne źródło wiedzy – została stworzona w taki sposób, aby każdy mógł się odpowiednio przygotować na zagrożenia występujące nie tylko na terenie naszego kraju. Lista obejmuje także zagrożenia pojawiające się na różnych krańcach ziemi, bo wszędzie tam udajemy się na urlop lub służbowo. Zagrożenie może nas spotkać zawsze i wszędzie, dlatego rekomendowane jest korzystanie z listy zagrożeń i ustalenie, które z nich mogą się potencjalnie wydarzyć w miejscu, gdzie jesteśmy lub w miejscu, do którego się udajemy.   

 

O Fundacji Gotowi.org

Fundacja Gotowi.org powstała w 2019 roku w wyniku starań i pasji Agnieszki Kordalewskiej, obecnej Prezes Fundacji. Agnieszka Kordalewska interesuje się tematyką przygotowania na nagłe sytuacje życiowe od wielu lat. Swoje zainteresowania i doświadczenia przekuła w zorganizowaną działalność społeczną. Impulsem do działań była wojna na Ukrainie i potrzeba przygotowania się na każdą sytuację. W 2015 roku Agnieszka Kordalewska stworzyła Kurs Informacji Konkretnej (KIK) – rozwijany obecnie w Fundacji Gotowi.org program edukacyjny z zakresu przygotowania na niebezpieczeństwa dla jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, szkół, uczelni, organizacji pozarządowych. W tym samym roku Kordalewska współtworzyła z Andrzejem Mellerem dokument dla Focus.tv na temat przygotowania na sytuacje awaryjne pt. „Przetrwać koniec świata”. Pracując jednocześnie na eksponowanym stanowisku w korporacji, opracowywała materiały z zakresu KIK oraz szerzyła w wywiadach prasowych ideę bycia gotową na wszelkie zagrożenia. Poprzez Fundację Gotowi.org zdobytą wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami pragnie dzielić się dziś w usystematyzowany, a jednocześnie przystępny sposób ze wszystkimi Polakami.

 

Fundacja GOTOWI.ORG                                                                               Kontakt dla mediów

Agnieszka Kordalewska                                                                               Grzegorz Miller, Millermedia

Tel. 734 167 915                                                                                              tel. 608 309 316

a.kordalewska@gotowi.org                                                                       grzegorz@millermedia.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Millermedia
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień? Biuro prasowe
2024-12-31 | 14:15

SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?

Większość z nas ma już określone plany na sylwestra, ale niektórzy, zastanawiają się dopiero w ostatniej chwili, jak spędzić ostatnią noc w roku. Wyjazd last minute w tym
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2024-12-30 | 09:00

MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia

Stres dotyka niemal każdego z nas. Aż 95% osób aktywnych zawodowo odczuwa napięcie w pracy. Taki sam odsetek Polaków twierdzi, że stresujące jest ich życie prywatne. Niemalże identyczna jest też częstotliwość stresu
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.

Gwiazdy

Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało

Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.