Komunikaty PR

Do egzaminu ósmoklasisty i matury pozostał mniej niż miesiąc

2024-04-15  |  01:00
Biuro prasowe

Odpoczywaj i wysypiaj się

Neurobiolodzy informują na temat korzyści płynących ze świadomego odpoczynku. Kiedy łączymy intensywną naukę z aktywnym odpoczynkiem, nasz mózg konsoliduje wiedzę, szybciej rozwiązuje problemy i przetwarza nowe informacje. Równie ważne jest pielęgnowanie zdrowego snu, który pozwala zachować higienę pracy. Bez tego dzieci i nastolatkowie nie są w stanie efektywnie się uczyć. 

  • Zrelaksowany i “wyspany” mózg zapewnia nam większy potencjał pamięciowy oraz lepsze zdolności poznawcze. W czasie snu następuje konsolidacja pamięci długotrwałej, która odpowiada za przechowywanie wspomnień i faktów. Prowadzi ona do wzmocnienia oraz stabilizacji informacji. Gdy śpimy zachodzi proces opracowywania zdobytych wiadomości, co może przełożyć się na nowe pomysły oraz lepsze zrozumienie materiału, którego się uczyliśmy. Dlatego tak ważny jest zdrowy sen, który wpływa pozytywnie na proces uczenia się. - komentuje Monika Rudnicka, metodyczka główna Early Stage.

Zaplanuj powtórki

Przed ważnymi egzaminami warto stworzyć harmonogram powtórek, który obejmuje wszystkie materiały egzaminacyjne. Dobrze jest podzielić swój czas na sesje nauki różnych przedmiotów, zapewniając równowagę między nimi. Powtarzanie materiału etapami jest ważne, ponieważ pomaga w lepszym utrwalaniu informacji w pamięci. Dzięki planowaniu powtórek możemy również redukować stres związany z nauką. Systematycznie przypominany materiał pozwala eliminować obawy o brak przygotowania.

Ucz się ze znajomymi

Nauka z drugą osobą ma wiele zalet. Kiedy z kimś konwersujemy, bardzo często zapamiętujemy wyraz twarzy, emocje czy ton głosu rozmówcy. To jak gra w skojarzenia, które bywają bardzo pomocne, gdy stres zaczyna brać górę. Wiele osób uważa również, że skuteczniejsze, dużo ciekawsze, ale i bardziej naturalne jest wzajemne przepytywanie się z materiału czy wspólne wykonywanie quizów.

  • Ucząc się w parze, dobrze skorzystać z dostępnych technik skutecznej nauki poprzez zabawę. Podczas uczenia się w parze warto wykorzystać wcześniej przygotowane notatki, fiszki oraz mapy myśli. Wspólne korzystanie z tych materiałów umożliwia wzajemne zadawanie sobie pytań,  przywoływanie z pamięci odpowiedzi i przede wszystkim uczenie się od siebie nawzajem. - dodaje Monika Rudnicka.

Zarządzaj stresem

Praca nad technikami radzenia sobie ze stresem jest kluczowa przed egzaminem. Kiedy jesteśmy spięci i zdenerwowani, nasze ciało i umysł przechodzą w stan nadmiernego pobudzenia, co może negatywnie wpływać na zdolność koncentracji, zapamiętywania i przetwarzania informacji. To z kolei często prowadzi do rozproszenia uwagi, trudności w skupieniu się na zadaniu oraz problemów z logicznym myśleniem. Ponadto, długotrwały stres ogranicza nasze funkcje poznawcze, takie jak pamięć robocza czy zdolność do rozwiązywania problemów. Dlatego postaraj się o efektywne przyswajanie wiedzy i maksymalizację osiągnięć edukacyjnych. Ćwicz techniki oddechowe, medytację lub jogę, aby uspokoić umysł i ciało. Dbanie o siebie to ważny element wpływający na odniesienie sukcesu w trakcie egzaminu. 

Wizualizuj sukces

Wyobraź sobie scenariusz: siedzisz w sali egzaminacyjnej, wzrok skupiony jest na pytaniach przed Tobą. Nie czujesz stresu, nie ma drżenia rąk ani szybszego bicia serca. Zamiast tego, odczuwasz spokój i pewność siebie. Odpowiadasz na pytania z łatwością, wiedząc, że znasz wszystkie odpowiedzi. Gdy kończysz egzamin, widzisz uśmiech na twarzy egzaminatora, potwierdzający, że poszło ci znakomicie. 

  • Wizualizacja pozytywnego wyniku to technika, która polega na wyobrażeniu sobie siebie osiągającego sukces w danej sytuacji. W przypadku egzaminów, jest to pomyślny przebieg testu, udzielanie poprawnych odpowiedzi i otrzymanie dobrej oceny. Choć może się to wydawać banalne, ta prostota kryje w sobie potężną siłę psychologiczną - wyjaśnia ekspertka.

Praktykowanie wizualizacji pozytywnego wyniku może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze, pomaga zmniejszyć lęk i stres związany z egzaminem, ponieważ umożliwia przekształcenie negatywnych myśli w pomyślne oczekiwania. Po drugie, buduje pewność siebie, pozwalając doświadczyć sukcesu w wyobraźni, co w praktyce zwiększa wiarę w swoje umiejętności i zdolności. Po trzecie, może wpłynąć na motywację do nauki i wysiłku, ponieważ staje się jasne, że trud włożony w przygotowania przyniesie pożądane rezultaty.

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Żywienie małego dziecka na wakacjach – 5 ważnych wskazówek od psychologa i ped Biuro prasowe
2024-07-23 | 09:00

Żywienie małego dziecka na wakacjach – 5 ważnych wskazówek od psychologa i ped

Wakacyjny wyjazd to czas beztroski i odpoczynku dla całej rodziny, często to także okazja do kulinarnych eksperymentów, próbowania i poznawania nowych smaków. Jednak,
Dziecko Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne
2024-07-16 | 12:00

Połowa Polaków chce zmiany określenia „urlop macierzyński” na neutralne

Tylko ⅕ Polaków nie widzi potrzeby zmiany nazwy „urlop macierzyński”, a ⅖ jest zdania, że sugeruje ona, że czas opieki nad niemowlęciem jest czasem odpoczynku.
Dziecko SpynkaMobile – przestrzeń rozwoju dzieci
2024-07-14 | 13:30

SpynkaMobile – przestrzeń rozwoju dzieci

W dniu 10 lipca w Warszawie odbyła się uroczysta prezentacja SpynkiMobile czyli innowacyjnej przestrzeni wspierającej rozwój dzieci – rozwiązania przygotowanego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Firma

Polki są przedsiębiorcze. Wciąż mają jednak mniej wiary w swoje kompetencje i pewności siebie niż kobiety biznesu na świecie

Według danych PIE na koniec 2023 roku do kobiet należało 34 proc. jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce. To więcej niż średnio w skali całej UE, ale i tak kobiety wciąż rzadziej niż mężczyźni decydują się na prowadzenie własnej firmy. Powstrzymuje je przed tym głównie strach przed porażką, brak wiary w swoje umiejętności i wiedzy na temat narzędzi niezbędnych w prowadzeniu biznesu. Według danych przytaczanych przez Fundację LBC Business Women Foundation tylko 11 proc. przedsiębiorczych Polek uważa się za ekspertki w technologiach, a aż 60 proc. kobiet biznesu ocenia, że poziom ich kompetencji w tym zakresie jest niewystarczający. Kampania społeczna GO digital – realizowana przez Fundację LBC przy wsparciu Mastercard Strive, globalnej inicjatywy Caribou Digital i Mastercard Center for Inclusive Growth – ma zachęcić do sprawdzenia poziomu cyfryzacji firmy oraz testowania i wdrażania narzędzi cyfrowych, niezbędnych do rozwoju własnego przedsiębiorstwa.

Media

Katarzyna Pakosińska: Uwielbiam programy na żywo i nieprzewidziane sytuacje. Duże doświadczenie dała mi praca na estradzie

Gospodyni „Pytania na śniadanie” przekonuje, że zarówno występując na scenie, jak i prowadząc program realizowany „na żywo”, jest w swoim żywiole. I choć w obu przypadkach może się zdarzyć wiele nieprzewidzianych rzeczy, to absolutnie się tym nie stresuje. Zawsze ma w zanadrzu jakiś komentarz czy ripostę i potrafi wybrnąć z każdej sytuacji. Katarzyna Pakosińska zauważa, że widzowie lubią autentyczność, dlatego zamiast udawać, że nic się nie dzieje, ona sama woli odpowiednio zareagować i  w ten sposób rozładować napięcie.