Komunikaty PR

Czy znasz najbardziej aktualną piramidę zdrowego żywienia?

2021-11-25  |  07:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Informacja prasowa

 

Czy znasz najbardziej aktualną piramidę zdrowego żywienia?

Poznaj najnowsze trendy.

 

Styl życia i dieta mają duży wpływ na nasze zdrowie i energię. W zachowaniu balansu w codziennym jadłospisie pomaga piramida zdrowego odżywiania, która zmienia się wraz z postępem nauki i rozwojem badań nad żywnością. Mimo że lista niezbędnych produktów wciąż pozostaje ta sama, pojawiają się nowe trendy dotyczące proporcji.

 

Piramida żywienia w sposób graficzny obrazuje, jakie produkty powinny dominować w naszym codziennym jadłospisie, a które powinniśmy ograniczać. Z aktualnych danych Instytutu Żywności i Żywienia wynika, że prym na liście wciąż wiodą warzywa i owoce, których codzienne proporcje powinny wynosić między ¼ a ¾. Następnie rekomendowane są produkty zbożowe, m.in. pełnoziarniste oraz nabiał. Według dietetyków dziennie powinniśmy dostarczyć do organizmu przynajmniej 2 szklanki mleka lub spożyć jego zamienniki np. jogurt naturalny, kefir, czy maślankę. Wśród produktów, które należy jeść rzadziej są m.in. mięso, ryby, jaja. Dietetycy rekomendują ograniczać tłuszcze nasycone, cukier, słodycze, alkohol oraz sól.

 

- Zachowanie odpowiednich proporcji w codziennym jadłospisie jest bardzo ważne dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ważne, poza świadomością są także realne wprowadzenie i utrzymanie rekomendowanych zaleceń. Jeśli stosujemy diety, które bezwzględnie wykluczają określone produkty, warto skonsultować plan żywienia z dietetykiem i włączyć do diety składniki, które mogą je zastąpić. W Pomelo komponujemy posiłki tak, by nie brakowało w nich żadnego z najważniejszych elementów, stanowiących podstawę aktualnej piramidy żywienia, również w przypadku diet wykluczających, tzn. wege, wegan, bez glutenu i bez laktozy. Pamiętajmy, że zgodnie z przysłowiem „jesteś tym, co jesz”, posiłki, po które codziennie sięgamy, mają decydujący wpływ na nasze codziennie samopoczucie i zdrowie.  – mówi Katarzyna Lechnik, dietetyk cateringu dietetycznego Pomelo.

 

Obecnie, poza piramidą żywienia, popularność zyskuje jej odpowiednik, czyli „zdrowy talerz”. Instytut Żywności i Żywienia zaleca, jakie produkty powinny się na nim znaleźć.  Zgodnie z rekomendacją zdrowy talerz, to więcej warzyw i owoców, produktów zbożowych z pełnego ziarna, nasion roślin strączkowych oraz ryb, a mniej soli, mięsa czerwonego, cukru i słodzonych napojów.

 

Klucz do zdrowia, to także, m.in. regularne spożywanie posiłków, aktywność fizyczna, picie odpowiedniej ilości wody oraz wysypianie się. Dietetycy sugerują przyjmowanie 5 posiłków dziennie w równomiernych odstępach czasowych oraz picie min. 1,5 l wody dziennie. Dodatkowo, należy pamiętać o ruchu, który w każdej formie – spaceru, biegu, siłowni – jest źródłem zdrowia.

 

Catering dietetyczny Pomelo oferuje 12 zróżnicowanych diet, dedykowanych osobom aktywnym fizycznie, kobietom w ciąży oraz tym, którzy m.in. chcą schudnąć, czy przejść na dietę wykluczającą. Wszystkie posiłki powstają pod okiem doświadczonych dietetyków i uwzględniają piramidę zdrowego żywienia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego? Biuro prasowe
2024-11-04 | 14:35

Czy Twoje codzienne zmęczenie może być objawem głębszego problemu zdrowotnego?

W dzisiejszym dynamicznym świecie coraz więcej osób zgłasza dolegliwości związane z przewlekłym zmęczeniem, problemami ze snem, oraz brakiem energii, co wpływa nie tylko na ich
Zdrowie Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy
2024-10-30 | 14:10

Wrodzona łamliwość kości, obrzęk stawów i wypadanie zębów. Obchodzimy Światowy

Hipofosfatazja (HPP) to rzadkie schorzenie metaboliczne o podłożu genetycznym, które sprawia, że kości oraz zęby stają się słabe, kruche i podatne na złamania. U dzieci HPP objawia
Zdrowie Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins
2024-10-29 | 14:00

Inspirujące spotkanie z Ewą Ewart i Magdą Atkins

Centrum Designu DOMOTEKA świętowało swoje 18. urodziny w wyjątkowej atmosferze, łącząc miłośników dobrego wzornictwa, sztuki i filmu. W ramach jubileuszowego wydarzenia,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.