Dołącz do świętowania 100. rocznicy pierwszego maratonu w Polsce
Już 7 września będziemy świętować 100-lecie pierwszego biegu maratońskiego nad Wisłą! W ten szczególny dzień z pewnością nie zabraknie atrakcji. Przygotowaliśmy wyjątkowy program, w tym Piknik Stulecia, uroczyste Otwarcie Alei Sław i Ronda Polskich Maratończyków w Rembertowie oraz biegowy Happening Stulecia. W imprezie weźmie udział grupa rekonstrukcyjna, która pozwoli przenieść się myślami o sto lat wstecz.
Taka okazja zdarza się raz na sto lat
Happening Stulecia rozpocznie się o godzinie 11:00 przy dworcu PKP Warszawa Stadion. Nie będą to tradycyjne zawody sportowe, ale wspólny, symboliczny przebieg grupy uczestników, która przemieszczając się w jednym tempie dotrze wspólnie na miejsce startu i mety pierwszego biegu maratońskiego w Polsce Uczestnicy będą mogli wybrać jeden z dwóch dystansów– 13 km lub 4 km. Przewidywane tempo biegu to 6:00/h.
- Setna rocznica pierwszego maratonu w Polsce to szczególne święto, które celebrujemy przez cały ten rok szeregiem niepowtarzalnych wydarzeń. Jednym z nich jest właśnie biegowy Happening Stulecia – który nie tylko upamiętnia tę okrągły jubileusz, ale także zapowiada największy biegowy event tego roku, jakim będzie bez wątpienia 46. Natonale-Nederlanden Maraton Warszawski zaplanowany w stolicy w ostatni weekend września Otwarcie Alei Sław i Ronda Polskich Maratończyków w Rembertowie to ukoronowanie stu lat pięknej biegowej tradycji, która nadal trwa i inspiruje kolejne pokolenia – mówi Magda Skrocka, COO Fundacji Maraton Warszawski.
Goście specjalni
Aby lepiej poczuć klimat wydarzenia, cały bieg będzie prowadzony przez biegaczy w strojach historycznych. W 1924 roku ośmiu uczestników wzięło udział w pierwszym maratonie; tym razem w setną rocznicę tego wydarzenia ośmiu biegaczy pojawi się w wiernie odwzorowanych strojach z tamtych lat. To jedyna taka okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały stroje pierwszych polskich maratończyków.
W tym dniu pobiegną także zawodnicy z #DrużynyWielkiegoBiegu — Angelika (@angelikageca) od startu pod PKP Stadion oraz Joanna Stodolna (@asia.stodolna) i Łukasz Nester (@biegambotakwyszlo) na krótszym dystansie.
Piknik Stulecia
Podsumowaniem całego wydarzenia będzie Piknik Stulecia, w czasie którego organizatorzy skupią się na dwóch głównych punktach programu. Najpierw uroczyście odsłonięta zostanie tablica na Rondzie Polskich Maratończyków w Rembertowie - to symbol uznania dla wszystkich tych, którzy choć raz w życiu zmierzyli się z królewskim dystansem.
Drugim punktem programu będzie otwarcie Alei Sław, mające na celu uhonorowanie dokonań naszych maratończyków oraz upamiętnienie wybitnych postaci polskiego maratonu.
Zwieńczeniem całego dnia będą zabawy na pikniku, który przygotuje dla Was i dla mieszkańców Rembertowa Urząd Dzielnicy i Dom Kultury Wygoda. W planie jest mnóstwo atrakcji sportowych, dużo rozrywki i wspólnej zabawy. Będziecie mieli okazję spróbować różnych dyscyplin sportowych oraz pobiegać po bieżni w towarzystwie maratońskich gwiazd.
Bezpłatne zapisy wystartowały! Do zdobycia pamiątkowe piny
Nie zwlekaj i dołącz do Biegu Stulecia! Rejestracja jest bezpłatna i dostępna już teraz – wystarczy mieć ukończone 15 lat i wypełnić formularz zapisów.
Po zakończeniu biegu, każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy dyplom, a dla pierwszych stu osób przygotowaliśmy specjalne piny, które będą wręczane podczas Pikniku Stulecia.
To wyjątkowa okazja, by stać się częścią tej historycznej chwili – do zobaczenia na linii STARTU!
Zapisz się już teraz: https://rejestracja.maratonwarszawski.com
Całość jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich chętnych, zapraszamy!

Motorola zaprasza fanów piłki nożnej na ekskluzywny konkurs związany z FIFA Club World Cup 2025™. Do wygrania pięć wyjazdów na finał i półfinał

Bieganie zimą? Marka Montis proponuje latarkę czołową

Świąteczna niespodzianka od siatkarek KSG Warszawa
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.