Czym jest wellbeing i jak go w życiu osiągnąć?
Agencja Face It
ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/
Od wielu lat słyszymy o work-life balance, widzimy olbrzymie zmiany w podejściu do życia i wykonywanego zawodu. Nie chcemy już tylko pracować bez celu, dbamy o nasz organizm bardziej niż kiedykolwiek. Chcemy też dbać o naszą psychikę. 8 września obchodziliśmy jest Światowy Dzień Wellbeingu. Co jednak kryje się pod tym pojęciem? Jak ten stan osiągnąć i z czym się on wiąże?
Na początku należy zaznaczyć, że work-life balance jest składową wellbeingu. Pod tym pojęciem kryje się mianowicie zachowanie życiowej równowagi i zdrowia psychicznego. To, co jednak proste z definicji, niestety nie jest wcale łatwe w codziennym życiu. Żyjemy w bardzo wygodnych czasach. Nie jesteśmy uwiązani w jednej pracy, potrafimy walczyć o swoje. Ćwiczymy, mamy dostęp do wszelkiej zdrowej żywności i suplementów o jakich możemy pomarzyć. Podróżujemy, interesujemy się rozwojem osobistym. Wiemy jak ważne są emocje, kontakty z ludźmi oraz doświadczenia z dzieciństwa. Mimo to jednak, mamy pandemię chorób psychicznych, depresji, także u najmłodszych członków społeczności. Coś tu poszło nie tak! Dlatego zwracanie uwagi na takie dni jak Dzień Wellbeingu jest ważne.
Równowaga w życiu zawsze będzie ważna
Jing i jang, równowaga – to bardzo symboliczne w wielu kulturach pojęcie, jest czymś, do czego dążymy na co dzień. Po wielu latach kultury „zapier****”, w końcu coś kliknęło i odwróciliśmy ten trend. Rodzice nie chcą już spędzać dzieciństwa swoich dzieci w pracy, chcą widzieć jak ich pociechy rosną i się rozwijają. Coraz młodsi pracownicy odrzucają większe zarobki, jeśli za nimi idą nadgodziny i brak czasu na podróże. Mimo ekonomicznie trudnej sytuacji, nie chcemy poświęcić życia i naszych wartości jedynie dla pieniędzy. Jeszcze 20 lat temu, było to nie do pomyślenia. Co się zatem zmieniło?
Właśnie takie ruchy jak te zachęcające do wellbeingu, do szukania równowagi, otworzyły nam oczy na świat. Na to, że mamy do przeżycia tylko jedno życie. O ile daleki jestem od postępowania typu „rzuć wszystko i zamieszkaj w Bieszczadach” (chyba, że kogoś już na to stać), to popieram z całą mocą zachowanie równowagi i nie zatracanie się jedynie w jednej sferze codzienności. Zbyt mocne poświęcenie się pracy może zaowocuje większą ilością zer na koncie, ale sprawi, że nasze dzieci nie będą chciały mieć z nami zbyt wiele do czynienia, a nasze zdrowie ulegnie pogorszeniu. Ja w swoim życiu staram się tę równowagę w miarę możliwości zachowywać. Intensywnie pracuję, ale pozwalam sobie na moje „miniemerytury” i wtedy zwiedzam najdalsze zakątki globu i spędzam czas z najbliższymi ludźmi. Bo tego potrzebujemy, nawet jeżeli na pierwszy rzut oka czujemy inaczej. Potrzebujemy odpoczynku oraz kontaktu z człowiekiem!
Cyfrowy wellbeing
Wychodząc od kontaktu z człowiekiem można od razu wspomnieć, że cyfrowy wellbeing nigdy nie był potrzebny tak jak obecnie. Spotkania z ludźmi zastąpiliśmy wirtualnymi. Okazuje się jednak, że to nie to samo, a do szczęścia potrzebujemy prawdziwych ludzi, na żywo. Fala uzależnień od sieci, telefonu jest ogromna. Widzimy to nie tylko u dorosłych ale także u dzieci. Najmłodsi często nie potrafią się skupić na lekcji, nie wiedzą jak się uczyć, bo ich mózg przyzwyczaił się już do krótkich form tik toka.
Mimo, że internet to olbrzymie dobrodziejstwo, niewłaściwie użytkowany może doprowadzić i doprowadza do tragedii. W takich właśnie przypadkach z największą mocą nalegam, aby zwracać uwagę na to ile czasu w sieci i na czym spędzają dzieci. Co jednak kluczowe, my dorośli powinniśmy dawać im przykład. Gdy będą widzieli nas z nosami w komórkach non stop, to nie dziwmy się, że nie słuchają naszych argumentów co do korzystania z telefonów.
Cyfrowy wellbeing jest niezwykle mocno połączony ze zdrowiem psychicznym. Hejt w internecie, szukanie atencji, szkodliwe trendy viralowe (które już doprowadziły do śmierci wielu młodych osób), to tylko wierzchołek góry lodowej, nad którym należy mieć kontrolę. Nadmierne korzystanie z internetu doprowadza do zaburzeń psychicznych ale i fizycznych, na czele z zaburzeniami snu, który ma wpływa na cały nasz organizm. Zachęcam więc do higieny cyfrowej i wylogowania się do życia.
Jak osiągnąć wellbneing w codziennym życiu?
Zdrowie psychiczne to podstawowe prawo każdego człowieka. Dobrostan psychiczny jest niezwykle istotną częścią wellbeingu. O ile stres w życiu, ten motywujący i krótkotrwały jest oczywiście potrzebny, to przewlekły stres nasz wyniszcza. Co zatem robić, aby jak najbardziej przybliżyć się do zachowania równowagi?
- Równowaga między pracą a życiem prywatnym – wspomniany wcześniej work-life balance będzie tutaj bardzo ważny. Nie pozwólmy aby praca zawładnęła naszym życiem, jest to kluczowe. Wpisuj w kalendarz wyjazdy wakacyjne, po prostu planuj wolny czas tak, jak planujesz zadania w pracy.
- Przyjaźń na żywo – badania dowodzą, że w życiu nie musimy mieć 10 przyjaciół, wystarczy dosłownie dwóch, trzech ale prawdziwych, takich na których możemy zawsze liczyć. Dbajmy o kontakty międzyludzkie i spotykajmy się w realu. Pozytywna energia ludzi jest nam potrzebna.
- Mądre korzystanie z internetu i telefonu – nie dajmy się zamknąć w wirtualnym świecie tych małych urządzeń, korzystajmy z nich z głową i wyznaczajmy sobie na to czas np. po 21:00 nie dotykamy telefonu!
- Nauka i rozwój – nie bójmy się poznawać nowych rzeczy, czasami wyjdźmy z naszej stresy komfortu, to nas najbardziej rozwija – zawsze chciałeś skoczyć ze spadochronem ale się bałeś? Teraz jest na to czas! Marzysz o nauce mandaryńskiego? Bardzo proszę!
- Rozwój fizyczny – zarówno zbytnie poświęcenie pracy jak i zatracenie się z wirtualnym świecie sprawiają, że cierpi nie tylko nasza psychika ale i ciało. Umiarkowana aktywność fizyczna jest niezbędna aby zachować zdrowie, nie ma tutaj odstępstw. Nie musisz wyczynowo biegać, ale spacery są minimum jakie należy wykonać.
- Czas na łonie natury – Lasoterapia, grounding, to tylko niektóre z trendów jakie w ostatnich latach da się zauważyć. To nic innego jak powrót do natury z którą nasze ciało jest połączone, ale o tym zapomnieliśmy! Badanie wskazują, że przebywanie wśród zieleni obniża ciśnienie krwi i zmniejsza poziom kortyzolu. Oderwijmy się zatem od ekranów i wyjdźmy na zewnątrz!
Wspomniane wyżej sposoby wydają się banalnie proste, w rzeczywistości wszyscy wiemy, że takie nie są… Kiedy ostatnio stałeś bosymi stopami na trawie? No właśnie… Życiowa równowaga to nie jest coś, co się da łatwo osiągnąć, ale warto do niej dążyć, bo wyzwaniem i radością jest sam proces. Właśnie w tym procesie poznajemy siebie i świat. Do czego bardzo zachęcam.
Jakub B. Bączek
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jakub B. Bączek - Trener mentalny Mistrzów Świata i olimpijczyków, właściciel kilku firm, autor ponad 20 książek, sprzedawanych dziś w 17 krajach. Wykładowca studiów MBA na Akademii Leona Koźmińskiego, ekspert telewizyjny, mówca inspiracyjny, regularnie zapraszany do czołowych banków i korporacji.
Twórca Akademii Trenerów Mentalnych™ i popularnych projektów szkoleniowych w Polsce i za granicą. Prywatnie pasjonat podróży, gry w golfa, buddyzmu i czytania książek. Uważa, że marzenia się nie spełniają – marzenia się... SPEŁNIA!

Warsztaty pierrnikowe z fundacją Gryfne Bajtle
Czym różni się kariera zawodowa osób neuroatypowych od pozostałych?
Jak budować zespoły IT otwarte na zmiany
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.