Komunikaty PR

Deszcz nagród na finale Explory w Gdyni

2023-11-13  |  10:00
Biuro prasowe

Stworzony od podstaw procesor, urządzenia badające zmiany skórne czy usprawniające rehabilitację, aplikacja ułatwiająca parkowanie w miastach i innowacyjny sposób na oczyszczanie wód z mikroplastiku- to projekty, które tryumfowały podczas Krajowego Finału Konkursu Explory.

Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla młodych innowatorów zgłoszonych zostało 286 projektów. 35 wyłonionych w regionalnych etapach, trafiło do wielkiego finału, który tradycyjnie odbywa się w ramach tygodniowego wydarzenia Gdynia Explory Week, w Pomorskim Parku Naukowo- Technologicznym. – Za nami 12 finał Konkursu Explory. Jak zawsze młodzi zaskoczyli nas swoją kreatywnością i pomysłowością. Z dumą obserwujemy, że z roku na rok poziom projektów jest coraz wyższy i coraz więcej firm, instytucji i osób chce dołączyć do świata Explory, wspierając razem z nami młode talenty. – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektor Programu Explory –  Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ponownie mogliśmy spotkać się w Gdyni i obchodzić to wielkie święto nauki -dodaje.

 

Wielkim zwycięzcą tegorocznej edycji jest Piotr Węgrzyn z Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu pod opieką naukową Marka Węgrzyna. Młody naukowiec stworzył projekt „PCPU – Procesor stworzony od podstaw”. Piotr samodzielnie i kompleksowo opracował każdy element urządzenia, które może mieć praktyczne zastosowanie w układach operacyjnych wielu mechanizmów. Zwycięzca pracował nad pomysłem od 4 lat – w tym czasie powstały 3 edycje procesora – ostatnia jest 40 razy szybsza od poprzednich wersji. – Nie spodziewałem się takiego wyróżnienia i bardzo się cieszę – mówi Piotr odbierając nagrodę. Młody elektryk ma jednak jeszcze jeden powód do radości – otrzymał bowiem akredytację do udziału w konkursie REGENRON ISEF- najważniejszego konkursu dla młodych innowatorów na świecie.  Poza Piotrem do Los Angeles w maju polecą Grzegorz Barański ze swoją aplikacją ułatwiającą parkowanie, Kornelia Wieczorek i Diana Serjant – twórczynie ekologicznego nawozu oraz Karolina Anna Sammel chemiczka która stworzyła projekt oczyszczania wody z mikroplastiku i bakterii E. Coli za pomocą SPIO/CTS BCNC.

 

II miejsce zdobyli Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. Nagrodzono ich za projekt „Skin Preventer – system wspomagania diagnostyki zmian skórnych”. Chodzi o rozwiązanie, które w nieinwazyjny i mało skomplikowany sposób będzie w stanie dokonać wstępnej diagnozy, klasyfikacji zmian skórnych i nakierować pacjenta na odpowiednią ścieżkę diagnostyki i leczenia. System składa się z modułu urządzenia oraz zawartego w nim modułu uczenia maszynowego. Laureaci dostali stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych.

III miejsce przyznano Piotrowi i Pawłowi Gębalom z Zespołu Szkół Politechnicznych w Głogowie za projekt „ReflexOn – uniwersalna platforma do treningu, rehabilitacji i nauki”. To urządzenie do treningu refleksu, koordynacji ruchowej, pamięci krótkotrwałej i umiejętności poznawczych za pomocą ćwiczeń z użyciem palców. Może być używane przez dzieci, młodzież, dorosłych i osoby z niepełnosprawnościami. Zbiera i przechowuje informacje o wynikach treningów. Urządzeni nadaje się do rehabilitacji palców, nadgarstka i mięśni ręki. Ma też służyć uczniom, którzy mają problemy ze skupieniem oraz nadużywaniem telefonu. Jest również źródłem rozrywki. W nagrodę autorzy otrzymali stypendium naukowe w wysokości 7 tysięcy złotych.Laureaci III miejsca zyskali również sympatię szerokiego grona odbiorców programu Explory i to do nich powędrowała również nagroda publiczności.
 

Od lat organizację Konkursu Explory wspierają partnerzy, innowacyjne firmy i fundacje, a wymiana między beneficjentami podmiotów staje się ciekawym urozmaiceniem przebiegu konkursu. 
Empiria i Wiedza, jako partner Programu Grantowego oraz Programu Explory wybrała 4 projekty, które w szczególny sposób odpowiadją na cele zrównoważonego rozwoju. -To co mnie bardzo cieszy to, że kilka twarzy stąd doskonale znam. Wśród Explorowiczów są stypendyści naszych programów dla młodych naukowców. Cieszę się, że się uzupełniamy nawzajem - podkreślała Joanna Przydatek, koordynatorka projektów Fundacji Empirai i Wiedza, od dwóch lat zaangażowania w wybór laureatów nagród.  

Nagrody otrzymali  Hanna Iwanowska za “Wpływ mikro i nanocząstek plastiku na ekspresję wybranych genów białek szoku cieplnego w ludzkich fibroblastach" Maciej Szymczyk, Adam Siemiątkowski, Tytus Magolewski, Antoni Deja - autorzy "Spectum - aplikacja AI do diagnozy złośliwości nowotworu piersi”, naukowczynie Wiktoria Stolarczyk, Agata Krupa, Zofia Zakrzewska z projektem “Polikarbazol jako ratunek dla alternatywy paliw kopalnych" oraz Adam Matlak i Jakub Sudoł  “Słonecznik i jego super moc! Łupina słonecznika do zastosowań w superkondensatorach”. 

Wspomnienia jurorów i uczestników Konkursu uwiecznione zostały w reportażu poniżej. Warto zobaczyć ten entuzjazm i zaangażować się w kolejną edycję Explory, do której rektuacja już trwa.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Start akcji „Powrót do szkoły” w sklepach sieci Netto Biuro prasowe
2024-07-31 | 12:15

Start akcji „Powrót do szkoły” w sklepach sieci Netto

Mimo że za nami dopiero półmetek tegorocznych wakacji, już teraz warto zacząć zastanawiać się nad stopniowym kompletowaniem szkolnej wyprawki. Jak pokazują badania, 9 na 10
Dziecko Karmienie piersią w pierwszych tygodniach – praktyczne porady
2024-07-30 | 17:00

Karmienie piersią w pierwszych tygodniach – praktyczne porady

Mleko mamy to naturalny i najzdrowszy pokarm zapewniający noworodkowi wszystkie składniki odżywcze niezbędne dla jego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jednak dla wielu kobiet karmienie
Dziecko Zupa owocowa z lanymi kluseczkami
2024-07-30 | 17:00

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

Składniki (6-8 porcji): • 1 litr wody Mama i ja • 250 g truskawek • 1 gruszka • 1 jabłko • 50 g malin • 2-3 śliwki • 1-2 goździki • sok z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.

Nauka

Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy przy leczeniu niepłodności. Z rozwiązań polskiej firmy korzystają kliniki na całym świecie

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia niepłodność może dotyczyć ok. 17,5 proc. dorosłej populacji. To oznacza, że średnio jedna osoba na sześć doświadcza problemów z niepłodnością. W Polsce to może być ok. 1,5 mln par, z których część decyduje się na procedurę in vitro. Z pomocą lekarzom w jej trakcie przychodzi sztuczna inteligencja. Polska firma MIM Fertility opracowała aplikacje, które optymalizują pracę embriologów i lekarzy. – Sztuczna inteligencja nie zastąpi lekarzy, ale wspiera ich w podejmowaniu decyzji – mówi ich współtwórca prof. Piotr Sankowski.

Sport

Siatkówka z coraz większym wsparciem sponsorów. Największe firmy inwestują nie tylko w drużyny narodowe, ale i ligowe kluby

Polska liga siatkówki jest jednym z chętniej oglądanych w Polsce wydarzeń sportowych. W ubiegłym sezonie spotkania w fazie zasadniczej przyciągnęły do hal ponad pół miliona osób, a średnia oglądalność meczów ligowych wzrosła do ponad 84 tys. Sukcesy sportowe i zainteresowanie widzów przekładają się na coraz większe zaangażowanie sponsorów, także w siatkówkę ligową. Stołeczny zespół siatkarzy Projekt Warszawa pozyskał nowego sponsora tytularnego – została nim PGE Polska Grupa Energetyczna.