Komunikaty PR

Dietetyk ocenia diety tenisistek – Świątek, Williams, Radwańskiej

2022-07-28  |  01:00
Biuro prasowe

Jak się odżywiają czołowe tenisistki świata i jak wygląda ich dieta?

Tenis ziemny to jeden z najbardziej wymagających sportów. Zawodniczki biorące udział
w zawodach rangi WTA chcąc odnosić sukcesy na zawodach, muszą trzymać prawidłową dietę. Bez tego elementu niemożliwe jest odnoszenie triumfów. Jak wygląda odżywianie czołowych tenisistek świata? Co na to dietetycy?

 

Jak odżywia się czołowa polska tenisistka? 

Iga Świątek to zawodniczka, która jest liderką zestawienia rankingu WTA. Świątek, która dwukrotnie triumfowała na zawodach French Open jest profesjonalistką, która wie, że sukcesy są możliwe jedynie wtedy, gdy przykłada się najwyższą wagę do detali. Bez prawidłowego żywienia, sukcesy te byłyby niemożliwe.

Dieta sportowa odpowiada na zwiększone zapotrzebowania organizmu zawodniczki. Z informacji jakie można przeczytać w internecie, wiemy, że, Iga Świątek przyjmuje codziennie 2600 kcal, które rozłożone są na 6 posiłków. Na zbilansowaną prawidłowo dietę składają się warzywa, węglowodany oraz` białko. W diecie sportowców najważniejsze jest zawsze zapotrzebowanie na białko oraz węglowodany. Ze względu na wysoki poziom aktywności, mam pewne zastrzeżenia do poziomu kaloryczności. Wydaje się trochę za niska.” – komentuje Roksana Środa, dietetyk i założycielka MajAcademy.

Legionistka pilnuje by jej dieta złożona była z 20% energii pochodzącej z białka, 50% z węglowodanów oraz 30% z tłuszczu. Ciepłe oraz lekkostrawne posiłki zawierają sporą porcję warzyw. Polska tenisistka usunęła wszystkie możliwe alergeny, dlatego też unika glutenu, białka, pszenicy, białek mlecznych oraz laktozy, które pochodzą z mleka krowiego.

 „Sama dieta to nie wszystko – należy pamiętać o różnorodności oraz alergenach. W przypadku diety Igo Świątek widać sporo wykluczeń. Jeżeli eliminujemy z diety gluten czy białko mleczne, należy znaleźć dla nich odpowiedni zamiennik.” – dodaje Roksana Środa.

 

Siostry Radwańskie – przepis na sukces

Jaką dietę stosowały Agnieszka oraz Urszula Radwańskie w trakcie kariery zawodniczej?  Zanim nastała „igomania” najlepszą polską zawodniczką była Agnieszka Radwańska. Popularna 'Isia' jadła racjonalnie oraz pilnowała właściwych dla sportsmenki proporcji. Na godzinę przed meczem, 'Isia' jadła makaron z kurczakiem. „Na przykładzie Agnieszki Radwańskiej można zasygnalizować, że dieta nie musi być związana z wyrzeczeniami, chodzi o zachowanie dobrych nawyków żywieniowych. Dobre nawyki żywieniowe wiążą się z unikaniem fast foodów, nie piciem napojów gazowanych oraz nieprzyjmowaniem przetworzonej żywności.” – komentuje założycielka MajAcademy.

Siostry Radwańskie, Agnieszka oraz Urszula, jadły wszystko zgodnie z powszechnymi zasadami zdrowego żywienia. W diecie było dużo warzyw, ryb, lekkich potraw, niewiele smażonych kotletów, tłuszczu oraz cukrów. Urszula Radwańska nie je mięsa, stara się spożywać jak najmniej glutenu. Jak sama mówi, kiedy decyduje się na tzw. cheat meal, wtedy sięga po pierogi ruskie.  Odstępstwo od zdrowej diety jest do przyjęcia, pod warunkiem, że sportsmenka trzyma się dyscypliny, a spożycie takiego jedzenia jest sporadyczne.

Bardzo często niestety zdarza się, że pojedyncze wykroczenie prowadzi stopniowo do odstępstwa od diety, co z czasem staje się regułą, całkowicie niwecząc cały wysiłek. 

 

Jaką dietę stosuje dominatorka z ostatnich lat – Serena Williams? 

Tenisowy świat obiegła informacja, że do zawodów powraca legendarna Serena Williams. Amerykanka jest już wiekową zawodniczką, we wrześniu skończy 41 lat dlatego fakt, że nadal bierze udział w wymagających cyklach budzi najwyższy szacunek. Tenisistka nadal jest w świetnej formie i nie można w jej przypadku mówić jedynie o 'odcinaniu kuponów'. Sukcesy nie byłyby możliwe bez stosowania prawidłowej diety,

W trakcie sezonu Amerykanka jest w 100% na surowej diecie wegańskiej, nie je żadnych gotowanych posiłków oraz produktów przetworzonych w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Unika również produktów pochodzenia zwierzęcego. Serena Williams przyznaje się, że poza sezonem zdarza się jej spożywać kawałki kurczaka bądź też rybę, jednak w trakcie przygotowań do zawodów oraz podczas cyklu całkowicie unika takiego jedzenia. Tenisistka musi mieć wiele energii, czerpie ją z zielonych smoothies z jarmużem, dużej ilości zielonych warzyw. Węglowodany zostają uzupełnione dzięki wprowadzeniu do diety brązowego ryżu, kiełkującej komosy ryżowej oraz dużej ilości zielonych warzyw. 

Diety: wegańska, wegetariańska oraz bezglutenowa mają wiele pozytywnych aspektów pod warunkiem, że są prawidłowo skomponowane oraz właściwie zbilansowane. Dużym wyzwaniem jest utrzymanie prawidłowego poziomu żelaza i wapnia. Dobrymi źródłami wapnia w diecie wegańskiej będą: fasola biała, czerwona, ciecierzyca, sezam, mak, migdały, mleko sojowe, tofu, figi suszone oraz pasta sezamowa.” – podpowiada założycielka MajAcademy. 

 

Jelena Rybakina – co wybiera do jedzenia znana Kazachska tenisistka? 

Jelena Rybakina reprezentuje barwy Kazachstanu. Jak wygląda jej dieta? Zjada dziennie trzy posiłki, przegryza między nimi świeże owoce, przekąski w rodzaju plasterka szynki oraz innych bogatych w białko produktów.

Dieta Jeleny Rybakiny złożona jest z wysokiej zawartości białka, niskiej zawartości węglowodanów, produktów spożywczych o niskiej zawartości tłuszczu. Istotną częścią diety Rybakiny są pokarmy przeciwutleniające, które pozwalają zachować młodzieńczy wiek, przyspieszają ponadto metabolizm. Jak wygląda przykładowe menu? Na śniadanie spożywa koktajl warzywny, jagody zanurzone w jogurcie, płatki owsiane. Na obiad mistrzyni Wimbledonu wybiera kanapkę halloumi z ziarnem pełnoziarnistym. Dzień kończy rybnym tacos oraz sushi. „Dieta bogata w ryby i sery to świetny wybór. Gwarantują wysoką energię oraz balans kaloryczny. Przy tak dużym wysiłku, jakim są codzienne treningi i mecze, takie połączenie jest idealne. To na co zwróciłabym uwagę to na fakt, że 3 posiłki to trochę za mało. Warto byłoby dodać 2-3 lekkie przekąski, między daniami głównymi.” – podsumowuje Roksana Środa.

 

Sukcesy polskich tenisistek to okazja do tego, aby inspirować do zdrowego i sportowego stylu życia. Wygrane turnieje to przede wszystkim efekt wieloletnich treningów, ale też „małych” codziennych decyzji. Dieta to nieodzowny element dnia, dlatego warto wybrać to, co najlepsze. Jeżeli mamy wątpliwości, co będzie dobre i czy będzie pasowało do naszego stylu życia, warto zapytać o to ekspertów. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Sport 120 zawodników walczyło o miejsce na Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Biuro prasowe
2024-04-26 | 16:00

120 zawodników walczyło o miejsce na Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych

Ponad 120 pływaków udowodniło, że nie ma dla nich ograniczeń. Mimo swoich niepełnosprawności zawodnicy rywalizowali na najwyższym poziomie. Na basenie wrocławskiej Akademii
Sport 7 nieoczywistych korzyści regularnej aktywności fizycznej
2024-04-26 | 07:24

7 nieoczywistych korzyści regularnej aktywności fizycznej

Powszechnie wiadomo, że sport poprawia ogólną kondycję fizyczną, może pomóc w utracie wagi i osiągnięciu szczuplejszej sylwetki. Nie są to jednak jedyne korzyści płynące z
Sport NIMBUS MIRAI – ASICS stworzył buty biegowe z myślą o ich recyklingu
2024-04-25 | 12:30

NIMBUS MIRAI – ASICS stworzył buty biegowe z myślą o ich recyklingu

Wyprodukowane z myślą o zwrocie i recyklingu – marka ASICS przedstawia najnowszy model biegowy NIMBUS MIRAI. Obuwie zostało zaprojektowane w taki sposób, aby można było

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.