Dołącz do świętowania 100. rocznicy pierwszego maratonu w Polsce
Już 7 września będziemy świętować 100-lecie pierwszego biegu maratońskiego nad Wisłą! W ten szczególny dzień z pewnością nie zabraknie atrakcji. Przygotowaliśmy wyjątkowy program, w tym Piknik Stulecia, uroczyste Otwarcie Alei Sław i Ronda Polskich Maratończyków w Rembertowie oraz biegowy Happening Stulecia. W imprezie weźmie udział grupa rekonstrukcyjna, która pozwoli przenieść się myślami o sto lat wstecz.
Taka okazja zdarza się raz na sto lat
Happening Stulecia rozpocznie się o godzinie 11:00 przy dworcu PKP Warszawa Stadion. Nie będą to tradycyjne zawody sportowe, ale wspólny, symboliczny przebieg grupy uczestników, która przemieszczając się w jednym tempie dotrze wspólnie na miejsce startu i mety pierwszego biegu maratońskiego w Polsce Uczestnicy będą mogli wybrać jeden z dwóch dystansów– 13 km lub 4 km. Przewidywane tempo biegu to 6:00/h.
- Setna rocznica pierwszego maratonu w Polsce to szczególne święto, które celebrujemy przez cały ten rok szeregiem niepowtarzalnych wydarzeń. Jednym z nich jest właśnie biegowy Happening Stulecia – który nie tylko upamiętnia tę okrągły jubileusz, ale także zapowiada największy biegowy event tego roku, jakim będzie bez wątpienia 46. Natonale-Nederlanden Maraton Warszawski zaplanowany w stolicy w ostatni weekend września Otwarcie Alei Sław i Ronda Polskich Maratończyków w Rembertowie to ukoronowanie stu lat pięknej biegowej tradycji, która nadal trwa i inspiruje kolejne pokolenia – mówi Magda Skrocka, COO Fundacji Maraton Warszawski.
Goście specjalni
Aby lepiej poczuć klimat wydarzenia, cały bieg będzie prowadzony przez biegaczy w strojach historycznych. W 1924 roku ośmiu uczestników wzięło udział w pierwszym maratonie; tym razem w setną rocznicę tego wydarzenia ośmiu biegaczy pojawi się w wiernie odwzorowanych strojach z tamtych lat. To jedyna taka okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały stroje pierwszych polskich maratończyków.
W tym dniu pobiegną także zawodnicy z #DrużynyWielkiegoBiegu — Angelika (@angelikageca) od startu pod PKP Stadion oraz Joanna Stodolna (@asia.stodolna) i Łukasz Nester (@biegambotakwyszlo) na krótszym dystansie.
Piknik Stulecia
Podsumowaniem całego wydarzenia będzie Piknik Stulecia, w czasie którego organizatorzy skupią się na dwóch głównych punktach programu. Najpierw uroczyście odsłonięta zostanie tablica na Rondzie Polskich Maratończyków w Rembertowie - to symbol uznania dla wszystkich tych, którzy choć raz w życiu zmierzyli się z królewskim dystansem.
Drugim punktem programu będzie otwarcie Alei Sław, mające na celu uhonorowanie dokonań naszych maratończyków oraz upamiętnienie wybitnych postaci polskiego maratonu.
Zwieńczeniem całego dnia będą zabawy na pikniku, który przygotuje dla Was i dla mieszkańców Rembertowa Urząd Dzielnicy i Dom Kultury Wygoda. W planie jest mnóstwo atrakcji sportowych, dużo rozrywki i wspólnej zabawy. Będziecie mieli okazję spróbować różnych dyscyplin sportowych oraz pobiegać po bieżni w towarzystwie maratońskich gwiazd.
Bezpłatne zapisy wystartowały! Do zdobycia pamiątkowe piny
Nie zwlekaj i dołącz do Biegu Stulecia! Rejestracja jest bezpłatna i dostępna już teraz – wystarczy mieć ukończone 15 lat i wypełnić formularz zapisów.
Po zakończeniu biegu, każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a dla pierwszych stu osób przygotowaliśmy specjalne piny, które będą wręczane podczas Pikniku Stulecia.
To wyjątkowa okazja, by stać się częścią tej historycznej chwili – do zobaczenia na linii STARTU!
Zapisz się już teraz: https://rejestracja.maratonwarszawski.com
Całość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich chętnych, zapraszamy!

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa

Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Zespół Kombii: W tym roku świętujemy 50-lecie naszej współpracy. Jesteśmy nadal w tym zawodzie z miłości do muzyki i do naszych fanów
Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk na co dzień mieszkają w Trójmieście, niedaleko Opery Leśnej. W całej swojej karierze muzycy zespołu Kombii zagrali w sopockim amfiteatrze kilkadziesiąt razy, ale jak zaznaczają – przed każdym kolejnym występem towarzyszą im duże emocje. W tym roku świętują 50-lecie współpracy, a podczas Polsat Hit Festiwal będzie można ich usłyszeć w koncercie „Gdzie się podziały tamte prywatki”.
Media
Przygotowania do Polsat Hit Festiwal trwają cały rok. To olbrzymie przedsięwzięcie logistyczne

Już dziś wieczorem w Operze Leśnej w Sopocie startuje Polsat Hit Festiwal. Maciej Rock, jeden z prowadzących to wydarzenie, podkreśla, że w przygotowanie takiego projektu angażują się setki osób, którym powierzone są określone zadania. By w stu procentach zrealizować założony scenariusz, trzeba włożyć wiele wysiłku, bo przy tak prestiżowej imprezie nie ma miejsca na przypadek. Prezenter nie urywa, że mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, przed wyjściem na scenę towarzyszy mu stres.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.