DLACZEGO TERAZ SZCZEGÓLNIE POWINNIŚMY ZATROSZCZYĆ SIĘ O SWÓJ MIKROBIOM?
Com&Media
Bagatela 11, lok. 18
00-585 Warszawa
paulina.bonarek|com-and-media.pl| |paulina.bonarek|com-and-media.pl
+48 539 622 032
www.com-and-media.pl
Aktualna sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa zmusza nas wszystkich do tymczasowego odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Chwilowo jesteśmy zmuszeni do pozostania w domach i nie wychodzenia z nich bez wyraźnej potrzeby, nie możemy wyjść do kina, restauracji, ani spotkać się ze znajomymi. Możemy za to poświęcić więcej czasu sobie i zatroszczeniu się o swoje zdrowie. O właściwej ochronie skóry i jej pielęgnacji opowiada dermatolog, dr Aleksandra Jagielska z warszawskiej kliniki Sthetic.
Zachowanie higieny na najwyższym poziomie jest niezwykle ważne – w szczególności teraz, gdy mamy do czynienia z pandemią koronawirusa. Aktualnie potrafimy myć lub dezynfekować ręce co najmniej kilkanaście razy dziennie. Coraz więcej osób zaczyna skarżyć się na przesuszoną, piekącą i często popękaną skórę dłoni. Dlaczego tak się dzieje? – Gdy często myjemy lub dezynfekujemy ręce, może dojść do naruszenia bariery hydrolipidowej, której zadaniem jest ochrona skóry. Niestety zawarte w mydłach detergenty przyczyniają się do przesuszania skóry, która jak już zostało wspomniane – może być podrażniona i piekąca – wyjaśnia dr Aleksandra Jagielska ze Sthetic Kliniki dr Jagielskiej. By nie doprowadzić do takiej sytuacji należy poświęcić pielęgnacji dłoni nieco więcej uwagi. – Myślę, że to, w jaki sposób i jak długo należy myć ręce, wiedzą już chyba wszyscy. Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć, że niezwykle ważne jest dokładne osuszenie dłoni oraz zastosowanie kremu do rąk. Składnikami, których powinniśmy teraz szukać w kremach są witaminy A i E, pantenol, mocznik w niskich stężeniach i aloes – tłumaczy dr Jagielska.
Dlaczego tak ważna jest właściwa ochrona skóry?
Chociaż przesuszona i popękana skóra dla wielu osób może wydawać się błahostką, prawda jest taka, że jest ona bardziej podatna na infekcje. – Gdy bariera ochronna skóry zostaje naruszona, wszelkie drobnoustroje mają do niej jeszcze lepszy „dostęp”. O wiele łatwiej o infekcję, mogą również nasilać się alergie kontaktowe – wyjaśnia ekspert. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest dbanie o nasz mikrobiom. Jak to zrobić? – Bardzo ważne jest wymienione już regularne natłuszczanie skóry, które przyczynia się do poprawy funkcjonowania skórnego mikrobiomu. Ale równie ważne jest zadbanie o siebie od wewnątrz i wsparcie dla naturalnej flory bakteryjnej – dodaje dr Jagielska. Sposobów na poprawę odporności jest wiele – w tym niekorzystnym dla nas okresie warto częściej sięgać po kiszonki, a także po kefiry czy jogurty. Równie istotne jest także unikanie słodyczy, fastfoodów i wysoko przetworzonej żywności. Im krótszy skład produktu tym lepiej – warto o tym pamiętać!
Czym właściwie jest mikrobiom?
O mikrobiomie słyszeli z pewnością wszyscy, ale nie wszyscy wiedzą czym on tak właściwie jest. Mikrobiom określany jest również jako mikrobiota lub mikroflora, jest to nic innego, jak zbiór mikroorganizmów charakterystycznych dla danego siedliska – w tym przypadku skóry, ale wyróżniamy jeszcze mikrobiom jelit, dróg rodnych czy jamy ustnej. Prawidłowy mikrobiom gwarantuje zdrową i promienną skórę, a także ochronę przez infekcjami.

Rituals Cosmetics przekracza próg 2 miliardów euro przychodu

4 skuteczne sposoby, dzięki którym spowolnisz starzenie się skóry

Maść Rokitnikowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Żywienie

Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
Influencerka przekonuje, że są takie momenty czy okoliczności, kiedy w swoim jadłospisie pozwala sobie na więcej. Jej zdaniem każdy powinien robić sobie taki „oszukany dzień” i spełniać wtedy swoje zachcianki żywieniowe. Oczywiście nie po to, żeby się najeść do syta, ale zaspokoić apetyt chociażby na coś słodkiego. Sylwia Bomba przyznaje, że do jej dietetycznych grzeszków należą: kebab, popcorn i cola.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Gwiazdy
Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj

Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.