Docieplamy od środka
![](/files/_uploaded/wiz_zdjeciekonf_1106024007,w_170,h_95,wo_170,ho_95,_small.jpg)
Małgorzata Wnorowska
Forestor
ul. Postępu 14
02-676 Warszawa
m.wnorowska|forestor.pl| |m.wnorowska|forestor.pl
609192635
www.forestor.pl
Przed nadejściem mrozów możemy jeszcze poprawić efektywność energetyczną ścian zewnętrznych, wykonując termomodernizację od wewnątrz. Nie każdy wie, że w ten sposób można docieplić dom, a prace remontowe nie są zależne od warunków pogodowych. To również dobre rozwiązanie, jeżeli w budynku wielorodzinnym chcemy przeprowadzić prace modernizacyjne tylko w niektórych pomieszczeniach. Jak sprawnie je wykonać? Sprawdzą się specjalistyczne płyty termoizolacyjne z włókien drzewnych STEICOinternal.
Termomodernizacja od wewnątrz budynku jest wykonywana rzadziej, nie zawsze jednak można poprawić izolacyjność cieplną ścian od zewnątrz. To częsty problem w starych budynkach czy usytuowanych w centrach miast zabytkowych kamienicach, objętych ochroną konserwatorską, kiedy trzeba zachować oryginalną elewację. Mniej inwazyjnym sposobem zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą jest wówczas montaż termoizolacji od wewnątrz. To także wygodna alternatywa w przypadku termomodernizacji pojedynczych lokali w domach wielorodzinnych, kiedy na prace termoizolacyjne nie wyrażają zgody wszyscy lokatorzy. Korzystna ekonomicznie i skuteczna jest aplikacja ekologicznych płyt z włókien drzewnych do termoizolacji wewnętrznej STEICOinternal, które zwiększą efektywność energetyczną budynku poprzez wzmocnienie warstwy izolacji cieplnej od wewnątrz. Metoda jest szybka i łatwa w użyciu. Co jeszcze powinniśmy o niej wiedzieć?
Redukcja strat nawet o 70%
Aby zmniejszyć koszty ogrzewania można dodać kilka centymetrów odpowiedniej izolacji od środka. Wpływ na efekt termomodernizacji ma współczynnik przewodzenia ciepła (λ) zastosowanego materiału termoizolacyjnego. Przy jego wyborze pamiętajmy, że im ten współczynnik jest mniejszy, tym mniejszą grubość może mieć warstwa docieplenia. To ważne, kiedy docieplamy od wewnątrz, ponieważ odbywa się to kosztem powierzchni mieszkalnej. STEICOinternal mają współczynnik przewodzenia ciepła 0,038, dlatego skutecznie zmniejszą straty ciepła podczas sezonu grzewczego już przy mniejszej grubości warstwy. Audyty starych budynków, w których płyty zastosowano do prac termomodernizacyjnych, pokazały, że już warstwa izolacji o grubości wynoszącej zaledwie 60 mm poprawiła współczynnik przenikania ciepła U ściany zewnętrznej nawet o 70%.
Płyty termoizolacyjne podnoszą temperaturę powierzchniową ścian, a wyższa temperatura ścian pozwala obniżyć rzeczywistą temperaturę powietrza wewnątrz budynku. Ciepłe ściany sprawiają, że w pomieszczeniu jest przyjemniej nawet przy niższej temperaturze. Komfort temperaturowy można uzyskać niższym kosztem, co przełoży się na tańsze ogrzanie budynku.
Chronią przed wilgocią bez membrany
Rodzaj termoizolacji ma wpływ nie tylko na poprawę efektywności energetycznej budynku, ale i ochronę przed wilgocią. Na ten problem przede wszystkim należy zwrócić uwagę podczas docieplania ścian od środka, z uwagi na specyficzną konstrukcję powstałej przegrody. Para przenika inaczej przez różne materiały do izolacji cieplnej. Niektóre z nich wymagają dodatkowo zabezpieczenia w postaci membrany paroizolacyjnej, która przeciwdziała przedostawaniu się wilgoci z wnętrza budynku do przegród. W przypadku STEICOinternal jej montaż nie jest wymagany. Płyty są otwarte dyfuzyjnie i umożliwiają kapilarny transport wilgoci, dlatego można wykonać paroprzepuszczalną strukturę ściany bez paroizolacji.
Produkty z włókien drzewnych mają najwyższą zdolność buforowania wilgoci ze wszystkich okładzin do wnętrza. Bardzo dobrze zabezpieczają ściany przed szkodami, jakie może spowodować wilgoć, co gwarantuje bezpieczeństwo konstrukcji. Płyty tymczasowo magazynują nadmiar wilgoci, a następnie jest on oddawany do wnętrza lub na zewnątrz budynku, bez kondensacji. To skuteczna ochrona przed rozwojem pleśni i grzybów, a także sposób na regulację optymalnego dla mieszkańców klimatu w pomieszczeniach.
Wystarczy przykleić i otynkować
STEICOinternal nie wymagają wcześniejszego przygotowania rusztu. Poręczne płyty termoizolacyjne z włókna drzewnego można zamontować do ściany za pomocą zaprawy klejącej, a następnie otynkować tynkiem wapiennym lub glinianym i poddawać dalszej obróbce, np. malować.
Aby zredukować mostki termiczne, co może być problemem przy termomodernizacji od wewnątrz, w miejscu połączenia ściany zewnętrznej ze ścianą wewnętrzną można zastosować specjalne kliny izolacyjne z włókien drzewnych STEICOtri.
![Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli Biuro prasowe](/files/1947754062/lozko-kontynentalne-tebsilo,w_225,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
![Proste przyjemności na zimowe wieczory](/files/_uploaded/glownekonf_420841280,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Proste przyjemności na zimowe wieczory
![Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie](/files/_uploaded/glownekonf_592300461,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Dom i ogród
![](/files/1922771799/majdan-dom-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](/files/1922771799/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
![](/files/1922771799/podanie-ma-znaczenie-foto,w_133,_small.jpg)
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.