Darmowy dostęp do Netflixa z powodu pandemii? Uważaj, to oszustwo.
Cyberprzestępcy za wszelką cenę chcą wykraść nasze dane. W dobie pandemii chcą wyłudzić informacje o nas za sprawą oszustwa, jakim jest informacja wysyłana do użytkowników głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz aplikacji WhatsApp. W krótkiej wiadomości tekstowej otrzymujemy informację, że Netflix oferuje darmowy dostęp do materiałów wideo z racji panującej pandemii. Należy uważać na takie treści, ponieważ jest to oczywiście oszustwo.
Eksperci do spraw bezpieczeństwa zaobserwowali, że hakerzy wysyłają krótkie wiadomości tekstowe z linkiem, który ma kierować do serwisu Netflix udostępniającego filmy i seriale online. Treść może brzmieć mniej więcej w ten sposób: “Ze względu na pandemię wirusa koronawirus na całym świecie Netflix oferuje darmowy dostęp do swojej platformy w okresie kwarantanny. Uruchom dostęp na tej stronie, ponieważ niebawem może się on zakończyć”. Wiadomości są przesyłane przez media społecznościowe i WhatsApp. Na chwilę obecną znaleziono teksty głównie w języku angielskim i hiszpańskim, ale być może do użytkowników trafią również przetłumaczone treści w innych językach. Oszuści wykorzystują do tego domenę netflix-usa [kropka] net. Została ona zarejestrowana przez oszusta kilka dni temu i, rzecz jasna nie ma zupełnie związku z prawdziwym serwisem Netflix.
Nie daj się oszukać - Netflix nie oferuje darmowego dostępu do swoich usług
Użytkownik, który kliknie w link zostanie przekierowany na witrynę podobną do strony głównej Netflixa. Zanim jednak dana osoba otrzyma darmowy dostęp musi odpowiedzieć na kilka pytań, które rzecz jasna mają na celu wyłudzenie naszych danych osobowych. Chodzi również o pobranie złośliwego kodu na nasz komputer. Co ciekawe, strona sugeruje również, aby podzielić się tym faktem ze znajomymi.
Co prawda są portale streamingowe, które udostępniają za darmo treści w ramach kwarantanny związanej z COVID-19, jednak Netflix nie jest jedną z nich. Dlatego też gdy otrzymamy wiadomość, która informować będzie o darmowym dostępie do tego serwisu streamingowego usuńmy ją, a także przekażmy informację o potencjalnym ataku hakerów naszym znajomym.
“W dobie panującego koronawirusa cyberprzestępcy próbują wykorzystać naszą uśpioną czujność i w każdy sposób chcą wykraść nasze cenne dane. Każdego dnia obserwujemy pojawienie się ogromnej ilości ataków phishingowych. Udostępniane są wszelkiego rodzaju złośliwe aplikacje, które zawierają malware czy ransomware. Warto dbać o bezpieczeństwo naszych danych. Przede wszystkim nie wchodźmy na strony, którym nie ufamy, nie klikajmy w linki pochodzące z nieznanych źródeł. To klucz do sukcesu.” - informuje Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender Polska.

Raport Bitget Wallet wykazuje, że portfele kryptowalutowe stają się uniwersalnymi centrami finansowymi

Husqvarna szuka najstarszego robota koszącego i ogłasza technologię wizyjną opartą na sztucznej inteligencji

Dreame comes true – doskonały rok marki
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.