Dołącz do świętowania 100. rocznicy pierwszego maratonu w Polsce
Już 7 września będziemy świętować 100-lecie pierwszego biegu maratońskiego nad Wisłą! W ten szczególny dzień z pewnością nie zabraknie atrakcji. Przygotowaliśmy wyjątkowy program, w tym Piknik Stulecia, uroczyste Otwarcie Alei Sław i Ronda Polskich Maratończyków w Rembertowie oraz biegowy Happening Stulecia. W imprezie weźmie udział grupa rekonstrukcyjna, która pozwoli przenieść się myślami o sto lat wstecz.
Taka okazja zdarza się raz na sto lat
Happening Stulecia rozpocznie się o godzinie 11:00 przy dworcu PKP Warszawa Stadion. Nie będą to tradycyjne zawody sportowe, ale wspólny, symboliczny przebieg grupy uczestników, która przemieszczając się w jednym tempie dotrze wspólnie na miejsce startu i mety pierwszego biegu maratońskiego w Polsce Uczestnicy będą mogli wybrać jeden z dwóch dystansów– 13 km lub 4 km. Przewidywane tempo biegu to 6:00/h.
- Setna rocznica pierwszego maratonu w Polsce to szczególne święto, które celebrujemy przez cały ten rok szeregiem niepowtarzalnych wydarzeń. Jednym z nich jest właśnie biegowy Happening Stulecia – który nie tylko upamiętnia tę okrągły jubileusz, ale także zapowiada największy biegowy event tego roku, jakim będzie bez wątpienia 46. Natonale-Nederlanden Maraton Warszawski zaplanowany w stolicy w ostatni weekend września Otwarcie Alei Sław i Ronda Polskich Maratończyków w Rembertowie to ukoronowanie stu lat pięknej biegowej tradycji, która nadal trwa i inspiruje kolejne pokolenia – mówi Magda Skrocka, COO Fundacji Maraton Warszawski.
Goście specjalni
Aby lepiej poczuć klimat wydarzenia, cały bieg będzie prowadzony przez biegaczy w strojach historycznych. W 1924 roku ośmiu uczestników wzięło udział w pierwszym maratonie; tym razem w setną rocznicę tego wydarzenia ośmiu biegaczy pojawi się w wiernie odwzorowanych strojach z tamtych lat. To jedyna taka okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały stroje pierwszych polskich maratończyków.
W tym dniu pobiegną także zawodnicy z #DrużynyWielkiegoBiegu — Angelika (@angelikageca) od startu pod PKP Stadion oraz Joanna Stodolna (@asia.stodolna) i Łukasz Nester (@biegambotakwyszlo) na krótszym dystansie.
Piknik Stulecia
Podsumowaniem całego wydarzenia będzie Piknik Stulecia, w czasie którego organizatorzy skupią się na dwóch głównych punktach programu. Najpierw uroczyście odsłonięta zostanie tablica na Rondzie Polskich Maratończyków w Rembertowie - to symbol uznania dla wszystkich tych, którzy choć raz w życiu zmierzyli się z królewskim dystansem.
Drugim punktem programu będzie otwarcie Alei Sław, mające na celu uhonorowanie dokonań naszych maratończyków oraz upamiętnienie wybitnych postaci polskiego maratonu.
Zwieńczeniem całego dnia będą zabawy na pikniku, który przygotuje dla Was i dla mieszkańców Rembertowa Urząd Dzielnicy i Dom Kultury Wygoda. W planie jest mnóstwo atrakcji sportowych, dużo rozrywki i wspólnej zabawy. Będziecie mieli okazję spróbować różnych dyscyplin sportowych oraz pobiegać po bieżni w towarzystwie maratońskich gwiazd.
Bezpłatne zapisy wystartowały! Do zdobycia pamiątkowe piny
Nie zwlekaj i dołącz do Biegu Stulecia! Rejestracja jest bezpłatna i dostępna już teraz – wystarczy mieć ukończone 15 lat i wypełnić formularz zapisów.
Po zakończeniu biegu, każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a dla pierwszych stu osób przygotowaliśmy specjalne piny, które będą wręczane podczas Pikniku Stulecia.
To wyjątkowa okazja, by stać się częścią tej historycznej chwili – do zobaczenia na linii STARTU!
Zapisz się już teraz: https://rejestracja.maratonwarszawski.com
Całość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich chętnych, zapraszamy!
Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową
Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Siatkarki KSG Warszawa wprowadziły sportową energię do warszawskich szkół
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku
Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę
Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało
Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.
Ochrona środowiska
Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić
Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.