Komunikaty PR

Do egzaminu ósmoklasisty i matury pozostał mniej niż miesiąc

2024-04-15  |  01:00
Biuro prasowe

Odpoczywaj i wysypiaj się

Neurobiolodzy informują na temat korzyści płynących ze świadomego odpoczynku. Kiedy łączymy intensywną naukę z aktywnym odpoczynkiem, nasz mózg konsoliduje wiedzę, szybciej rozwiązuje problemy i przetwarza nowe informacje. Równie ważne jest pielęgnowanie zdrowego snu, który pozwala zachować higienę pracy. Bez tego dzieci i nastolatkowie nie są w stanie efektywnie się uczyć. 

  • Zrelaksowany i “wyspany” mózg zapewnia nam większy potencjał pamięciowy oraz lepsze zdolności poznawcze. W czasie snu następuje konsolidacja pamięci długotrwałej, która odpowiada za przechowywanie wspomnień i faktów. Prowadzi ona do wzmocnienia oraz stabilizacji informacji. Gdy śpimy zachodzi proces opracowywania zdobytych wiadomości, co może przełożyć się na nowe pomysły oraz lepsze zrozumienie materiału, którego się uczyliśmy. Dlatego tak ważny jest zdrowy sen, który wpływa pozytywnie na proces uczenia się. - komentuje Monika Rudnicka, metodyczka główna Early Stage.

Zaplanuj powtórki

Przed ważnymi egzaminami warto stworzyć harmonogram powtórek, który obejmuje wszystkie materiały egzaminacyjne. Dobrze jest podzielić swój czas na sesje nauki różnych przedmiotów, zapewniając równowagę między nimi. Powtarzanie materiału etapami jest ważne, ponieważ pomaga w lepszym utrwalaniu informacji w pamięci. Dzięki planowaniu powtórek możemy również redukować stres związany z nauką. Systematycznie przypominany materiał pozwala eliminować obawy o brak przygotowania.

Ucz się ze znajomymi

Nauka z drugą osobą ma wiele zalet. Kiedy z kimś konwersujemy, bardzo często zapamiętujemy wyraz twarzy, emocje czy ton głosu rozmówcy. To jak gra w skojarzenia, które bywają bardzo pomocne, gdy stres zaczyna brać górę. Wiele osób uważa również, że skuteczniejsze, dużo ciekawsze, ale i bardziej naturalne jest wzajemne przepytywanie się z materiału czy wspólne wykonywanie quizów.

  • Ucząc się w parze, dobrze skorzystać z dostępnych technik skutecznej nauki poprzez zabawę. Podczas uczenia się w parze warto wykorzystać wcześniej przygotowane notatki, fiszki oraz mapy myśli. Wspólne korzystanie z tych materiałów umożliwia wzajemne zadawanie sobie pytań,  przywoływanie z pamięci odpowiedzi i przede wszystkim uczenie się od siebie nawzajem. - dodaje Monika Rudnicka.

Zarządzaj stresem

Praca nad technikami radzenia sobie ze stresem jest kluczowa przed egzaminem. Kiedy jesteśmy spięci i zdenerwowani, nasze ciało i umysł przechodzą w stan nadmiernego pobudzenia, co może negatywnie wpływać na zdolność koncentracji, zapamiętywania i przetwarzania informacji. To z kolei często prowadzi do rozproszenia uwagi, trudności w skupieniu się na zadaniu oraz problemów z logicznym myśleniem. Ponadto, długotrwały stres ogranicza nasze funkcje poznawcze, takie jak pamięć robocza czy zdolność do rozwiązywania problemów. Dlatego postaraj się o efektywne przyswajanie wiedzy i maksymalizację osiągnięć edukacyjnych. Ćwicz techniki oddechowe, medytację lub jogę, aby uspokoić umysł i ciało. Dbanie o siebie to ważny element wpływający na odniesienie sukcesu w trakcie egzaminu. 

Wizualizuj sukces

Wyobraź sobie scenariusz: siedzisz w sali egzaminacyjnej, wzrok skupiony jest na pytaniach przed Tobą. Nie czujesz stresu, nie ma drżenia rąk ani szybszego bicia serca. Zamiast tego, odczuwasz spokój i pewność siebie. Odpowiadasz na pytania z łatwością, wiedząc, że znasz wszystkie odpowiedzi. Gdy kończysz egzamin, widzisz uśmiech na twarzy egzaminatora, potwierdzający, że poszło ci znakomicie. 

  • Wizualizacja pozytywnego wyniku to technika, która polega na wyobrażeniu sobie siebie osiągającego sukces w danej sytuacji. W przypadku egzaminów, jest to pomyślny przebieg testu, udzielanie poprawnych odpowiedzi i otrzymanie dobrej oceny. Choć może się to wydawać banalne, ta prostota kryje w sobie potężną siłę psychologiczną - wyjaśnia ekspertka.

Praktykowanie wizualizacji pozytywnego wyniku może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, pomaga zmniejszyć lęk i stres związany z egzaminem, ponieważ umożliwia przekształcenie negatywnych myśli w pomyślne oczekiwania. Po drugie, buduje pewność siebie, pozwalając doświadczyć sukcesu w wyobraźni, co w praktyce zwiększa wiarę w swoje umiejętności i zdolności. Po trzecie, może wpłynąć na motywację do nauki i wysiłku, ponieważ staje się jasne, że trud włożony w przygotowania przyniesie pożądane rezultaty.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie Biuro prasowe
2024-04-28 | 20:00

Jak dbać o aktywność fizyczną w ciąży i po porodzie

Niezależnie od panującej na zewnątrz pogody i natłoku obowiązków warto znaleźć każdego dnia czas na aktywność fizyczną – również w czasie ciąży czy połogu. O
Dziecko Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze
2024-04-26 | 14:00

Porozumienie między największą śląską uczelnią i Szkołą w Chmurze

25 kwietnia 2024 roku w auli Kazimierza Lepszego w budynku Rektoratu Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 12 w Katowicach zainagurowano współpracę w ramach umowy podpisanej
Dziecko „Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce
2024-04-26 | 10:05

„Mój zaczarowany świat” – startuje konkurs dla przedszkoli w całej Polsce

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka w czerwcu, Primater ogłasza dedykowany przedszkolom konkurs plastyczny „Mój zaczarowany świat”. Zwycięska placówka dla

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.